SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca prywatny chce opuścić naziemną telewizję cyfrową

Firma Media Capital, która jest nadawcą m.in. TVI i CNN Portugal rozważa opuszczenie naziemnej telewizji cyfrowej i proponuje jej całkowitą likwidację. W liczącej ponad 10 mln mieszkańców Portugalii, zaledwie 150 tys. gospodarstw domowych ogląda telewizję w ten sposób. Jedną z przyczyn jest słaba oferta programowa.

Portugalski kanał telewizyjny TVIArticle

Pedro Morais Leitão, dyrektor generalny Media Capital krytykował naziemną telewizję cyfrową podczas konferencji APDC. - Powinniśmy pomyśleć o tym, co robimy. Trzej nadawcy wydają 8 mln euro ocznie, aby emitować programy do 150 tys. osób. Są inne sposoby, aby dotrzeć do tych widzów. Proponujemy zakończenie emisji naziemnej. Być może trzeba pomyśleć o socjalnych pakietach internetowych, aby docierać do tych odbiorców przez sieć - stwierdził.

Uboga oferta naziemna w Portugalii

Jesienią 2022 roku informowaliśmy, że firma Altice, czyli operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii, rozważa niewystępowanie o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej. Ostatecznie jednak złożył wniosek o nadawanie po 2023 roku.

Na zachodnim krańcu Europy drogą naziemną można oglądać 7 kanałów. To publiczne: RTP1, RTP2, RTP3, RTP Memória, komercyjne SIC, TVI oraz obrady parlamentu (ARtv). Na Azorach działa jeszcze RTP Açores, a na Maderze RTP Madeira. Planowano jeszcze płatny pakiet z 40 kanałami, ale firma, która miała go uruchomić zrezygnowała z koncesji.

Portugalskie stacje telewizyjne są nadawane w przestarzałym standardzie DVB-T w standardowej rozdzielczości (SD). 80 proc. gospodarstw domowych z Europy jest już w zasięgu emisji w DVB-T2. Standard ten wprowadzono w 2022 roku w Polsce, choć MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej ma czas do końca 2023 roku na jego wdrożenie. W Portugalii operator multipleksów, ani nadawcy nie chcą inwestować w zmiany, które pozwoliłyby na emisję w wysokiej rozdzielczości (HD).

Przedstawiciele nadawcy publicznego RTP i komercyjnego SIC nie podzielają opinii władz TVI. Chcą dalej utrzymywać naziemną telewizję cyfrową, ale płacić za to mniej. Dostrzegają jednak, że ta forma odbioru traci na znaczeniu. 96,4 proc. gospodarstw domowych w Portugalii ogląda telewizję dzięki sieciom kablowym, platformom cyfrowym i usługom IPTV.

W Polsce z telewizji naziemnej korzysta co trzeci widz

Portugalia nie jest jedynym krajem, gdzie naziemna telewizja cyfrowa cieszy się niewielką popularnością. Operator satelitarny SES opublikował wyniki badania Astra TV Monitor odnośnie niemieckiego rynku. Wynika z niego, że jedynie 3,1 proc. odbiorców, czyli 1,14 mln domostw korzysta z odbioru naziemnego za Odrą.

W Niemczech bezpłatne są głównie kanały publiczne (ARD, ZDF i stacje regionalne). Komercyjne wchodzą w skład kodowanych multipleksów. Drogą satelitarną stacje prywatne w jakości SD są bezpłatne.

Z danych Nielsena wynika, że na koniec 2021 roku 31 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzystało tylko z  naziemnej telewizji cyfrowej, 33 proc. miało dostęp do oferty sieci kablowych, a 36 proc. do platform satelitarnych.

W listopadzie i grudniu 2023 roku w Dubaju odbędzie się konferencja WRC-23. Może na niej zapaść decyzja o przekazaniu dalszego pasma naziemnej telewizji cyfrowej operatorom telekomunikacyjnym. Zmiany są możliwe po 2030 roku. Jeśli nastąpią, to w eterze będzie mniej miejsca na multipleksy, a co za tym idzie kanały telewizyjne. W Wielkiej Brytanii, Belgii czy Czechach pojawiają się głosy, aby zlikwidować bądź ograniczyć emisję naziemną.

Dołącz do dyskusji: Nadawca prywatny chce opuścić naziemną telewizję cyfrową

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Czesi dbają widocznie o swoich odbiorców telewizji naziemnej a jest ich ponad 60 procent społeczeństwa.
odpowiedź
User
D
Przesadziłem z tymi 60 procentami zdaje się bo według badań z 2021 roku tylko 45 procent Czechów korzysta z telewizji naziemnej.
odpowiedź
User
Stop clickbajitom
Kolejny clickbaitowy tytuł. Jakby nie można od razu w artykule napisać, iż chodzi o portugalską telewizją.
Autor "ag" po raz kolejny nieuczciwie pracuje na swoją premię.
odpowiedź