SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko jedna skarga do UOKiK w sprawie DVB-T2/HEVC „To nie miałoby sensu”

Choć nadawcy prywatni narzekają na uprzywilejowaną pozycję TVP w czasie zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, to nie skarżą się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w sprawie DVB-T2/HEVC wpłynęła tylko jedna skarga osoby prywatnej.

Article

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej miała obejmować MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. W marcu br., kilka dni przed rozpoczęciem procesu,  minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na nadawanie MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej w starym standardzie do końca 2023 roku. Regulator na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. Tym samym m.in. TVN, Polsat, TV Puls i TV Trwam zmieniły standard na DVB-T2/HEVC lub za kilka dni go zmienią, a TVP1, TVP2 i TVP Info na razie nie muszą tego robić.

TV Puls zapowiada pozew, najwięksi nadawcy milczą

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że stare tunery lub dekodery posiada 1,32 mln gospodarstw domowych. Widzowie ci utracili lub za chwilę utracą dostęp do najważniejszych stacji komercyjnych. Dla nadawców oznacza to utratę widzów i przychodów reklamowych. Prezes TV Puls w rozmowie z Wirtualnemedia.pl oszacował, że jak dotąd straty wyniosły dziesiątki milionów złotych.

- Oczywiście, że będziemy domagać się odszkodowania. Wraz z każdym wyłączeniem pozyskujemy bardzo precyzyjne dane. Wiemy, jakie ponosimy straty, które cały czas się kumulują i są coraz większe. Czy w robieniu dobrej telewizji chodzi o to, jakie odszkodowanie uzyskamy od Skarbu Państwa? Oczywiście, że nie - ale nie będziemy mieli wyboru i gdybym tego nie zrobił, to musiałbym się sam zwolnić, bo działałbym na szkodę spółki. Wolałbym się z nikim nie sądzić, tylko, tak jak do tej pory, inwestować czas i pieniądze w nowe programy - zapewnił nas Dariusz Dąbski.

Portal Wirtualnemedia.pl spytał TVN i Polsat czy zamierzają pójść śladem TV Puls i domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Nie doczekaliśmy się w tej sprawie odpowiedzi. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele komercyjnych stacji twierdzą, że równie krytycznie co TV Puls oceniają postawę MSWiA i UKE. Wstrzymują się jednak z deklaracjami do 27 czerwca br., kiedy mieszkańcy ostatnich regionów przejdą na DVB-T2/HEVC. Rozmowy nadawców zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji z UKE nie przyniosły kompromisu.

Z danych Nielsena wynika, że po 11 tygodniach od wyłączenia emisji w starym standardzie w pierwszych regionach (województwa lubuskie i dolnośląskie) TV Puls miała o 10 proc. mniejszy średni zasięg dzienny niż średnia tej stacji z trzech tygodni przed przejściem na DVB-T2/HEVC. W przypadku Puls 2 strata to aż 20 proc. Po drugim etapie spadek pierwszej stacji wyniósł 6 proc., a drugiej 16 proc. Trzeci etap przyniósł 15 proc. spadek zasięgu TV Puls i 14 proc. Puls 2. Po wszystkich trzech dotychczasowych etapach wzrosły zasięgi MUX-3, gdzie są nadawane kanały TVP.

Komercyjne stacje nie skarżą się do UOKiK

Czy do UOKiK wpłynęły jakieś skargi związane ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej? Kogo i w jakim zakresie? Wpłynęły skargi dotyczące emisji kanałów Telewizji Polskiej w starym   standardzie na MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej? - Dotychczas do UOKiK wpłynęła jedna skarga dotycząca zmiany standardu nadawania programów telewizyjnych na Telewizję Kablową Dipol. Według konsumentki firma nieprecyzyjnie informuje o swojej ofercie i przekonuje abonentów do przejścia na wyższy abonament - informuje Wirtualnemedia.pl Departament Komunikacji UOKiK. Urząd nie precyzuje jakie dokładnie zastrzeżenia ma klientka do niewielkiego operatora działającego w województwie podlaskim.

Dlaczego stacje prywatne nie skarżą się do urzędu antymonopolowego? Nie wykazałby uprzywilejowanej pozycji TVP? - To nie miałoby sensu. Prezesa UOKiK powołuje premier i jest to instytucja mu podległa. Skoro decyzja o dalszej emisji TVP w starym standardzie wyszła z MSWiA, to była polityczna. W interesie rządu jest, żeby część widzów miała dostęp tylko do serwisów informacyjnych TVP. Zbliżają się wybory samorządowe i parlamentarne - mówi Wirtualnemedia.pl przedstawiciel stacji komercyjnej, który pragnie zachować anonimowość.

Nadawcy mają ograniczone zaufanie do UOKiK. - To instytucja podobnie upolityczniona, jak UKE. Po wniosku posłanki Joanny Lichockiej o kontrolę badania słuchalności Radio Track, UOKiK szybko wszczął kontrolę. Urząd nałożył już gigantyczną, 35-milionową karę na Cyfrowy Polsat. Wszczął też postępowanie przeciwko TVN i Polsatowi, związane ze sprzedażą ich kanałów sieciom kablowym.  Prywatne stacje nic nie wskórałyby skargą na dominującą pozycję TVP w telewizji naziemnej - dodaje przedstawiciel nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Tylko jedna skarga do UOKiK w sprawie DVB-T2/HEVC „To nie miałoby sensu”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taki1
Zasięg techniczny pokrycia kraju multipleksami po zmianie systemu nadawania może być mniejszy niż przed przełączeniem i dotąd chyba nikt z prywatnych nie uwzględniał tego w obliczeniach.
TVP mogłoby oddać prywatnym swoje 3 miejsca na mux8. Ponieważ jest tam już Polsat (Nowa), TVN (Metro) i Canal+ (Zoom) to te miejsce mógłby dostać tv Puls, Antena i tv Trwam. Wszyscy prywatni mogliby nadawać dalej w DVB-T na muksie który oficjalnie według Emitela ma zasięg techniczny 97 procent populacji. Może to uspokoiłoby sytuację.
odpowiedź
User
LoL
TVN nie będzie skarżył bo wyjdzie jeszcze, że wróci " LEX TVN", a po nim "Lex Polsat"
odpowiedź
User
Big
No właśnie, po co mają się skarżyć skoro i tak zarabiają miliony.
odpowiedź