SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platforma TVP z kanałem w 4K. Kurski: Polacy otrzymają za darmo funkcjonalności, za które płacą

W 2022 roku rozpocznie działalność naziemno-internetowa platforma cyfrowa Telewizji Polskiej. Prezes TVP Jacek Kurski zdradził portalowi Wirtualnemedia.pl, że jej oferta będzie alternatywą dla operatorów płatnej telewizji. Atutem platformy ma być kanał TVP 4K z m.in. serialami i programami rozrywkowymi.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. akpaArticle

Już w lutym informowaliśmy, że nadawca publiczny chce zaoferować w przyszłym roku hybrydowy dekoder. Kilka szczegółów zdradził nam prezes TVP Jacek Kurski.

- To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - informuje Kurski.

Nie zdradza jednak na jakiej technologii będzie oparta platforma. Popularnym na świecie rozwiązaniem są dekodery naziemne z systemem operacyjnym Android TV (niebawem Google TV). Gdyby na taki dekoder zdecydowała się TVP, to nabywcy jej sprzętu mogliby rozszerzyć swoją ofertę o np. Netflixa, Canal+, Playera czy Iplę.

Kanał TVP 4K z serialami i programami rozrywkowymi

W II kwartale 2022 roku emisja naziemna w standardzie DVB-T zostanie zakończona. Zastąpi go DVB-T2. Wiele osób będzie musiało wymienić telewizory lub tunery. To szansa dla platformy cyfrowej TVP. Jej wyróżnikiem ma być darmowy kanał w jakości 4K. Emisja tymczasowa TVP 4K kończy się w sierpniu.

Prezes TVP twierdzi, że kanał może powrócić jesienią 2022 roku. - Pracujemy nad kanałem TVP 4K przygotowując treści niesportowe. Staramy się nagrywać seriale i produkcje rozrywkowe w jakości 4K. Przez rok i cztery miesiące możemy zgromadzić bibliotekę, która pozwoli nam na uruchomienie stałego kanału. Poprosiłem, żeby między innymi serial „Korona Królów” był kręcony w 4K. Takich produkcji jest znacznie więcej - zapewnia Kurski.

Dodatkowy multipleks naziemny dla TVP

W zeszłym tygodniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zdradził, że TVP ma otrzymać dodatkowy multipleks w naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjny, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził Kołodziejski.

Obecnie w multipleksie pierwszym TVP nadaje kanał TVP ABC. W trzecim są nadawane: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia i TVP Sport HD. W piątym multipleksie testowym (emisja w DVB-T2) można oglądać kanały TVP 4K, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W skład ósmego multipleksu wchodzi natomiast TVP Kultura HD. Kanał TVP Seriale wchodzi w skład kodowanej oferty TV Mobilna, oferowanej przez Cyfrowy Polsat.

TVP z rekordową rekompensatą abonamentową

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Ubiegły rok zakończył się dla Telewizji Polskiej zyskiem w wysokości 198 mln zł, z tego 9 mln zł publiczny nadawca przeznaczy na nagrody z zysku.

Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku).

W sprawozdaniu abonamentowym Telewizja Polska podała, że w ub.r. uzyskała 1,71 mld zł z rekompensaty abonamentowej i 331,4 mln zł z opłacania abonamenty rtv.

To rekordowo dużo w historii TVP. Jeszcze w latach 2014-2016, przed otrzymaniem pierwszej rekompensaty, nadawca miał od 366 do 444 mln zł rocznie z samego abonamentu. Natomiast w latach 2010-2013 było to poniżej 300 mln zł rocznie.

Nowelizację ustawy o abonamencie w marcu ub.r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Na jej mocy w kwietniu minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowany z inną serią obligacji, żeby minister finansów mógł je wykupić.

Mniej z reklam, 64 proc. budżetu ze środków publicznych

Przychody Telewizji Polskiej z reklam i sponsoringu zmalały w ub.r. o 12 proc. do 740 mln zł. Nadawca tłumaczy to spadkami na rynku reklamowym po wybuchu epidemii - według danych Publicis Groupe wartości polskiego rynku reklamy tv spadła o 443,1 mln zł, czyli 10,1 proc. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wydatki-reklamowe-w-polsce-w-2020-roku

Wpływy reklamowo-sponsoringowe TVP były najniższe od 2009 roku. Poprzednio poniżej 800 mln zł zmalały tylko raz, w 2017 roku.

Duży wzrost przychodów abonamentowych i spadek wpływów z reklam i sponsoringu sprawiły, że mocno zwiększyły się udział tych pierwszych w budżecie Telewizji Polskiej. W ub.r. stanowiły już 64 proc. łącznych wpływów nadawcy, wobec 55 proc. w 2019 roku i 46 proc. w 2018 roku.

Natomiast w latach 2015-2016 abonament rtv zapewnił 25 proc. przychodów TVP, a w latach 2010-2011 jedyne 13 proc.

Telewizja Polska podała, że w ub.r. na realizację misji nadawcy publicznego przeznaczyła 2,44 mld zł, z czego 77 proc. zapewniły środki z abonamentu i rekompensaty. W 2019 roku wydatki w tym zakresie wyniosły 2,33 mld zł, a udział abonamentu i rekompensaty - 60,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Platforma TVP z kanałem w 4K. Kurski: Polacy otrzymają za darmo funkcjonalności, za które płacą

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Ja jestem zmuszony opłacać abonament TVP.
odpowiedź
User
xxx
Ja jestem zmuszony opłacać abonament TVP.


Nie udawaj, bo doskonale wiesz, że jak nie zapłacisz to się nic nie stanie.
odpowiedź
User
YKK
Ekskrementy w 4K są nadal tylko ekskrementami.
odpowiedź