SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje Canal+ mogą mieć problem z przedłużeniem koncesji

W połowie 2025 roku wygasają koncesje 15 kanałów we francuskiej naziemnej telewizji cyfrowej. „Les Echos” podał, że problemy z ich przedłużeniem mogą mieć stacje C8 i CNews, należące do Canal+.  Kanały były krytykowane, upominane i karane za promowane skrajnie prawicowych poglądów i niedostateczny pluralizm. 

Arcom, francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, niebawem rozpocznie konkurs dotyczący połowy miejsc w naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie to pierwsza okazja do tak znaczącego przemeblowania oferty naziemnej od 2005 roku, kiedy we Francji oficjalnie ruszyła emisja w DVB-T. 

Wygasają koncesje m.in. kanałów TMC, TFX i LCI z Grupy TF1, W9, Gulli z Grupy M6, C8, CNews, CStar z Grupy Canal+, a także płatnych stacji Canal+ (Canal+, Canal+ Sport, Canal+ Cinéma(s), Planète+).

Ostateczne rozstrzygnięcie jesienią

Zgodnie z nowymi przepisami, francuscy nadawcy zainteresowani dalszą emisją, muszą przedstawić swoje plany programowe. Mają uwzględniać inwestycje w produkcje lokalne, ale też promocję ochrony środowiska i ekologii czy edukację obywatelską. Dotychczasowe stacje naziemne i nowi gracze będą mogli zgłosić udział w konkursie do maja. 

Do lipca Arcom będzie prowadził przesłuchania zainteresowanych nadawców. Decyzja jakie kanały znajdą się ostatecznie na multipleksach, zapadnie jesienią.

Do podobnego konkursu dotyczącego miejsc zajmowanych w naziemnej telewizji cyfrowej przez TF1 i M6 doszło w 2023 roku. Miliarder Xavier Niel, do którego należy m.in. operator komórkowy Play i sieć kablowa UPC Polska, zaprezentował projekt kanału Six, który mógł trafić do naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Arcom zdecydował się jednak przedłużyć zarówno koncesję TF1, jak i M6. Teraz Niel może ponownie spróbować sił w konkursie.

Będzie monitoring CNews

Niedawno Rada Stanu, francuski naczelny sąd administracyjny zobowiązał Arcom do przeprowadzenia monitoringu kanału CNews. Stało się tak po wniosku Reporterów bez granic. Zgodnie z obowiązującymi od 1986 roku przepisami zarówno publiczne, jak i komercyjne kanały są zobowiązane do przeznaczania równego czasu antenowego różnym podmiotom politycznym i reprezentantom różnych punktów widzenia. Prezes Arcom Roch-Olivier Maistre, powiedział, że CNews ściśle szanuje pluralizm polityczny, ale staje się kanałem opinii na wzór konserwatywnego Fox News w USA. Na antenie CNews ma pojawiać się zbyt wielu skrajnie prawicowych ekspertów.

Arcom ma pół roku na przeprowadzenie kontroli. Może ona się zbiec z kampanią do Parlamentu Europejskiego. Przeciwko decyzji sądu protestują dziennikarze i komentatorzy, którzy występują na antenie CNews, ostatnio najpopularniejszego kanału informacyjnego we Francji. Na antenie stacji pisarz i publicysta Franz-Olivier Giesbert stwierdził, że Francja zmierza w kierunku rządów sędziów. Eugenié Bastié, stały współpracownik CNews ironizował, że teraz wszyscy komentatorzy będą musieli zdradzać na kogo głosują. Z kolei Eric Ciotti, szef konserwatywnej Partii Republikańskiej porównał decyzję Rady Stanu do inkwizycji.

Minister mówiła o cofnięciu koncesji stacjom Canal+

Relacje między obozem politycznym prezydenta Francji Emmanuelem Macronem, a Vincentem Bolloré, głównym udziałowcem Vivendi (właściciela Canal+) nie od dziś są napięte. W 2021 roku Arcom ukarał CNews grzywną w wysokości 200 tys. euro za rozpowszechnianie skrajnie prawicowych komentarzy kandydata na prezydenta Erica Zemmoura. Rok temu francuska minister kultury Rima Abdul Malak zasugerowała, że kanały C8 i CNews mogą do 2025 roku zniknąć z naziemnej telewizji cyfrowej. Powodem miały być liczne upomnienia za łamanie ustawy medialnej.

Władzy nie podobają się też występy prezentera Cyrila Hanouna, który kiedyś sympatyzował z Macronem, ale w ostatnich latach zaczął poświęcać dużo czasu skrajnie prawicowej Marine Le Pen. Drwił też ze środowisk LGBT. Mocno krytykował też publiczną France Télévisions. Zauważył, że France Télévisions, Radio France, Arte, INA, France Médias Monde i TV5 Monde otrzymują rocznie 3,8 miliarda euro. Policzył, że niemieccy nadawcy publiczni nie mogą liczyć nawet na połowę takich środków i zasugerował, że media publiczne trzeba sprywatyzować. To postulat z programu wyborczego Marine Le Pen, która uchodzi za sympatyzującą z Władimirem Putinem.

Arcom stwierdził, że  należący do Canal+ kanał C8 w niewłaściwy sposób relacjonował proces zabójczyni 12-letniej uczennicy. Cyril Hanouna domagał się szybkiego ukarania podejrzanej narodowości algierskiej. Dziennikarz wielokrotnie wzywał do wymierza kary dożywocia. Takie sugerowanie decyzji francuskim sądom przez media, jest sprzeczne z miejscowymi przepisami. W 2018 roku regulator Conseil Supérieur de l'Audiovisuel, który w 2022 roku został w wyniku reformy zastąpiony przez Arcom, nałożył  na C8 3 mln euro grzywny za homofobiczne żarty. Do CSA miały wpłynąć setki skarg po programie Cyrila Hanouna.

Dołącz do dyskusji: Stacje Canal+ mogą mieć problem z przedłużeniem koncesji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Wolność Słowa według komunistów, czyli likwidacja kanałów o innych poglądach politycznych
odpowiedź
User
Tylko streaming
Oby ta kanalia zwinęła się z Polski
odpowiedź
User
Karlos33
Oby ta kanalia zwinęła się z Polski

Z jakiej racji? Że jest prawicowa we Francji, a lepicowa w Polsce? Piszesz bezmyślnie jak potłuczony.
odpowiedź