SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP

Rada Mediów Narodowych podczas swojego pierwszego posiedzenia odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Kurski pełnił tę funkcję od pierwszej połowy stycznia br.

Jacek Kurski, fot. tvp Article

O odwołanie Jacka Kurskiego wnioskowała członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, uzasadniając to słabą kondycją finansową Telewizji Polskiej i jej malejącymi udziałami rynkowymi. Wniosek poparło czworo członków - oprócz Lichockiej Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Juliusz Braun, a Grzegorz Podżorny wstrzymał się od głosu.

- To jest pierwsza uchwała Rady Mediów Narodowych. Druga ogłasza decyzję o konkursie na prezesa Telewizji Polskiej. Konkurs zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października tego roku. W tej chwili po przerwie rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu - powiedział dziennikarzom Czabański podczas przerwy w posiedzeniu RMN, na którym władze poszczególnych spółek mediów publicznych prezentowały ich sytuację. 

- Są dwie propozycje (kandydatów na tymczasowego szefa TVP - red.) złożone w tej sprawie. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 godzin - dodał. Po godz. 18 serwis Niezalezna.pl poinformował, że Jacek Kurski do 15 października będzie nadal pełnił obowiązki prezesa TVP.

We wtorek Rada Mediów Narodowych wysłuchała sprawozdań prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej o sytuacji w tych spółkach.

 

Jacek Kurski został mianowany prezesem TVP na początku stycznia br, przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Na początku lipca weszła w życie tzw. pomostowa ustawa medialna, na mocy której utworzono Radę Mediów Narodowych sprawującą nadzór nad firmami mediów publicznych.

W poniedziałek i wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Mediów Narodowych, powołanej przez Sejm i prezydenta w drugiej połowie lipca.

Wcześniej Krzysztof Czabański zapowiedział, że jesienią br. Rada Mediów Narodowych przeprowadzi konkursy na nowe władze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jacek Kurski deklarował, że wystartuje w takim konkursie.

W ostatnich tygodniach nastąpiło kilka zamian na stanowiskach dyrektorskich w Telewizji Polskiej. Nowym szefem TVP1 został Krzysztof Karwowski (odwołano Jana Pawlickiego), dyrektorem TVP2 - Marcin Wolski (w miejsce Macieja Chmiela), szefem TVP Info - Piotr Lichota, a dyrektorem biura reklamy TVP - Maciej Radkiewicz (zastąpił Waldemara Gaspera).

Po tym jak od lutego zaczęła maleć oglądalność niektórych programów i kanałów Telewizji Polskiej, zwłaszcza informacyjnych i publicystycznych, Jacek Kurski parokrotnie zarzucił mierzącej oglądalność firmie Nielsen Audience Measurement, że jej badanie jest niereprezentatywne dla całego społeczeństwa, zaniża udział w widowni osób z małych miast i wsi. TVP poprosiła Nielsena o przekazanie kodów pocztowych uczestników pomiaru, czego firma odmówiła. Wtedy w „Wiadomościach” w bardzo krytycznym świetle opisano spółkę i przeszłość zawodową jej szefowej Elżbiety Gorajewskiej.

W połowie maja Telewizja Polska ogłosiła konsultacje dotyczące m.in. wspólnego pomiaru oglądalności jej treści w telewizji i internecie. Zgłosiły się do nich 23 firmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski odwołany ze stanowiska prezesa TVP

66 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LOL
Kur...a!
47 11
odpowiedź
User
Rutek
Dobra zmiana!
65 11
odpowiedź
User
Bartek
Ha ha - ale się cieszę, że już mnie tam nie ma. Teraz niepewność muszą czuć nawet Ci z #dobrejzmiany :)
55 11
odpowiedź
User
GONzoo
Szkoda Jacka , tak wiele jeszcze móg sper..olić w ramach dobrej zmiany . Co z resztą jego przybocznych "fachowców" ? Określenie przyboczni raczej to nie pasuje , może "przytylni" bardziej .
75 13
odpowiedź
User
nika
Ale jak to? Ale dlaczego? Pani premier, jak żyć? My, ciemny lud, co mamy teraz kupować?
61 16
odpowiedź