SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcjonariusze zgodzili się sprzedać funduszowi Advent akcje Integer.pl i InPostu, firmy znikną z giełdy

Właściciele ponad 90 proc. akcji Integer.pl zgodzili się na sprzedanie ich w ramach wezwania ogłoszonego przez spółkę AI Prime należącą do funduszu inwestycyjnego Advent International. Pozostałe akcje zostaną wykupione przymusowo i spółka zniknie z warszawskiej giełdy, tak samo jak należący do firmy InPost.

Wezwanie do sprzedaży akcji Integer.pl zostało ogłoszone pod koniec lutego, kiedy prezes spółki Rafał Brzoska podpisał umowę, w ramach której AI Prime stała się współwłaścicielem należącego do niego pakietu 29,99 proc. akcji Integer.pl oraz zobowiązała się do kupienia pozostałych akcji spółki i akcji należącej do niej firmy InPost. Cenę za akcję Integer.pl ustalono na 41,1 zł, a za akcję InPostu - na 9,5 zł.

Część inwestorów mniejszościowych uznała, że zaproponowane ceny są zbyt niskie. Zaczęli się organizować, żeby zablokować wezwanie do sprzedaży lub skłonić kupującego do podwyższenia ceny. Wtedy zarządy Integer.pl i InPostu (w obu prezesem jest Rafał Brzoska) zapowiedziały, że jeśli wezwanie nie dojdzie do skutku, firmom grozi upadłość, ponieważ w najbliższych miesiącach mają do zapłaty 108 mln zł z tytułu obligacji i kredytów.

W poniedziałek poinformowano jednak, że zapisy na sprzedaż złożyli posiadacze ponad 90 proc. akcji Integer.pl, co spełnia warunki realizacji wezwania do sprzedaży. Cenę za akcję Integer.pl podniesiono do 49 zł, a za akcję InPostu - do 11 zł.

- Tym samym warunki wezwania zostały spełnione i AI Prime, jako jedyny podmiot nabywający, zamierza nabyć wszystkie akcje, na które zostały złożone zapisy w wezwaniu, a następnie przeprowadzić przymusowy wykup akcji w celu wycofania spółki z Giełdy. Dzięki sukcesowi wezwania Wzywający będą mogli rozpocząć prace związane z wdrożeniem planów strategicznych Grupy oraz z jej dalszym rozwojem jako spółki prywatnej - napisano we wspólnym oświadczeniu AI Prime i Rafała Brzoski.

Advent International chce rozwijać paczkomaty Integera w Europie

Realizacja wezwania do sprzedaży akcji Integer.pl oznacza, że spełniony został warunek przeprowadzenia podobnego wezwania dotyczącego InPostu. Ponadto AI Prime uzyskała bezwarunkowe zgody właściwych organów antymonopolowych na nabycie akcji obu spółek. Akcje, których posiadacze nie sprzedadzą w ramach wezwania, zostaną nabyte przez AI Prime w ramach przymusowego wykupu, tak żeby wycofać Integer.pl i InPost z giełdy.

- Skoncentrujemy się teraz na rozwoju firmy poprzez stworzenie wiodącej sieci paczkomatów w Europie i zapewnienie unikalnej i najwyższej jakości usługi dla klientów Integera - zapowiada Peter Nachtnebel, dyrektor w Advent International.

Więcej informacji o nowej strategii grupy Integer.pl zostanie podane najwcześniej w drugiej połowie tygodnia, po realizacji wezwania do sprzedaży akcji.

Integer.pl z 474 mln zł straty i 246 mln zł zadłużenia

Przypomnijmy, że w lutym br. Interger.pl zdecydował wycofać się z działalności paczkomatowej w Hiszpanii, Norwegii, Brazylii, Malezji i na Ukrainie (koszty zakończenia działalności w Malezji i na Ukrainie oszacowano na 5,5-6 mln zł), a do końca marca br. - z Rosji (co kosztowało ok. 5 mln zł).

Pod koniec 2015 roku Poczta Polska wygrała przetarg na dostarczanie przesyłek sądowych, InPost stracił po dwóch latach to zlecenie. Z kolei w lipcu ub.r. InPost wycofał się z segmentu tradycyjnych przesyłek listowych (firma i jej spółka zależna PGP rozwiązały umowy na realizację takich usług m.in. z Cyfrowym Polsatem, Polkomtelem, PKO BP, P4 i prokuratorem generalnym), nadal realizuje natomiast przesyłki dla serwisów e-commerce m.in. Allegro.

Według szacunkowych danych Integer.pl w ub.r. zanotował 503 mln zł wpływów ze sprzedaży i 645,7 mln zł kosztów operacyjnych. Firma miała 252,8 mln zł straty netto z działalności kontynuowanej i 474,4 mln zł straty netto.

Ujemne wyniki EBITDA zanotowała w segmencie listowym i wyłączeniach, a dodatnie - w segmencie kurierskim, paczkomatowym i pozostałym.

Na koniec ub.r. wartość aktywów Integer.pl wynosiła 659,4 mln zł. Firma miała 246,2 mln zł zadłużenia, na co składały się przede wszystkim obligacje (141,6 mln zł), a także leasing finansowy (58,4 mln zł), kredyt obrotowy (23,1 mln zł), pożyczki (15,6 mln zł), faktoring (4 mln zł) i kredyty (3,3 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Akcjonariusze zgodzili się sprzedać funduszowi Advent akcje Integer.pl i InPostu, firmy znikną z giełdy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Czyli moich kilku zł za niezrealizowaną etykietę będę musiał szukać w jakimś dziwnym kraju?
odpowiedź
User
Aga
Kolejny balonik z listy 100 przekłuty. Cudowna ekonomia. Założyć, wykonać najgorszą robotę - zaistnieć na rynku a potem się sprzedać ;))) Polskich firm nie trzeba sprzedawać, same się o to proszą ;) Popaprańcy
odpowiedź