SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niezadowolenie z życia główną przyczyną hejtu w internecie

15 proc. dorosłych Polaków w ciągu ostatniego roku osobiście doświadczyło hejtu w internecie - wynika z badania  opinii społecznej przeprowadzonego dla Ciekawe Liczby na panelu Ariadna. Hejtu doświadczyła aż co czwarta osoba (24 proc.) w wieku 18-24 lata. Zdaniem ankietowanych główne przyczyny hejtu to brak satysfakcji z życia (37 proc.), chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33 proc.), frustracja (32 proc.) lub zazdrość (31 proc.).

Article

Prawie co siódmy dorosły Polak (15 proc.) twierdzi, że osobiście doświadczył hejtu w internecie, czyli obrażania, wyzywania, poniżania, wyśmiewania lub zniesławiania. Stosunkowo częściej są to mężczyźni (19 proc.) niż kobiety (11 proc.). Najwięcej osób, które doświadczyły hejtu w internecie, jest w grupie wiekowej 18-24 lat – aż co czwarta osoba (24 proc.), oraz w grupie wiekowej 35-44 lata – prawie co piąta osoba (18 proc.).

Z kolei do hejtowania otwarcie przyznaje się zaledwie 4 proc. badanych. Część osób może też nawet nie być świadoma, że to co pisze w internecie, jest już hejtem. Więcej osób przyznających się do stosowania hejtu jest wśród mężczyzn (5 proc.) niż kobiet (3 proc.), a najwięcej w grupie wiekowej 25-34 lata (7 proc.).

Czemu ludzie hejtują?

Podłoża hejtu badani dopatrują się najczęściej w braku satysfakcji z własnego życia (37 proc.), chęci zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33 proc.), frustracji (32 proc.) lub zazdrości (31 proc.).

Ale są też świadomi, że hejt może być wynikiem celowej aktywności opłaconych trolli lub botów (34 proc.) i może być związany z walką polityczną (27 proc.).

 

Wpływ polityków na hejt

Ponad połowa Polaków (58 proc.) jest zdania, że za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż miało to miejsce za rządów PO-PSL i jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze 2 lata temu, kiedy uważało tak 48 proc. osób. Badanie pokazuje, jak bardzo pogłębia się polaryzacja społeczna i jak rosną podziały między Polakami.

Zaledwie 11 proc. badanych twierdzi, że Polacy są dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanują obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL (spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do września 2019 r.). 31 proc. uważa, że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę (również spadek o 5 punktów procentowych).

Zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (91 proc.) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (77 proc.) uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują, niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Co ciekawe, tego zdania jest również co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości (21 proc.), jednak w tym elektoracie dominuje przekonanie (48 proc.), że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 – 20 września 2021 roku. Metoda: CAWI.

Dołącz do dyskusji: Niezadowolenie z życia główną przyczyną hejtu w internecie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Przecież to badanie nie było o przyczynach hejtu, tylko o tym, co ludzie myślą, że jest przyczyną hejtu. Badano więc wyobrażenia ludzi na temat hejtu. Jaką to ma wartość?
odpowiedź
User
Hahahaha
Widzę że tutaj pełno ludzi niezadowolonych z życia!
odpowiedź
User
logik
co to "hejt"?
odpowiedź