SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hakerzy ujawniają dane rosyjskiego banku centralnego i koncernu telewizyjno-radiowego

Kolektyw hakerski Anonymous ujawnił duży pakiet danych przejętych od Banku Centralnego Rosji, natomiast grupa NB65 upubliczniła dane kontaktowe osób związanych z Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową.

Kolektyw Anonymous poinformował, że w ciągu 48 godzin zamierza ujawnić 35 tys. plików przejętych od Banku Centralnego Rosji. Zaznaczono, że są to także poufne dokumenty.

W piątek wieczorem na profilach społecznościowych Anonymous pojawiły się linki do przejętych danych. Zaznaczono, że to łącznie 28 GB danych, zamieszczono je na różnych platformach, więc w przypadku usunięcia niektórych linków, nadal będą dostępne.

Według serwisu Hackread.com ujawnione dane to m.in. dokumenty finansowe z ostatnich dwóch dekad (niektóre nawet z 1999 roku), faktury, wewnętrzne komunikaty, dokumenty licencyjne oraz dane adresowe ważnych klientów.

Z kolei grupa NB65 poinformowała, że włamała się do systemów internetowych Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK). Podano, że przejęto 740 GB danych, z których większość to pliki w formacie .pst z kompresją danych w stosunku 100:1.

- Obserwujemy was bardzo blisko i jesteśmy przygotowani na waszą ewentualną odpowiedź - stwierdzono, podkreślając, że za tę sytuację całkowicie odpowiada Władimir Putin, który zdecydował o inwazji militarnej na Ukrainę.

Ponadto kolektyw NB65 ujawnił małą część danych Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej - z informacjami kontaktowymi związanymi z tym podmiotem.

- Może powinniśmy zacząć wykonywać jakieś niezapowiedziane telefony i wysyłać maile, żeby odpowiednio poinformować ich o tym, co ich prezydent i wojsko wyprawiają w Ukrainie? Bawcie się dobrze - napisano.

Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa zarządza grupą państwowych stacji telewizyjnych (m.in. Rossija 1 i kilkoma innymi kanałami pod marką Rossija) oraz radiowych (m.in. Radio Rossii i Wiesti FM).

Hakerzy na cyberwojnie z Rosją

Ponad tydzień temu kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. 18 marca grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.

Z kolei w zeszły weekend doszło do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Ponadto hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

Kolektywy hakerskie zapowiedziały też cyberataki na globalne koncerny, które nie zdecydowały się zawiesić ani zakończyć działalności w Rosji. Parę dni temu Anonymous ujawnili 10 GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle oraz doprowadzili do niedostępności rosyjskich wersji serwisów internetowych Auchan, Leroy Merlin i Decathlon.

Dołącz do dyskusji: Hakerzy ujawniają dane rosyjskiego banku centralnego i koncernu telewizyjno-radiowego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mateo
brawo Anonymus!
odpowiedź
User
123
no,jak hakerzy wlamali sie do Centralnego Banku Rosji,to dane zwyklych ludzi w Polskim Banku sa przezroczyste jak szklo.Smutne.
Poza tym dane pozyskane przez hakerow sa tak czy inaczej znane sluzbom specjalnym wszystkich panstw,,bo oni maja swoich hakerow,na etacie,..ktorym placa niemalo,zeby zrobil swoja robote.. A wiec?
no i jeszcze okazalo sie ze NASA nie zamierza zrywac wspolpracy z Rosjanami,i wspolne projekty kosmiczne nadal beda realizowane
Business as usual..
odpowiedź