SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zasięg MUX-1 i MUX-2 wciąż mniejszy niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC

Niebawem minie rok od rozpoczęcia procesu zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki informuje Wirtualnemedia.pl, że MUX-1, gdzie jest nadawany jego kanał Antena HD wciąż ma według Nielsena o prawie 7 pkt. proc. mniejszy zasięg techniczny niż dwanaście miesięcy temu.

 

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej

Proces przejścia na DVB-T2/HEVC rozpoczął się pod koniec marca 2022 roku. Pierwszym etapem objęto województwa dolnośląskie i lubuskie.

W całym kraju operacja potrwała do końca czerwca. Standard zmieniły stacje z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVP ABC, Antena HD, TV Trwam Stopklatka, TV Puls, Puls 2, TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Wydarzenia24).

Pierwotnie proces miał objąć także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), ale na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodził się, aby trzeci multipleks mógł nadawać w starym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku. Tłumaczono to sytuacją na Ukrainie.

Widzowie, których telewizory lub tunery nie obsługują DVB-T2/HEVC stracili dostęp do większości stacji komercyjnych. W starym standardzie działa tylko MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV i WP). Nadawcy prywatni twierdzą, że z powodu faworyzowania Telewizji Polskiej utracili wielu widzów i setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych. Po przejściu MUX-3 na nowy standard zamierzają wyliczyć dokładnie straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

MUX-1 dociera do 93 proc. gospodarstw domowych

Z badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że pod koniec marca 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją, było nieprzygotowanych do wdrożenia DVB-T2/HEVC. Z czasem ich liczba malała m.in. dzięki dofinansowaniu na zakup dekodera lub telewizora.

Z sierpniowego badania KIM wynikało, że niegotowych jest 0,99 mln domostw. W październiku podaliśmy z kolei dane Nielsena, z których wynikało, że 82 proc. gospodarstw domowych zdecydowało się przełączyć sygnał na DVB-T2/HEVC, 12 proc. pozostało ze starym standardem, a 6 proc. porzuciło w ogóle odbiór naziemny.

We wrześniu zasięg techniczny MUX-1 i MUX-2 wynosił 88 proc. domostw.

Choć minęło pół roku, to sytuacja tylko nieznacznie się poprawiła.

- Oczywiście dalej ponosimy straty, gdyż wciąż nie wszyscy widzowie mają odbiorniki kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Dla przykładu nasz kanał Antena HD dostępny na MUX-1 rok temu miał zasięg techniczny 99,7 proc. gospodarstw domowych (nadawał wtedy w HD w formacie DVB-T/h264). Obecnie wynosi on tylko 93,0 proc. MUX-3, który pozostał w starym standardzie DVB-T(1) dociera nieprzerwanie do 99,8 proc. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową. Dane pochodzą z firmy Nielsen, która rozlicza wyniki oglądalności i reklam w naszych kanałach - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Nadmienia, że zasięgi techniczne MUX-2 i MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP World, TVP Kultura, TVP Kobieta, Alfa TVP, Belsat) są podobne do MUX-1. Zasięg MUX-8 wynosi z kolei 80 proc. Zdaniem Winnickiego zasięg techniczny MUX-4, gdzie jest nadawana płatna paczka Polsat Box i niekodowany kanał Wydarzenia24 to z kolei według Nielsena 59,2 proc.

Kolejne badanie KIM dopiero po przejściu MUX-3 na nowy standard

Krajowy Instytut Mediów od sierpnia nie bada przygotowania na nowy standard.

- Krajowy Instytut Mediów zakończył badanie poziomu przygotowania Polaków do nowego standardu odbioru telewizji naziemnej DVBT2/HEVC. Raport zamknięcia dostępny jest na stronie Instytutu: https://kim.gov.pl/wyniki-badan/page/2/ KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania - wyjaśniło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KIM.

Dlaczego przerwano badanie, skoro nadal prawie milion osób nie wymieniło sprzętów? Dlaczego badanie zostanie powtórzone dopiero po zmianie standardu przez MUX-3? - Badanie nie zostało przerwane a zakończyło się zgodnie z założeniami projektu, które zostały przyjęte wraz z jego uruchomieniem. Ostatnim objętym badaniem miesiącem był sierpień 2022 bowiem ostatni etap przełączeń miał miejsce w czerwcu. Przejście na nowy standard MUX-3 będzie istotną jakościową zmianą, podobnie jak poprzednie prowadzone przełączenia. Pomiar gotowości na nowy standard przeprowadzony po tym przełączeniu, będzie stanowił dobre podsumowanie całego procesu refarmingu. Oczekiwaniem rynku jest przedstawienie dokładnego obrazu przygotowania Polaków na odbiór telewizji w nowym standardzie, dlatego powrócimy do badania po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC - tłumaczył KIM.

Liderem TVP1

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku największą popularnością wśród samych widzów naziemnej telewizji cyfrowej cieszyły się: TVP1 (12,94 proc. udziału w rynku), TVP2 (10,51 proc.), TVP Info (9,98 proc.), Polsat (9,09 proc.), TVN (6,51 proc.), TV Puls (4,57 proc), Puls 2 (3,57 proc.), TV4 (3,56 proc), TVN7 (3,43 proc.) i TVP3 (2,46 proc.).

Dołącz do dyskusji: Zasięg MUX-1 i MUX-2 wciąż mniejszy niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Demokracja
Totalsi z pisu robią wszystko aby zniszczyć wolne media, zwłaszcza TVN bo chcą rządzić tak jak Orban czy inni despoci.
0 1
odpowiedź
User
bredny
Tłumaczono to sytuacją na Ukrainie?

Nie, chodzi o to że jakieś 15% użytkowników DVB-T nie wymieniło sprzętu i by stracili dostęp do kanałów TVP1 oraz Info. A to w roku wyborczym niedobra jest
0 1
odpowiedź
User
RR
Część osób nie wymieni tunerów dopóki coś tam im jeszcze świeci w starym standardzie (MUX3/8). Ze zwykłego lenistwa. Ruszą się dopiero jak ostatni kanał zgaśnie.

Ale istnieje też grupka osób (a czym media zapominają), która traktuje tą sytuację jako okazję to zerwania całkiem z tradycyjną telewizją. I oni już żadnych tunerów nie będą kupować. Przeszli całkowicie na internetowe serwisy VOD i telewizja liniowa jest dla nich przeżytkiem (zwłaszcza w polskim, niskiej jskości wydaniu).
0 0
odpowiedź