SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wrócił testowy multipleks MWE. Gdzie można oglądać dodatkowe kanały?

Multipleks eksperymentalny Grupy MWE w DVB-T2/HEVC znów jest dostępny na Śląsku. Po 10 dniach przerwy w emisji, wznowiono ją, ale z innego nadajnika. W związku z tym zasięg dodatkowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej jest mniejszy niż wcześniej. Jeśli UKE nie wyda nowego pozwolenia dla multipleksu, to jego emisja za kilka dni może znowu zostać zakończona.

Article

Sygnał multipleksu eksperymentalnego MWE Networks był od końca marca nadawany z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli najwyższego masztu w Polsce, mającego aż 359 metrów wysokości. W zasięgu multipleksu znajdowało się całe województwo śląskie, a przy dobrej antenie sygnał mógł być odebrany nawet w Krakowie.

W multipleksie nadawane były kanały telewizyjne grupy MWE, w tym m.in. Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24. W maju emisję nieoczekiwania przerwano.

- Nadajnik na którym realizowaliśmy emisję  został przypisany do wykorzystania w ramach refarmingu - tłumaczyła wówczas Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menadżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela. Województwo śląskie przechodzi na standard DVB-T2/HEVC w najbliższy poniedziałek, dlatego zapotrzebowanie na nadajniki.

Multipleks wrócił tylko na kilka dni?

Pozwolenie radiowe na emisję próbną pozwala MWE nadawać sygnał multipleksu z mocą 5 kW. Przedstawiciele firmy informują jednak, że obecnie sygnał MUX-u eksperymentalnego ma mniejszą moc. O odbiorze w Krakowie można zapomnieć, ale w Katowicach i najbliższych okolicach tego miasta nie powinno być problemu z dostępem do stacji z tego multipleksu.

Sęk w tym, że już 22 maja br. wygasa zgoda Urzędu Komunikacji Elektronicznej na emisję próbą w Katowicach. Jak długo będzie zatem działał katowicki multipleks? Na stałe czy do końca pozwolenia UKE? Czy Grupa MWE ma już nowe zgody dla emisji w Katowicach i Szczecinie? W przypadku tego drugiego miasta pozwolenie wygasa za miesiąc. - Katowice (przyp. red. będą działać) do końca pozwolenia, ale będziemy wnioskować o nowe częstotliwości - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Winnicki chce prowadzić emisję nie tylko w Katowicach i Szczecinie, ale także w Warszawie i Gdańsku, gdzie mimo pozwolenia jego multipleksy jeszcze nie ruszyły oraz reaktywować multipleks w Łodzi. Właściciel MWE zapewnia, że jego firma jest technicznie na to gotowa.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej

Za nami II etapy zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W DVB-T2/HEVC jest już nadawanych większość kanałów w województwach lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i północno-zachodniej części mazowieckiego.

Proces obejmuje MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2). W starym standardzie będą na razie nadawać MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) i MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).

Nadal ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika jednak, że rośnie gotowość domostw posiadających tylko naziemną telewizję na odbiór kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC. Widzowie bez telewizorów lub tunerów pracujących w tym standardzie będą mogli oglądać głównie najważniejsze stacje TVP. Osoby bez nowego sprzętu mogą wystąpić o rządowy bon na zakup dekodera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Województwa śląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wschodnia część wielkopolskiego i południowa mazowieckiego przejdą na DVB-T2/HEVC w ramach III etapu zmian. Nastąpi to 23 maja br. Pod koniec czerwca zmianą zostaną objęte pozostałe regiony.

Dołącz do dyskusji: Wrócił testowy multipleks MWE. Gdzie można oglądać dodatkowe kanały?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telewizjer
Czekam na emisje w Bydgoszczy!
odpowiedź
User
Mr
Jak to możliwe, że Winnicki od kilku lat już jedzie na emisjach testowych?!
odpowiedź
User
takije
@Telewizjer No to se niech jeszcze poczeka.
Mam nadzieję, że nie przedłużą, bo szkoda oglądać.
odpowiedź