SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kurski ws. zeznań w procesie przeciw Sadurskiemu: żadne medium cytujące hejt nie sprawdziło, jak było

- Gdyby oskarżony w tym procesie zabójca Pawła Adamowicza oglądał telewizję publiczną, być może Paweł Adamowicz by żył - powiedział prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w czasie środowego przesłuchania w sądzie w sprawie karnej, jaką TVP wytoczyła prof. Wojciechowi Sadurskiemu. TVP skrytykowała adwokata Michała Wawrykiewicza za nieprecyzyjne przytoczenie słów Kurskiego.

Jacek Kurski, fot. TwitterArticle

Słowa Jacka Kurskiego, jakie miały paść podczas przesłuchania (występował w charakterze świadka) w czasie rozprawy, przytoczył adwokat Michał Wawrykiewicz. Współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy był obecny w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotów, kiedy trwało przesłuchanie prezesa TVP.

- Szkoda, że zabójca Pawła Adamowicza nie oglądał TVP Info, bo być może Paweł Adamowicz nadal by żył – miał stwierdzić Kurski, cytowany przez Wawrykiewicza.

TVP zarzuca manipulację cytatem

W czwartek po południu Telewizja Polska w komunikacie zażądała „zaprzestania powielania wyrwanych z kontekstu słów ‘Gdyby zabójca oglądał TVP Info Paweł Adamowicz by żył’ i wokół nich budowania kłamliwej i ohydnej narracji”.

Zaznaczyła, że taka zmanipulowana wersja wypowiedzi Jacka Kurskiego pojawiła się m.in. w tekstach Onetu, Na Temat, Oko.press, „Dziennika Bałtyckiego”, „Polska The Times”, Wyborcza.pl, „Wprost” i WP.pl.

- Publikacje te są przykładem kolejnego opartego na kłamstwie zsynchronizowanego ataku na TVP i na Prezesa Zarządu TVP opozycji i wspierających ją mediów. Są też dowodem braku jakichkolwiek znamion etyki i rzetelności dziennikarskiej - ocenił publiczny nadawca.

Przytoczył całe zdanie wypowiedziane przez Kurskiego: „Otóż gdyby, oskarżony oglądał telewizję publiczną, w szczególności INFO to nie wykluczam, że do tej tragedii by nie doszło, bo by wiedział doskonale z przekazów telewizji TVP INFO oraz „Wiadomości”, że Paweł Adamowicz został usunięty, czy zawieszony w PO, a potem skreślony już wiele miesięcy, a nawet półtora roku przed tym tragicznym wydarzeniem i w związku z czym można postawić tezę, dokładnie odwrotną, gdyby oskarżony w tym procesie zabójca Pawła Adamowicza oglądał telewizję publiczną, być może Paweł Adamowicz by żył”.

W komunikacie zacytowano też dalszą część wypowiedzi Jacka Kurskiego w tym wątku. - Stan świadomości pana W. tak jakby się zatrzymał przed jego skazaniem za poprzednie przestępstwa, czyli on dysponował wiedzą, aparatem pojęciowym z roku 2014, czy 2013, kiedy Paweł Adamowicz był prominentnym działaczem PO. Gdyby oglądał TVP INFO, to by wiedział, że już nie jest działaczem PO. W związku z czym ewentualne swoje żale, czy krzywdy, będące wynikiem myślę, że utraty władz umysłowych, oczywistego szaleństwa, opętania kierowałby nie przeciwko Pawłowi Adamowiczowi - stwierdził prezes TVP.

- W związku, z czym to, co wygadywał pan W. ze sceny, wykrzykiwał, jest najlepszym dowodem na intencjonalne kłamstwo również tych wszystkich, którzy chcieliby oskarżać Telewizję Polską o jakikolwiek związek z tym zabójstwem. Telewizja Polska w sprawie Pawła Adamowicza stosuje dokładnie taką samą politykę, jak wobec wszystkich innych osób mających problemy z prawem i czynienie nam z tego powodu zarzutu jest po prostu ordynarnym kłamstwem i czymś bardzo, bardzo niskim i podłym - zapewnił.

Prof. Wojciech Sadurski pozwany za wpis na Twitterze

Telewizja Polska wytoczyła proces karny prof. Wojciechowi Sadurskiemu z art. 212 Kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu.
Powodem był wpis na Twitterze Sadurskiego, krótko po śmierci Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku.
Wojciech Sadurski napisał: „Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981”.

Jak powiedział wczoraj w sądzie Kurski określenie „goebbelsowska propaganda” uwłacza czci telewizji publicznej.

W marcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie przeciw prof. Sadurskiemu. - Telewizja Polska odwoła się od postanowienia, ponieważ uważa jego uzasadnienie za co najmniej kontrowersyjne - przekazało nam wtedy biuro prasowe nadawcy. Następnie w czerwcu 2019 roku sąd wyższej instancji uznał, że sprawę należy przekazać do ponownego rozpatrzenia w instancji niższej.

Prof. Wojciech Sadurski poinformował, że rozprawa trwała w środę trzy godziny, a wyrok zostanie ogłoszony 3 marca br.

Jacek Kurski prezesem TVP został w styczniu 2016 roku.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kurski ws. zeznań w procesie przeciw Sadurskiemu: żadne medium cytujące hejt nie sprawdziło, jak było

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Ten Jacek Kurski to jednak kawał jarka.
odpowiedź
User
***** ***
Żeby ci Jacku łoniak Holeckiej w gardle stanął :p
odpowiedź
User
Jacek ty ...
Bezczelny typ
odpowiedź