SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały telewizyjne z nowego satelity będzie można odbierać w Polsce

Sygnały z nowego satelity telekomunikacyjnego Badr 8, należącego do operatora Arabsat, będzie można odbierać także na terytorium Polski. Z mapy zasięgu wynika, że przy większych antenach, taka możliwość wystąpi głównie w zachodniej części kraju.

satelita telekomunikacyjny (fot. Arabsat)Article

Badr 8 został wystrzelony na orbitę 27 maja z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie przez rakietę nośną Falcon 9 amerykańskiej firmy Space X. Portal parabola.cz informuje, że Arabsat zamówił satelitę w firmie Airbus w sierpniu 2020 roku.

Badr 8 jest oparty na zaawansowanej platformie elektrycznej Airbus Eurostar Neo. Satelita siódmej generacji będzie oferować kanały telewizyjne, radiowe, a także usługi telekomunikacyjne dla mieszkańców i firm z regionu Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Środkowej i Europy.

Zasięg nowego satelity

Badr 8 ma mieć sześć wiązek w paśmie Ku. FSSS-EMENA i BSS-EMENA obejmą zasięgiem Afrykę Północną, Bliski Wschód, Półwysep Arabski, Europę Zachodnią i znaczną część Europy Środkowej. Problemy z odbiorem mogą wystąpić zwłaszcza we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. W zachodniej i północno-zachodniej części kraju odbiór powinien być możliwy przy pomocy anten o średnicy od 100 do 120 cm.

Wiązki BSS-MENA i FSS-MENA obejmują zasięgiem Afrykę Północną, Bliski Wschód, Półwysep Arabski, południową część Hiszpanii, Włoch, Grecji i Turcji oraz Cypr. BSS-N_West-Africa pozwala na odbiór w Północno-Zachodniej Afryce, Hiszpanii i w Portugalii. Z kolei BSS-C.Asia w Azji Środkowej, Mjanmie, Bangladeszu i w Indiach. Wiązki stosuje się, aby ograniczyć sygnał do danego państwa albo regionu. Na przykład brytyjskie kanały są niekodowane na satelicie, ale dzięki emisji w wiązce brytyjskiej nadawcy nie muszą płacić za licencje na poszczególne programy czy filmy na cały kontynent. Przy większych antenach odbiór w innych krajach jest jednak możliwy, chociażby przez pasjonatów.

 

 

Pozycja Arabsat 26°E jest użytkowana głównie przez arabskojęzyczne kanały telewizyjne. Obecnie znajdują się na niej satelity Badr 4, Badr 5, Badr 6 i Badr 7. Badr 8 powinien rozpocząć pracę w ciągu 5-6 najbliższych miesięcy.

W Polsce króluje Hot Bird

Zdecydowana większość odbiorców satelitarnych z Polski korzysta z pozycji orbitalnej 13°E. Można tam znaleźć 600 stacji kodowanych i 300 niekodowanych. 500 z nich nadaje w jakości HD lub 4K. Na Hot Birdzie są nadawane platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+. Spośród polskojęzycznych stacji niekodowane są: Antena HD, Power TV, Nuta TV, Nuta Gold, TVC, Red Carpet (11,278 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), Tele 5, Polonia 1 (11,662, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), TV Okazje (12,188, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), TVP Info (10,719, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), Stars TV, 4fun.tv, 4fun kids, 4fun Dance, Eska TV Extra (10,758, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), TVS (10,796, pol. V, SR=27500, FEC=3/4), Dla Ciebie TV (10,930, pol. H, SR=30000, FEC=3/4), TVP Polonia (11,075, pol. H, SR=27500, FEC=5/6) i Music Box Polska (12,520,  pol. V, SR=27500, FEC=3/5). Za pośrednictwem Hot Birda można oglądać też szereg zagranicznych stacji, m.in. z Włoch, krajów arabskich czy Armenii.

Żywotność satelity to koło 15 lat. W przypadków Hot Birda 13B, Hot Birda 13C i Hot Birda 13E ten okres dobiegał końca, dlatego w ostatnich miesiącach trwał proces zastąpienia ich nowszymi satelitami Hot Bird 13G i Hot Bird 13F. Część transponderów przeszło migrację pod koniec maja, a kolejne dwa tygodnie temu. Zmiany objęły m.in. kanały Polsat Box, Canal+ Polska, a także TVN Warner Bros. Discovery. Zmiana satelity jest najbardziej korzystna dla mieszkańców środkowej i wschodniej Polski, bowiem w ich przypadku jakość sygnału wzrosła najbardziej. Część użytkowników twierdzi, że po zmianie satelity, ich obraz zaczął się przycinać. W takich sytuacjach pomoc techniczna Polsat Box zaleca wykonać korektę ustawienia anteny, azymutu i konwertera.

Astra drugą pozycją pod względem popularności

Drugą pod względem popularności pozycją w Polsce jest Astra 19,2°E. Nadają tam niekodowane TV Trwam i Radio Maryja, a także liczne kanały niemieckie. W przeszłości transpondery na tej pozycji dzierżawiły nieistniejąca platforma cyfrowa Wizja TV, a także Telewizja Polska.

Aby rozszerzyć instalację satelitarną z Hot Birdem 13E o Astrę 19,2°E nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy. Można dokupić dodatkowy konwerter (od 20 zł), przełącznik DiSeqC (od 14,50 zł), który sumuje sygnały oraz uchwyt do konwertera zez (od 9,99 zł). Druga możliwość to zakup konwertera monoblock (od 47,50 zł), który umożliwia odbiór z dwóch pozycji orbitalnych. Jest on zalecany do anten o wielkości 80-90 cm.

Jeśli ktoś posiada antenę ustawioną na Hot Birda, z którego korzystają wszystkie polskie platformy, to może łatwo uzyskać odbiór z Astry. Potrzeba jedynie dostrojenia konwertera na przykład poprzez spoglądanie na siłę i jakość sygnału odbieranego przez dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. Uchwyty do konwerterów mają opcję regulacji, więc nie powinno stanowić to dużego problemu. Po podłączeniu sprzętu trzeba też zmienić odpowiednie ustawienia w dekoderze. Najczęściej zaznaczyć opcję odbioru z dwóch konkretnych pozycji i czasami zaznaczyć, że używamy przełącznika DiSeqC. Na dekoderach Canal+ stacje z Astry 19,2°E są domyślnie zapisane na liście, a w przypadku Polsat Box trzeba je dodać za pomocą ustawień „ręcznie”.

Dołącz do dyskusji: Kanały telewizyjne z nowego satelity będzie można odbierać w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Ja mam konwerter monoblock na Hot Birda i Astrę. Reszta mi nie potrzebna. Telewizja naziemna plus kanały FTA z satelity i pakiet darmowych stacji całkowicie za darmo.
odpowiedź
User
Niero
Te marcin a kogo to co ty masz.Sr...na to.
odpowiedź