SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Interia zmienia klasyfikację ruchu na stronie głównej: osobno strony z fragmentami tekstów

Od marca Interia.pl w ramach badania Gemius/PBI korzysta z możliwości podziału ruchu na stronie głównej na dwie kategorie: klasyczna strona główna oraz artykuły na stronie głównej. - Jestem zdania, że rynek, a szczególnie reklamodawcy mają prawo podejmować decyzję o zakupie powierzchni reklamowych, posiadając pełne dane o tym, jaka część ruchu na stronie głównej jest w nią wstrzyknięta czy do niej doklejona - komentuje Radosław Kucko, członek zarządu Grupy Interia.pl.

Article

Kategoria klasycznej strony głównej w badaniu Gemius/PBI obejmuje ruch na standardowych stronach głównych, a artykuły na stronie głównej to odwiedzalność specjalnych wersji stron głównych z początkowymi częściami różnych artykułów.

Wydawcy czołowych portali przygotowują takie wersje z początkowymi fragmentami tekstów, prowadzą do nich linki publikowane na platformach społecznościowych i w różnych miejscach serwisów tych wydawców. Żeby przeczytać cały artykuł, trzeba kliknąć w jego rozwinięcie. Celem tego mechanizmu jest podwyższenie odwiedzalności stron głównych.

- Jestem daleki od oceniania tego rodzaju mechanizmów. Uważam nawet, że nie ma nic złego w promowaniu kluczowego produktu, jakim dla portali są strony główne. Pytanie jednak ilu użytkowników faktycznie jest użytkownikami strony głównej, a ilu nawet nie zdaje sobie sprawy, że się na niej znajduje. Ilu z nich powróci samodzielnie na stronę główną? - zastanawia się Radosław Kucko, członek zarządu Grupy Interia.pl odpowiedzialny m.in. za dział badań i analiz.

Interia chce transparentnych danych dla reklamodawców

- Jestem zdania, że rynek, a szczególnie reklamodawcy mają prawo podejmować decyzję o zakupie powierzchni reklamowych, posiadając pełne dane o tym, jaka część ruchu na stronie głównej jest w nią wstrzyknięta czy do niej doklejona - uważa Kucko.

- Tym bardziej że obserwujemy różnice w demografii i zachowaniu użytkowników klasycznej strony głównej i tych, którzy trafiają na nią za pośrednictwem różnych mechanizmów. Strona główna portalu jest demograficznie wizytówką profilu całego internetu. Profil użytkownika czytającego artykuł z doklejoną pod nim stroną główną zależy od tego, z jakiego serwisu użytkownik został przekierowany. Jeśli user przyszedł z portalu plotkarskiego, to będą to głównie kobiety. A brak możliwości precyzyjnego określenia profilu odbiorcy może powodować, że większość odsłon reklamy produktu kierowanego przez stronę główną do mężczyzn pokażemy kobietom. A to może być znaczące dla skuteczności zakupionej reklamy - opisuje.

Interia.pl też promuje swoją stronę główną, zamieszczając linki do jej wersji z fragmentami tekstów. Według danych z badania Gemiusa w lutym br. cała strona główna portalu zanotowała 4,99 mln realnych użytkowników, 230,61 mln odsłon oraz 65 minut i 22 sekundy średniego czasu korzystania przez odwiedzającego, z czego w kategorii klasyczna strona główna było 4,28 mln użytkowników, 196,91 mln odsłon oraz 67 minut i 16 sekund przeciętnego czasu korzystania, a w kategorii artykułów na stronie głównej - 1,15 mln użytkowników, 33,7 mln odsłon oraz 33 minuty i 33 sekundy średniego czasu korzystania.

- W Interii widać te różnice. Możemy założyć, że podobne prawidłowości dotyczą także stron głównych pozostałych portali, które korzystają z omówionych wyżej mechanizmów. Ale w tym momencie nie możemy formułować wniosków dotyczących całego rynku, bo tylko Interia pozytywnie odpowiedziała na rekomendację analityków z badania Gemius/PBI i przyjęła nowy sposób prezentacji wyników swojej strony głównej - dodaje Radosław Kucko.

Wirtualna Polska: to rozwiązanie prowizoryczne

Co na to wydawcy innych czołowych portal? - Wirtualna Polska jest zwolennikiem unowocześnienia badania, współpracujemy w tym zakresie zarówno z PBI, jak i Gemius. Zmiany wymagają jednak analiz, konieczności modyfikacji algorytmów oraz skryptów u wydawców. Pracujemy nad nimi kompleksowo, a nie wyłącznie pod kątem podziału ruchu na dwie kategorie na stronie głównej - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Gawryszewski, dyrektor ds. badań i analiz Wirtualnej Polski.

- Uważamy to rozwiązanie za prowizoryczne. Ważniejsze jest podnoszenie jakości całego badania i skupienie się na strategicznych zmianach planowanych do wdrożenia - ocenia.

W poniedziałek nie otrzymaliśmy wypowiedzi od Ringier Axel Springer Polska (wydawca Onetu) i Agory (wydawca Gazeta.pl).

Od lat zdecydowanie najpopularniejsze strony główne mają WP.pl i Onet. Według badania Gemius/PBI w lutym br. taka witryna WP.pl zanotowała 13,3 mln użytkowników, 553 mln odsłon oraz 58 minut i 39 sekund średniego czasu spędzonego przez internautę, a analogiczna strona Onetu miała 12,49 mln użytkowników, 482,5 mln odsłon oraz 60 minut i 27 sekund przeciętnego czasu korzystania.

Z kolei wszystkie serwisy i aplikacje internetowe Grupa Interia.pl w lutym br. zanotowały 18,29 mln użytkowników, 1,38 mld odsłon oraz 30 minut i 6 sekund przeciętnego czasu spędzonego przez internautę w ciągu doby.

Do firmy oprócz portalu Interia.pl należy szereg serwisów tematycznych, m.in. Pomponik.pl, Smaker.pl, Tipy.interia.pl, Swiatseriali.interia.pl i Maxmodels.pl. W 2018 roku Grupa Interia.pl osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 4,8 proc. do 114,3 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę z 21,23 do 22,26 mln zł. Firma zatrudniała 382 pracowników, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Interia zmienia klasyfikację ruchu na stronie głównej: osobno strony z fragmentami tekstów

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jadwiga
Widać komu urosły strony główne najbardziej w ostatnim roku i kto nie chce pokazać swoich danych.... ech internety :)
odpowiedź
User
Jurek
A czy można prościej wyjaśnić o co chodzi?
odpowiedź
User
hh
No to wp jest w ciezkiej d..
odpowiedź