SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy dodatkowe kanały naziemne? „Z naszej strony nie ma pośpiechu”

We wrześniu miały wznowić nadawanie multipleksy eksperymentalne BCAST i Grupy MWE. Wnioski do UKE nadal są kompletowane, więc pozwoleń wciąż nie ma. - Z naszej strony nie ma pośpiechu, gdyż wciąż dużo ludzi nie ma telewizorów DVB-T2/HEVC - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

W skład MUX-u testowego BCAST wchodził m.in. Stars TVArticle

Multipleksy eksperymentalne pojawiły się kilka lat temu w związku z przygotowaniami do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2/HEVC zakończyło się z końcem czerwca. Zmiany na razie nie objęły tylko MUX-3 i MUX-8. Urząd Komunikacji Elektronicznej zastanawiał się czy dalsze wydawanie pozwoleń na emisje próbne ma sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji regulator uznał, że tak, ale zgody będą wydane za opłatą. Po kilkutygodniowej przerwie w Katowicach wznowiono emisję multipleksu TVS.

Urząd zgodził się także na emisję testową Telewizji Polskiej w Elblągu w starym standardzie DVB-T, która pozwoli na uruchomienie lokalnego pasma TVP3 w tym mieście. Za roczne pozwolenie nadawca publiczny zapłacił 61 tys. zł. Do końca czerwca, a więc jeszcze przed wprowadzaniem opłat, TVP otrzymała za darmo pozwolenia na działalność multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2/HEVC w niemal całym kraju.

Multipleksy BCAST i MWE wciąż nie wróciły

Choć MUX próbny TVS wznowił działanie, to nadal tak nie stało się z emisjami związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl) oraz Grupy MWE w Katowicach i Szczecinie (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV,  XtremeTV). - Na razie zgody wydano dla multipleksów TVP i TVS. Pozostałe postępowania (dla MWE i BCAST) jeszcze trwają - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

- BCAST planuje kontynuację emisji eksperymentalnych w miastach dotychczas obsługiwanych (Wrocław, Warszawa, Gdańsk). W lipcu wystąpiliśmy (Spółka) do UKE z wnioskami. Czekamy na potwierdzenie możliwości prowadzenia emisji oraz określenie warunków w zakresie dysponowania częstotliwościami. Po zaakceptowaniu wniosków i nowych warunków, spodziewamy się wznowienia usług w ciągu 2 tygodni, powinno to nastąpić we wrześniu - tłumaczyła na początku sierpnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamczyk, starszy specjalista ds. PR Cyfrowego Polsatu. Obecnie właściciel BCAST jest bardziej powściągliwy. - Jak zapadną jakieś decyzje, będziemy o nich informować - tłumaczy rzeczniczka Cyfrowego Polsatu Olga Zomer.

Multipleksy Winnickiego szykują się do przejścia na DVB-T2/HEVC

Decyzje nie zapadły, bo nadawcy wciąż nie dokończyli formalności. - Pracujemy nad uzupełnieniem załączników do wniosków na Szczecin i Katowice. Z naszej strony nie ma pośpiechu, gdyż wciąż dużo ludzi nie ma telewizorów DVB-T2/HEVC - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma tunerów lub telewizorów kompatybilnych z nowym standardem.

Twórca Grupy MWE informuje, że jego firma złożyła komplet dokumentów na emisję eksperymentalną w Amelinie koło Radomska. - To przygotowanie pod przełączenie MUX L3 do DVB-T2/HEVC. Najpierw rozpoczniemy emisję eksperymentalną w Amelinie i Katowicach, a potem stałą emisję w DVB-T2/HEVC z nowych obiektów nadawczych w Tomaszowie Mazowieckim, Częstochowie i okolicach Kamieńska - zdradza Winnicki. Większość multipleksów lokalnych nie musi na razie przechodzić na DVB-T2/HEVC. Decyzja jest więc w rękach ich operatorów. Winnicki wcześniej zdradził, że po zmianie standardu oferta programowa jego multipleksów może zostać poszerzona.

Dołącz do dyskusji: Kiedy dodatkowe kanały naziemne? „Z naszej strony nie ma pośpiechu”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bua
MWE- z takim tokiem myślenia, to jeszcze byśmy z analogu nie wyszli, bo ludzie też nie mieli telewizorów z MPEG 😁😁😁😁
odpowiedź
User
Edi
W sumie przyznawanie przez krrit dla tvp za darmo multipleksów podczas gdy można za to mieć przychody jest działaniem na szkodę państwa.
odpowiedź
User
Zapol
Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE obiecał powrót do Łodzi. Obecnie te plany jakby prysły za siódmą rzekę.
Prawdziwy mężczyzna obietnic dotrzymuje.
odpowiedź