SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Olczak prezesem Philip Morris International

Jacek Olczak został nowym prezesem (CEO) Philip Morris International (PMI). To pierwszy Polak w historii, który objął stery globalnej firmy, działającej na ponad 180 rynkach i zatrudniającej blisko 73 tys. pracowników z całego świata.

Jacek Olczak przez lata pełnił kluczową rolę w transformacji biznesowej PMI. Jej pierwszym krokiem było wprowadzenie w 2014 roku na japoński rynek systemu podgrzewania tytoniu IQOS, bezdymnego produktu firmy.

Pod kierownictwem Olczaka, wówczas jeszcze prezesa ds.operacyjnych (COO), firma PMI zwiększyła swój przychód netto ze sprzedaży produktów bezdymnych do 28 proc. w pierwszym kwartale 2021 roku i rozbudowała ich globalną dostępność: od zera do 66 rynków (w całym kraju lub w głównych miastach, stan na 31 marca 2021).

- Po blisko 30 latach pracy w Philip Morris International mam zaszczyt objąć stanowisko prezesa firmy. W tym okresie moje życie zmieniło się, podobnie jak zmienił się PMI, ewoluując z firmy produkującej papierosy do firmy kierującej się nauką, technologią i zobowiązaniem tworzenia lepszego świata. Przekształciliśmy nasz biznes w fundamentalny sposób - tak, aby móc zrealizować naszą wizję przyszłości wolnej od dymu tytoniowego. Ta przyszłość pozostaje moim głównym celem - powiedział Jacek Olczak, prezes (CEO) Philip Morris International - Jesteśmy liderem branży w obszarze innowacji naukowych. Mamy ambicję, aby w 2025 roku ponad połowa naszych przychodów netto pochodziła z produktów bezdymnych. Chcemy wykorzystywać zdobytą przez nas wiedzę, nasze badania naukowe, umiejętności i wyobraźnię, aby wprowadzać kolejne innowacje w nowych obszarach biznesowych - dodał nowy prezes PMI.

PMI stawia na produkty bezdymne

Jacek Olczak zobowiązał się do przyspieszenia biznesowej transformacji Philip Morris International. Koncern zadeklarował publicznie, że swoją przyszłość biznesową wiąże z nową generacją produktów, a nie z tradycyjnymi papierosami. Dzisiaj skupia się na rozwoju i odpowiedzialnej komercjalizacji produktów bezdymnych, o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z paleniem tytoniu.

Firma PMI chce, by produkty bezdymne docelowo zastąpiły papierosy – tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Dotychczas zainwestowała w badania i rozwój takich produktów ponad 8,1 miliarda dolarów, zatrudniając w tym celu przeszło 400 naukowców, ekspertów i inżynierów. Globalnie koncern ma na koncie ponad 5800 patentów przyznanych za innowacje. 
PMI szacuje, że do 31 marca 2021 roku już około 14 milionów dorosłych palaczy na świecie zaprzestało palenia tytoniu, przechodząc całkowicie na system podgrzewania tytoniu IQOS.

Jacek Olczak dołączył także do Rady Dyrektorów firmy. Na stanowisku CEO PMI Jacek Olczak zastąpił urzędującego od 2013 roku André Calantzopoulosa, który zainicjował bezdymną transformację firmy.

– Jacek jest doskonale przygotowany do pełnienia funkcji Prezesa Philip Morris International i do przewodzenia bezdymnej transformacji firmy. Jego pasja i zaangażowanie, zorientowanie na realizację celów biznesowych, znajomość naszych produktów, systemów, wartości oraz inwestorów, sprawiają, że jest idealnym liderem, który daje firmie gwarancję stałego wzrostu biznesowego i przynosi korzyść jej akcjonariuszom – powiedział André Calantzopoulos, ustępujący prezes PMI, który teraz obejmie stanowisko szefa Rady Dyrektorów PMI (Executive Chairman of the Board).

Jacek Olczak z Philip Morris International związany jest od 1993 roku. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie, pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego w Polsce oraz w Niemczech. Był Prezydentem PMI na Region Unii Europejskiej. W 2012 roku objął stanowisko dyrektora finansowego (CFO). Od 2018 roku pełnił funkcję prezesa ds. operacyjnych (COO). 5 maja 2021 roku, podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PMI, objął stanowisko prezesa (CEO). Z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego.

Dołącz do dyskusji: Jacek Olczak prezesem Philip Morris International

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pix.el
Gratulacje! Dumnie się czyta takie informacje :) Powodzenia!
0 0
odpowiedź
User
Filip
Philip Morris. Myślę, że Philips może być jedynie zainteresowany oczyszczaczami powietrza.
0 0
odpowiedź
User
Ola
Super wiadomość!!! Polak! Trzymam kciuki i gratuluję ogromnie!!!!!!
0 0
odpowiedź