SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy nadawcy powalczą o rekompensaty związane z DVB-T2/HEVC? "Monitorujemy nasze straty"

Prywatni nadawcy cały czas cierpią z powodu nieobjęcia Telewizji Polskiej koniecznością zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Mimo to na razie nie ma konkretów co do ich działań dotyczących ewentualnych odszkodowań. - Zbieramy wszystkie dane i na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują - mówi Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski. Trwa oczekiwanie na ruch TVP, której prezes zasugerował, że jej stacje mogą przejść na DVB-T2/HEVC w listopadzie.

Article

Pod koniec czerwca w ostatnich województwach doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T/HEVC. Od końca marca zmiany wdrażano co miesiąc w kolejnych regionach. Dotyczyły tylko MUX-1 i MUX-2, gdzie nadają stacje komercyjne, w tym Polsat, TVN i TV Puls, ale już nie MUX-3 z kanałami TVP (zmiana nie objęła też MUX-8). Telewizja Polska dostała bowiem zgodę od MSWiA na dalsze nadawanie w starym standardzie do końca 2023 r. z powodu wojny w Ukrainie (na MUX-3 działa Regionalny System Ostrzegania).

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że w maju aż 1,32 mln gospodarstw domowych posiadało telewizory lub tunery niezgodne z nowym standardem. Po jego zmianie ich mieszkańcy tracą dostęp do najważniejszych stacji komercyjnych. Nadawcy prywatni oszacowali, że sygnał mogło utracić nawet 2,5 mln potencjalnych widzów. Jeśli nie wymienili dotąd sprzętów, mogą oglądać głównie stacje TVP.

Widać to w danych Nielsena pokazujących spadki zasięgu i oglądalności MUX-1 i MUX-2 po kolejnych fazach refarmingu. O ile w pierwszych regionach objętych refarmingiem zasięgi i widownie tych multipleksów zaczęły się odbudowywać dość szybko, to w kolejnych regionach idzie to już o wiele wolniej.

Z drugiej strony z danych Nielsena z końca czerwca wynika, że już 85 proc. gospodarstw z telewizją naziemną ma dostęp do multipleksów nadających w nowym standardzie. Cały czas rośnie też liczba osób korzystających z dopłaty na zakup dekodera lub telewizora dostosowanego do nowego standardu.  - Dotychczas pozytywnie rozpatrzono ponad 449 tys. wniosków o dofinansowanie dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji, z czego zrealizowanych zostało ponad 370 tys. świadczeń, poinformował we wtorek minister w KPRM Janusz Cieszyński.

Wspólne stanowisko czterech prywatnych telewizji

Tuż przed ostatnim etapem refarmingu TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska we wspólnym oświadczeniu zapowiedziały walkę o rekompensaty i działania, które zmuszą nadawcę publicznego do zmiany standardu emisji naziemnej telewizji cyfrowej.

- Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD, w rozmowie z nami oszacował, że nadawcy prywatni mogą się ubiegać nawet o 0,5 mld zł rekompensaty.

Od wspólnego komunikatu czterech telewizji minęły ponad dwa tygodnie. Kiedy nadawcy zamierzają podjąć jakieś kroki? - Każdy z czterech etapów przełączania wiązał się z ograniczeniem dostępności dla widzów kanałów operatorów komercyjnych. W tej chwili analizujemy szczegółowe dane, na ich podstawie oszacujemy ostateczne skutki przełączenia naszych kanałów na nowy standard i wówczas będziemy podejmować konkretne decyzje co do dalszych kroków - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w TVN Warner Bros. Discovery.

W podobnym tonie wypowiada się prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski. - Zbieramy wszystkie dane i na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują. W tej chwili kluczowe dla nas jest to, czy zgodnie ze wstępną zapowiedzią TVP przełączy się na nowy standard nadawania na sezon jesienny przed Mistrzostwami Świata i czy Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z deklaracją, rozpocznie skuteczną, ogólnopolską kampanię informacyjną. Dopiero jak to nastąpi, będziemy mogli wyliczyć nasze finalne straty związane z rażąco karygodnym i krzywdzącym Nadawców komercyjnych przeprowadzonym procesem przełączeń i podjąć dalsze działania -  mówi nam Dąbski.

Kiedy MUX-3 z kanałami TVP przejdzie na DVB-T2/HEVC?

Mimo że Telewizja Polska ma prawo do końca 2023 roku nadawać swoje główne kanały w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej, to prezes TVP Jacek Kurski zasugerował w czerwcu, że nadawca publiczny może przejść na DVB-T2/HEVC już w listopadzie br. przy okazji mundialu w Katarze.

Nie jest jednak jasne, czy TVP przeszłaby wtedy na nowy standard nadawania z całym MUX-3 czy jednak skończyłoby na uruchomieniu kanału TVP 4K, który będzie musiał być nadawany w DVB-T2/HEVC (stacja ma pokazywać mundial w Katarze), ale nie trafi MUX-3. Stacja ma zostać umieszczona na eksperymentalnym multipleksie, gdzie TVP w nowym standardzie nadaje już kilka stacji.

Zapytaliśmy TVP o plany dotyczące zmiany standardu nadawania przez MUX-3, ale brak na razie konkretnej odpowiedzi. - W związku z utrzymywaniem się uwarunkowań zewnętrznych, będących podstawą wniosku MSWiA do UKE, o którym mowa w komunikacie, w tym trwającą wojną na Ukrainie wszelkie decyzje dotyczące zmiany standardu nadawania Telewizja Polska podejmie we właściwym czasie, adekwatnie do okoliczności - poinformowało nas biuro prasowe TVP.

Dołącz do dyskusji: Kiedy nadawcy powalczą o rekompensaty związane z DVB-T2/HEVC? "Monitorujemy nasze straty"

75 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Prywatni cierpią z powodu nie przejścia TVP?! Nowa, Metro, Zoom i WP też?
Przestańcie kpić z ludzi.
odpowiedź
User
lol
Prywatni cierpią z powodu nie przejścia TVP?! Nowa, Metro, Zoom i WP też?
Przestańcie kpić z ludzi.
Spytaj TVP dlaczego puruchomiła dubel SD TVP ABC w MUX8, skoro nie tracą.
odpowiedź
User
D
Prywatni cierpią z powodu nie przejścia TVP?! Nowa, Metro, Zoom i WP też?
Przestańcie kpić z ludzi.
Spytaj TVP dlaczego puruchomiła dubel SD TVP ABC w MUX8, skoro nie tracą.


Czyli potwierdzasz że prywatna polsatowska Nowa, tvnowskie Metro oraz należące do Canal+ Zoom nie tracą na nie przejściu TVP
Niech sobie prywatni (oprócz nie narzekających Trwam i Antena) poprawią ramówki a nie czekają że TVP swoją przeciąganie resztę widzów na nowy system.
odpowiedź