SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce nadawać zarówno z naziemnego MUX-5, jak i MUX-6

W związku z przejściem na DVB-T2/HEVC kończą się pozwolenia TVP na emisję próbną w tym standardzie w ramach MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. Choć TVP uzyskała zgodę na nowe testy w MUX-6, to jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl wnioskuje też o emisje w MUX-5.

28 marca br. dojdzie do zakończenia emisji większości kanałów naziemnych w standardzie DVB-T w województwach lubuskim i dolnośląskim.

Aby widzowie mogli sprawdzić czy ich tuner lub telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC Telewizja Polska nadaje dla 90 proc. populacji Polski kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD w ramach MUX-5. Zgody na emisje eksperymentalne wygasają jednak w momencie przejścia poszczególnych regionów na standard DVB-T2/HEVC. Proces ten ma zakończyć się do końca czerwca.

TVP z dwoma dodatkowymi multipleksami?

Kilka dni temu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisje eksperymentalne TVP na kanałach przewidzianych dla MUX-6. Chodzi o obszary obejmujące: Jelenią Górę, Kłodzko, Zieloną Górę,  Żagań, Wrocław i okolice tych miast. Zgody na emisje próbną w tych miastach wygasną 28 marca 2023 roku.

Nadawca publiczny złożył jednak więcej wniosków do UKE. Jedynie wybrane zostały już rozpatrzone. Decyzja co do kolejnych zapadnie w najbliższym czasie.

- Do UKE wpłynęły wnioski Telewizji Polskiej S.A. o rezerwację częstotliwości MUX5 i MUX6. W kontekście procedury dokonania rezerwacji częstotliwości z MUX5 i MUX6, zgodnie z art. 114 ust. 2 zdanie pierwsze Prawa telekomunikacyjnego, rezerwacji częstotliwości dokonuje, zmienia lub cofa Prezes UKE. Rezerwacji częstotliwości na cele rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, Prezes UKE dokonuje, zmienia lub cofa w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT. Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 5 Ustawy o radiofonii i telewizji, Prezes UKE, w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT, dokonuje, w drodze decyzji, rezerwacji częstotliwości niezbędnych do wykonywania ustawowych zadań przez spółki [tutaj: Telewizja Polska S.A.] oraz określa warunki wykorzystania tych częstotliwości. Do dokonywania, wprowadzania zmian lub cofania rezerwacji częstotliwości stosuje się przepisy Prawa telekomunikacyjne, z wyłączeniem art. 116. Należy pokreślić, że dokonywana rezerwacja musi spełniać przesłanki określone zarówno Urtv jak i Pt, a przede wszystkim określone art. 114 ust. 3 Pt. Mając na uwadze przy tym zaangażowanie w nadchodzący dużymi krokami proces pierwszy etap migracji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do standardu DVB-T2/HEVC, a także stanowisko KRRiT z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie zmiany zagospodarowania częstotliwości w paśmie 174-230 MHz w związku z rozwojem radiofonii i telewizji cyfrowej w Polsce - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Urzędnik zastrzega, że decyzje w tej sprawie nie są przesądzone. - Jeżeli chodzi o terminy – wnioski wpłynęły, ale o wynikach poinformujemy dopiero, jak zakończymy ich procedowanie. Na razie nic nie zostało przesądzone - informuje Tomaszewski.

Powstaną nowe kanały TVP

Czy TVP chce zająć zarówno MUX-5, jak i MUX-6? - Telewizja Polska wnioskuje o częstotliwości stanowiące równowartość jednego multipleksu, co umożliwia nadawanie w ramach nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC do ośmiu programów telewizyjnych w HD. Spółka uzyskała stosowne decyzje rezerwacyjne, które zobowiązują TVP do nadawania zgodnie z parametrami uwzględnionymi w tych decyzjach. Telewizja Polska prowadzi wielopłaszczyznową komunikację nadchodzących zmian, która ma ułatwić Polakom zaplanowanie wymiany sprzętu na taki, który umożliwi  odbiór telewizji w nowym, lepszym standardzie DVB-T2/HEVC - zdradza Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Tym samym nadawca publiczny zaprzecza jakoby zamierzał wykorzystać dodatkowy MUX na emisję w starym standardzie DVB-T dla osób, które nie zdążą wymienić sprzętu i utracą dostęp do telewizji naziemnej.  

Obecnie we wspomnianym wcześniej MUX-5 jest nadawanych 5 stacji w jakości HD. TVP ma też do dyspozycji MUX-3. Tam nadaje: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia i TVP Sport HD. To 6 stacji, a w dobrej jakości obrazu i dźwięku może zaoferować do 10. W ramach MUX-8 nadawca publiczny oferuje TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Do dyspozycji Telewizji Polskiej będzie więc znacznie więcej miejsc niż liczba planowanych kanałów telewizyjnych. W jakości HD mają być dostępne TVP Nauka i TVP Muzyka. Ponadto jesienią na rynku ma zostać też reaktywowany kanał TVP 4K. Tym razem z ofertą rozrywkową.

Latem ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski twierdził, że wszystkie stacje TVP trafią do naziemnej telewizji cyfrowej. - Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjne, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził wówczas Witold Kołodziejski. Niewykluczone, że możliwy będzie bezpłatny odbiór TVP Seriale i TVP HD, które obecnie są dostępne tylko w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

- Pozyskujemy te kanały radiowe, które są wolne w danym obszarze. UKE dając zgody doskonale wie co robi, więc nie obawiałbym się tu jakichś problemów czy nieścisłości w zagospodarowaniu pasma. Złożyliśmy stosowne wnioski o zasoby częstotliwościowe i czekamy na decyzję właściwych podmiotów w tej materii. Nasze projekty nie stoją w sprzeczności z planami Regulatorów - zapewniał niedawno Wirtualnemedia.pl Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP. Prezes TVP Jacek Kurski już przed rokiem zapowiadał natomiast naziemno-internetową platformę, która zaoferuje Polakom za darmo kanały tematyczne, za którą muszą obecnie płacić operatorom. Prezes Kurski zdradził też, że jego marzeniem jest stacja motoryzacyjna.

Dołącz do dyskusji: TVP chce nadawać zarówno z naziemnego MUX-5, jak i MUX-6

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
W Niemczech nadawca publiczny również ma do dyspozycji 3 multipleksy. Różnica jest taka że w Niemczech pozostałe 3 zajmują stacje prywatne i kodowane za wyjątkiem odkodowanego kanału religijnego i paru telezakupowych.
odpowiedź
User
Marianka
Na nowy mux powinny trafić stacje tvp z mux 8 jak i TVP abc z mux 1
odpowiedź
User
Pz
Po co TVP tyle miejsca skoro nadają same powtórki?
odpowiedź