SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd: IKEA ma przywrócić pracownika, którego zwolniła za homofobiczne cytaty z Biblii

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowi przywrócił do pracy pracownika IKEI zwolnionego za cytowanie Biblii na wewnętrznym firmowym forum - dowiedziała się PAP. Pracownik umieścił tam cytaty mówiące m.in. o śmierci w kontekście losu homoseksualistów. Wyrok jest nieprawomocny.

fot. materiały prasowe Article

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący osoby ze społeczności LGBT+.

Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy sklep zamieścił komunikat dotyczący "Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii". Wówczas w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji jeden z pracowników krakowskiego sklepu napisał: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", po czym zacytował wersety z Pisma Świętego.

Chodzi o fragmenty: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" oraz "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich". Kilka dni później mężczyzna został zwolniony.

Pracownika broni Ordo Iuris

Jak przekazał w czwartek PAP jego pełnomocnik adwokat Maciej Kryczka z Ordo Iuris, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty przywrócił go do pracy. "Powództwem z dnia 17 czerwca 2019 roku domagaliśmy się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia mojego klienta do pracy" - poinformował Kryczka.

Dodał, że Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w części uwzględnił to powództwo i przywrócił mężczyznę do pracy. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed sądem od listopada 2020 roku.

"Wypowiedzenie stosunku pracy z uwagi na cytowanie przez pracownika Bibli oraz wyrażenia opinii o środowiskach LGBT zostało uznane za bezprawne, dlatego został on przywrócony do pracy" - wyjaśnił Kryczka. Wyrok jest nieprawomocny.

IKEA odwoła się od wyroku

Własne oświadczenie w sprawie wydała IKEA.

"Sąd wydał wyrok i w części uwzględnił powództwo byłego pracownika, a w części je oddalił. Co do części uwzględniającej powództwo, pełnomocnicy IKEA wystąpili o pisemne uzasadnienie. Po jego otrzymaniu zostanie złożona apelacja. Sąd stwierdził, że ze strony IKEA nie wystąpiła dyskryminacja pracownika, ale mimo to zdecydował się na przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Wyrok jest nieprawomocny i nie podlega wykonaniu" - oświadczyła sieć.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na początku grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił kierowniczkę IKEA Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu z pracy mężczyzny. Wyrok jest prawomocny.

Dołącz do dyskusji: Sąd: IKEA ma przywrócić pracownika, którego zwolniła za homofobiczne cytaty z Biblii

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
W Ikeai można kupić symbole religii LPG, a nie można krzyża. Dlaczego?
odpowiedź
User
real36
teraz chyba Ktoś musi wirtualne podać do sądu za ten tytuł i obrazę uczuć religijnych.
Czy sąd uznał, że to były cytaty homofobiczne ? Chyba nie skoro nakazał przywrócenie do pracy ?
Gdzie tu dziennikarstwo ?
odpowiedź
User
fgh
Pisanie o homofobicznych cytatach z biblii to antysemicka propaganda WM zgodna z antysemickimi atakami w zachodniej Europie.
odpowiedź