SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haitong Bank rekomenduje kupno akcji Play i Cyfrowego Polsatu, sprzedaj dla Orange Polska

Analitycy Haitong Bank w najnowszym raporcie dla rynku telekomów, wydają rekomendację kupna akcji Play i Cyfrowego Polsatu oraz sprzedaży akcji Orange Polska. Neutralną ocenę otrzymała Netia.

Article

Haitong Bank w raporcie z 5 września rozpoczyna wydawanie rekomendacji dla Play od kupuj z ceną docelową akcji 41,8 zł, podnosi cenę docelową akcji dla Cyfrowego Polsatu z 30 zł do 30,4 zł Orange Polska z 5 zł do 5,1 zł oraz obniża dla Netii do 3,8 zł z 4,8 zł.

Debiut giełdowy Play zachęcił analityków Haitong Bank do bardziej strategicznego spojrzenia na sektor telekomunikacyjny i zadanie kilku ważnych pytań go dotyczących, takich jak co determinuje sukces komercyjny i co może napędzać branżę w kolejnych latach? W efekcie tych przemyśleń analitycy postawili tezę, że pomimo wysokich barier wejścia związanych z zakupem częstotliwości oraz rozwojem sieci, aktywa telekomunikacyjne nie determinują i nie gwarantują komercyjnego i finansowego sukcesu. Z drugiej strony posiadanie aktywów jest często przeceniane w analizie fundamentalnej. Zdaniem Konrada Księżopolskiego z Haitong Bank, bardziej od samych aktywów liczy się ich wykorzystanie, unikalna oferta produkcyjna o wysokiej jakości, skuteczna organizacja, troska o klienta oraz marketing. Bardzo dobrze pokazuje to Play – z najmniejszym zasobem aktywów, startując od zera, stał się drugim co do wielkości operatorem mobilnym w Polsce. Z kolei Orange Polska, jako były państwowy monopolista zawsze miał najwięcej aktywów telekomunikacyjnych, ale jak widać po wynikach spółki, w ciągu ostatnich 10 lat straciła ona swoją dominującą pozycję rynkową.

Play otrzymał rekomendację kupuj, cena docelowa akcji 41,8 zł. Posiadając znacząco węższe pasma i skromniejszą sieć, ale dysponując znacznie lepszą ofertą komercyjną i skutecznym marketingiem oraz efektywnie wykorzystując własne i cudze aktywa telekomunikacyjne, Play startując od zera w 2007 r. stał się drugim największym operatorem mobilnym w Polsce. W 2016 r. w swojej bazie liczył już 14,5 mln klientów. Haitong Bank oczekuje, że Play będzie nadal zwiększał swoje przychody w tempie jednocyfrowym (połączenie bazy abonentów i wzrostu ARPU), zaś EBITDA dwukrotnie szybciej za sprawą lewarowania operacyjnego. Play oferuje wysoką stopę dywidendy (w latach 2018/19/20 odpowiednio 7/6,6/8,3 proc.), jedną z najwyższych w sektorze telekomunikacyjnym.

Cyfrowy Polsat otrzymał rekomendację kupuj, cena docelowa akcji 30,4 zł. Dzięki swojej atrakcyjnej ofercie produktowej łączącej płatną telewizję, mobilne usługi głosowe i mobilny Internet oraz bardzo ścisłej kontroli kosztów, Cyfrowy Polsat reprezentuje najciekawsze połączenie atrakcyjności i efektywności. Dodatkowo przyczyniają się do tego przyzwoity poziom wolnych przepływów pieniężnych pozwalający na oddłużanie i zwiększanie dywidendy na akcję oraz zakup praw UEFA, który powinien jeszcze bardziej wzmocnić pozycję spółki w segmencie płatnej telewizji, zwiększyć widownię, a w konsekwencji przychody z rynku reklamy telewizyjnej.

Orange Polska dostała rekomendację sprzedaj, cena docelowa akcji 5,1 zł. Po latach niedostatecznych inwestycji w sieci stacjonarne, uruchomienie sieci FTTx jest konieczne by obronić istniejący udział w rynku. Brak unikalnego contentu telewizyjnego sprawia, że konwergencja Orange Polska nie wydaje się bardzo konkurencyjna na tle Cyfrowego Polsatu lub sieci kablowych, a upowszechnienie technologii powoduje, że przestała być ona prawdziwym wyróżnikiem. Z kolei wysokie nakłady kapitałowe i lewarowanie mogą skutkować brakiem dywidendy do roku 2020.

Netia otrzymała rekomendację neutralną, cena docelowa akcji 3,8 zł. Wysoka średnia stopa dywidendy w latach 2012-16, przekraczająca 6 proc., czyli jak dotąd największa atrakcja Netii, może być zagrożona za sprawą podwyższonych wydatków inwestycyjnych na uruchomienie sieci NGA i braku rezerw kapitałowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Okres przejściowy w modernizacji sieci w połączeniu z rosnącą konkurencją w segmencie płatnej telewizji i stacjonarnego internetu mogą sprawić, że kluczowe wskaźniki efektywności spółki pozostaną na niskim poziomie.

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank rekomenduje kupno akcji Play i Cyfrowego Polsatu, sprzedaj dla Orange Polska

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
W sumie nie znam się na giełdzie, ale Cyfrowy Polsat ogólnie bardzo dobrze ostatnio wygląda. Jako platforma tv daje radę i jako dostawca netu też. I ma dobrą ofertę z łączonymi usługami, więc raczej źle w tym CP nie ma.
odpowiedź
User
Czezare
Cyfrowy Polsat to ja cenię raz za jakość i niską cenę usług tv, bo z tego jest znany od chyba nawet 20 lat. A W ostatnich latach to jeszcze przecież doszły usługi dodatkowe, jak np. ten interenet lte. I raz że im się to dobrze udało, bo to topowy net, a dwa, fajnie da się to połączyć, że jest bardzo tanio.
odpowiedź