SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowy kanał na MUX-1 w ciągu 10 najbliższych dni

Choć zgodnie z koncesją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, kanał W24 powinien do końca listopada rozpocząć nadawanie w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, to nadal tak się nie stało. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nastąpi to w ciągu 10 dni. Równolegle trwają przygotowania do startu stacji Polsat News Polityka. 

Na początku października KRRiT rozstrzygnęła konkurs dotyczący zwolnionego przez TVP ABC miejsca w pierwszym multipleksie. Przyznano koncesję kanałowi informacyjnemu W24, zgłoszonemu przez Telewizję Polsat. 

Stacja będzie dostępna na 49 kanale telewizorów i dekoderów (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej. Jej formuła ma być identyczna, jak w przypadku kanału Wydarzenia 24, dostępnego testowo dzięki MUX-4. 

W ofercie pojawią się więc krótkie serwisy informacyjne, prognoza pogody, blok z informacjami sportowymi i przegląd mediów społecznościowych. 10-letnia koncesja kosztuje 15,6 mln zł.

Kiedy W24 trafi na MUX-1?

Stacja powinna rozpocząć nadawanie do 30 listopada.  Jeśli nadawca wiele miesięcy zwleka z rozpoczęciem emisji, to KRRiT może cofnąć koncesję. W24 to nie grozi. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, kanał trafi na pierwszy multipleks w ciągu tygodnia lub półtora tygodnia. Daty nie chce potwierdzić Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. - O wszystkim będziemy informować na bieżąco – mówi tylko.

Nadawca może liczyć na szybkie rozpatrzenie wniosków, które wpłynęły do KRRiT. Jak informowaliśmy wcześniej, chce zmienić nazwę W24 na Wydarzenia 24 i Wydarzenia 24 na Polsat News Polityka. Najbliższe posiedzenie KRRiT zaplanowano na 6 grudnia. Wtedy możliwe jest przegłosowanie uchwał w tej sprawie.

Dzięki temu Polsat może uniknąć uruchamiania W24 pod tymczasową nazwą. Ponad dwa lata temu Grupa MWE otrzymała koncesję dla kanału Silver TV w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Wówczas Michał Winnicki zdecydował się na zmianę nazwy stacji na Antena HD. Kanał ruszył w kwietniu 2021 roku z logiem Antena HD i napisem Silver TV. Dopiero w grudniu tego samego roku KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy i nadawca mógł zrezygnować z podwójnego logotypu.

Polsat News Polityka w sieciach kablowych i na MUX-4

Telewizja Polsat prowadzi równoległe prace nad uruchomieniem Polsat News Polityka. Z naszych informacji wynika, że w środę przeprowadzono próby na potrzeby tej stacji z udziałem reporterów sejmowych Polsat News Bartłomieja Maślankiewicza i Wojciecha Dąbrowskiego. W ofercie nowego kanału znajdą się m.in. popularne ostatnio obrady parlamentu i dodatkowe relacje reporterskie.

Nie będzie to wysokobudżetowy projekt. Polsatowi zależy na wzroście łącznych udziałów w rynku jako grupy, dlatego przejął ostatnio stacje 4fun.tv, a teraz zamierza skorzystać z zasięgu technicznego, który dotychczas miał kanał Wydarzenia 24 (wcześniej Superstacja). Polsat News Polityka będzie można oglądać w tych samych pakietach i dzięki emisji testowej w MUX-4. Jak informowaliśmy niedawno, wiele wskazuje na to, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na rezerwację czwartego multipleksu dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki Info-TV-FM do końca 2033 roku.

Taka polityka oznacza, że w pierwszych miesiącach kanał Wydarzenia 24 może mieć mniejszą oglądalność niż obecnie. Odbiorcy naziemni muszą przyzwyczaić się do zmiany, a nadawca musi podpisać umowy z sieciami kablowymi i platformą cyfrową Canal+. Dystrybucja w Polsat Box i Polsat Box Go wydaje się pewna.

Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ nie ma w tej sprawie nic do przekazania. Podobne stanowisko mają inni operatorzy. - Status negocjacji z nadawcami jest poufny i nie udzielamy informacji na ten temat. O zmianach w ofercie zwyczajowo informujemy na bieżąco - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Play i UPC Polska. - Na dziś nie możemy jeszcze udzielić żadnych informacji na ten temat - wyjaśnia Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Jak informowaliśmy na początku lipca, w pierwszym pełnym roku kalendarzowym swojego działania należący do Telewizji Polsat kanał Wydarzenia 24 osiągnął 29,51 mln zł przychodów i 8,15 mln zł zysku netto. Superstacja, którą zastąpił kanał Wydarzenia 24, była przez kilka lat nierentowna. Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. kanał Wydarzenia 24 miał 0,83 proc. udziału w rynku. W informacyjnym portfolio Polsatu jest też Polsat News, który w przeciwieństwie do Wydarzeń 24 nadaje także programy publicystyczne i relacje na żywo, transmisje i powtórkowy Polsat News 2. 

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy kanał na MUX-1 w ciągu 10 najbliższych dni

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Nadawca nie powinien dostać miejsca w mux-1 bo zaoferował kanał, który istnieje. Jest to sprzeczne z warunkami konkursu, który obszedł w bezczelny sposób. Upozorował zgłoszenie konkursowe
odpowiedź
User
Jawiure
Panstwo w panstwie.Przywileje i to ma byc demokratyczny kraj
Polsat mux kodowany i caly dla siebie .Muxy maziemne powinny byc farmowe dla wszystkich polakow za placenie z ich pieniedzy.
odpowiedź
User
Marcin
Betonowanie rynku mediów przez polityków ma ciąg dalszy....
odpowiedź