SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył konkurs KRRiT. Do MUX-1 trafi nowy kanał tematyczny

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła konkurs dotyczący jednego miejsca w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. W postępowaniu wyłoniony zostanie kanał wyspecjalizowany, który będzie nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD).

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Konkurs dotyczący MUX-1 jest możliwy dzięki zwolnieniu przez Telewizję Polską jednego slotu w pierwszym multipleksie. Obecnie zajmuje go TVP ABC, ale decyzja rezerwacyjna w tej sprawie wygaśnie 3 września. Nadawca publiczny zdecydował się jej nie przedłużać w związku z rezerwacją MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej, która obowiązuje od kilku miesięcy. Do szóstego multipleksu zostanie przeniesiona dziecięca stacja TVP.

Jakie oczekiwania wobec nadawców ma KRRiT?

Obecnie w skład MUX-1 wchodzą: Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam i Stopklatka. Wszystkie są nadawane w jakości HD, bo pierwszy multipleks już przed rokiem zmienił standard nadawania na DVB-T2/HEVC. W takiej samej jakości obrazu będzie emitowany kanał, który zostanie wyłoniony w konkursie.

Zainteresowane podmioty mają 45 dni od publikacji ogłoszenia przewodniczącego KRRiT na złożenie swoich wniosków koncesyjnych. Oznacza to, że zajmie się ich propozycjami na początku września. Rozpoczęcie nadawania będzie możliwe pod koniec 2023 roku.

- Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie jednej koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie pierwszym (MUX-1) programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Program będzie rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę i będzie oznaczony nazwą określoną w koncesji - czytamy w ogłoszeniu szefa KRRiT.

Miejsce w MUX-1 cenniejsze niż w MUX-8

Wcześniej, bo już pod koniec lipca KRRiT może rozstrzygnąć konkurs dotyczący aż trzech miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Tamten multipleks nadaje w standardzie DVB-T, więc postępowanie dotyczy kanałów w standardowej rozdzielczości (SD). Ponadto ósmy multipleks jest emitowany w zakresie VHF, przeważnie z inną polaryzacją niż pozostałe multipleksy. W niektórych przypadkach utrudnia to odbiór, bo jest wymagana bardziej rozbudowana instalacja antenowa.

Choć pierwotnie do udziału w konkursie dotyczącym MUX-8 przymierzała się Grupa MWE, to zmieniła zdanie.  - Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

W konkursie wystartowały Telewizja Polsat i Red Carpet Media Group. Mimo pierwotnego zainteresowania, z walki o miejsce na multipleksie zrezygnowały TV MN, TV Republika i TVS. Wcześniej także przedstawiciele TV Puls, wPolsce.pl i Stars.TV zapewniali, że ich kanały nie wezmą udziału w postępowaniu. W nieformalnych konsultacjach KRRiT nadawcy zapewniali, że chcieliby uruchomić m.in. nowe kanały filmowo-serialowe, adresowane do seniorów, poświęcone wartościom chrześcijańskim, edukacyjne, lifestylowe czy muzyczne.

Poprzedni konkurs dotyczący MUX-1 dwa lata temu

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim MUX-1 odbył się dwa lata temu, kiedy koncesję utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

10-letnia koncesja naziemna dla Antena HD kosztuje ponad 14 mln zł, a opłaty za nią nadawca może uiszczać w ratach. Do tego należy doliczyć ponad 6 mln zł, które stacje obecnie w ogólnopolskich multipleksach muszą uiszczać na rzecz ich operatora Emitela. Dla wielu nadawców taka inwestycja jest ryzykowna i wolą skoncentrować się na dystrybucji poprzez sieci kablowe, platformy cyfrowe i multipleksy eksperymentalne naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Ruszył konkurs KRRiT. Do MUX-1 trafi nowy kanał tematyczny

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KRRiT
Nie rozumiem dlaczego tego konkursu nie można było rozpisać kilka miesięcy wcześniej. Tak, aby zmiana w MUX1 była płynna i nowy kanał od razu we wrześniu wskoczył w miejsce po TVP ABC.
odpowiedź
User
Marcin
Kiedy poznamy wszystkich wnioskodawców w konkursie na miejsce na MUX 8 ?? Bo póki co to tylko domysły że Red Carpet TV I Polsat złożyli wnioski koncesyjne.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Nie rozumiem, dlaczego 520 dni po ogłoszeniu konkursu na ogólnokrajowy multiplex DAB+ nie rozstrzygnięto kto w nim może nadawał i wydano koncesje. Może po prostu utworzymy tutaj listę pytań do KRRiT. Zaczynajmy zawsze z „Nie rozumiem, dlaczego …”
odpowiedź