SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bez multipleksu DAB+ w Opolu. Czy stacje radiowe powrócą?

Z opolskiego eteru zniknął multipleks eksperymentalny DAB+ spółki PSN Infrastruktura. Ma to związek z wygaśnięciem pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej na emisję próbną. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl MUX PSN Infrastruktura może niebawem powrócić.

Multipleks testowy rozpoczął działalność w lipcu ub.r. Rozgłośnie w standardzie cyfrowego radia DAB+ były nadawane z dwóch obiektów nadawczych: Opole/Komin ECO (moc 10 kW) i Opole/Góra Św. Anny (2 kW). Stacje były emitowane z bitrate 128 kbps. W skład MUX wchodziły: Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Doxa, Radio Imperium, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Radio Park FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja i Wasze Radio FM.

„Oczekujemy na nowe zezwolenie”

O tym, że MUX zawiesił działalność poinformowało na stronie internetowej Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, rozgłośnia znana z analogowego zakresu FM, która dzięki multipleksom testowym prowadzi emisję w kilku innych częściach Polski. Pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na emisje próbne wygasło 1 czerwca br.

- Obsługiwane przez PSN nadajniki DAB+ w województwie opolskim zostały wyłączone w związku z upływem terminu ważności zezwolenia na emisję eksperymentalną. Oczekujemy na nowe zezwolenie umożliwiające wznowienie emisji testowej, na warunkach określonych w tym zezwoleniu – informuje Wirtualnemedia.pl Dorota Ostrowska, kierownik sprzedaży ds. usług radiodyfuzyjnych w PSN Infrastruktura.

Coraz więcej multipleksów DAB+

Spółka jest też operatorem regularnych lokalnych multipleksów lokalnych DAB+ w Rzeszowie i Toruniu. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Niedawno pozwolenie na uruchomienie takich emisji w Kielcach dostało Radio Fama, które po 27 latach zniknęło z eteru stolicy województwa świętokrzyskiego w wyniku utraty koncesji.

Regularne MUX-y lokalne działają w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Katowicach. Do końca br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce przeprowadzić konkursy dotyczące kolejnych 5 lokalizacji. Równocześnie trwa konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+.

Wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio, którego multipleks działa w 41 lokalizacjach.

Dołącz do dyskusji: Bez multipleksu DAB+ w Opolu. Czy stacje radiowe powrócą?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lola
Mówi się, że stacji było więcej niż słuchaczy.
0 0
odpowiedź