SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Konin FM dostępne z multipleksu firmy Polsatu w Warszawie

Do multipleksu eksperymentalnego DABCAST firmy BCAST, należącej do Cyfrowego Polsatu, dołączyło Radio Konin FM. To 9 stacja nadawana na kanale 11B w Warszawie. Łącznie w stolicy Polski w DAB+ dostępnych jest 27 rozgłośni.

Radio Konin FM dostępne w WarszawieArticle

W skład multipleksu DABCAST poza Radiem Konin FM wchodzą: POPradio z Pruszkowa, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio 7 z Mławy, Radio Parada z Łodzi, Radio Jasna Góra z Częstochowy, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Niepokalanów i Radio Maryja.

Rozgłośnie są nadawane z bitrate 128 kbps. Wcześniej było to 136 kbps. Stacje emitują logotypy i zapraszają do odwiedzin swoich stron internetowych. W związku z rozszerzeniem oferty multipleksu, we wtorek mogły występować problemy z jego odbiorem.

W Warszawie można też słuchać stacji radiowych z multipleksu lokalnego DABCOM. Na kanale 10B są nadawane: WP Radio, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Kolor, Radio Profeto i Muzo.FM.

W skład multipleksu Polskiego Radia, nadawanego na kanale 6B wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dla Ciebie, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Ukrainy, Chopin, Radio Poland i Radio Kierowców. Trwa przetarg w sprawie rozszerzenia zasięgu multipleksu Polskiego Radia.

Lokalne stacje eksperymentują z emisją w innych miastach

Na przełomie czerwca i lipca wygasały pozwolenia na emisje eksperymentalne BCAST w DAB+ w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek operatora przedłużył zgody o rok.

Na jakich zasadach rozgłośnie mogą być emitowane w ramach tych MUX-ów? - Od strony formalnej nadawca (także internetowy) zainteresowany emisją naziemną radia musi uzyskać zgodę UKE/KRRIT na rozpowszechnianie treści naziemnie, a więc posiadać stosowne koncesje i zezwolenia. Po drugie, musi spełniać techniczne wymagania BCAST, chociażby w zakresie dosyłu sygnału (z wykorzystaniem autorskiej technologii DABCAST wystarczy strumień online, który zostanie odpowiednio przekonwertowany; bez konieczności inwestycji w łącza typu punkt-punkt). Po trzecie, nadawca musi uregulować opłatę za świadczenie usługi, która w głównej mierze, z racji eksperymentalnego charakteru emisji, oznacza pokrycie kosztów nadawania - wyjaśniała niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Często lokalni nadawcy traktują multipleksy eksperymentalne jako poligon doświadczalny.

- Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Dołącz do dyskusji: Radio Konin FM dostępne z multipleksu firmy Polsatu w Warszawie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Downgrade
I tak powolutku zaczyna się obniżanie jakości, aby upchnąć wincyj radyjek. Było 136 kbps, teraz 128 kbps. Potem pójdą wzorem MUXów PR i dadzą 112 kbps, a potem 96 kbps (tyle ile KRRiT zaplanowała sobie dla MUXu krajowego).
FM nie daje takich możliwości kreatywnej manipulacji i wszystkie rozgłośnię nadają zawsze z pełną jakością.
odpowiedź
User
.
kiedy kolejne miasta w ramach eksperymentalnych MUX? To chore już się robi. Może teraz w ramach testów Lublin, Suwałki, Królowy Most.....
odpowiedź
User
Kopernik
Toruń prosi o Muzyczne Radio. Skoro jest w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Opolu i Szczecinie to czemu nie w Toruniu ? Przyjęło by się u nas bo to wyjątkowa rozgłośnia nastawiona na dobre klubowe brzmienia
odpowiedź