SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przygotowania do startu TVP 4K w MUX-6 i na platformach cyfrowych

Poza emisją w MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej, okolicznościowy kanał TVP 4K będzie dostępny w ofercie platformy satelitarnej Canal+. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że trwają także rozmowy dotyczące dostępności stacji w największej platformie Polsat Box.

W ostatnich dniach na multipleksie szóstym, do czasu otrzymania przez Telewizję Polską rezerwacji na jego wykorzystywanie, nazywanym eksperymentalnym, doszło do zmian w bitrate poszczególnych kanałów. Zmniejszono je z 3,8 do 2,7 Mb/s w przypadku stacji TVP Nauka, TVP World, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia oraz planszy TVP GO.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach z MUX-6 znikną też duble TVP1, TVP2 i TVP1, czyli kanałów dostępnych także w MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Takie zmiany mają na celu pozyskanie pojemności potrzebnej do nadawania kanału TVP 4K. Stacje 4K potrzebują znacznie więcej miejsca na multipleksie czy transponderze aniżeli kanały w jakości HD (w wysokiej rozdzielczości) czy SD (standardowej rozdzielczości).

Porządki na transponderach Canal+

Od kilku tygodni platforma satelitarna Canal+ porządkuje swoje transpondery. Ostatnio zwiększono m.in. liczbę stacji nadawanych z transpondera 10,719 GHz, polaryzacja V, SR=27500, FEC=3/4. Obecnie są tam nadawane BBC First, BBC Earth, Motowizja, TVP HD, TVP Info i Canal+ 4K Ultra HD. Taki zabieg ma prawdopodobnie związek z przygotowaniem miejsca dla TVP 4K, który musi trafić na inny transponder.

Kanał TVP 4K wznawiający tymczasową emisję 20 listopada br. działał już podczas mundialu w Rosji w 2018 roku i Euro 2020, które odbyło się w związku z pandemią w 2021 roku. Był wówczas dostępny w ofercie platformy satelitarnej Canal+ i wybranych sieci kablowych (m.in. Vectra, Multimedia, UPC, Inea, Toya). Wówczas stacji nie oferowała platforma Polsat Box, bo nie miała jeszcze w ofercie dekoderów 4K. Zmieniło się to pod koniec sierpnia ub.r. Z naszych informacji wynika, że tym razem są duże szanse na obecność TVP 4K w ofercie największej platformy satelitarnej w Polsce.

Kiedy regularna emisja TVP 4K?

Stacje w jakości 4K nadają już np. włoska telewizja publiczna (Rai 4K) i turecka (TRT 4K). We Włoszech Rai 4K pokazuje głównie spektakle teatralne. Podobnie jak TVP 4K, na antenie stacji będzie można oglądać mecze mundialu. Rai 4K wchodzi w skład platformy satelitarnej Tivusat. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej we Włoszech mogą zyskać dostęp do stacji, jeśli ich odbiorniki obsługują HbbTV i są podłączone do internetu.

Jeszcze przed rokiem ówczesny prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał, że jesienią br. TVP 4K wróci na stałe. Miały w nim się znaleźć m.in. seriale i treści rozrywkowe. Po zmianie władz na Woronicza nowy prezes Mateusz Matyszkowicz przesłał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji projekt zmian Karty Powinności TVP. Wynika z niego, że w tym roku TVP 4K będzie kosztować tylko 2,2  mln zł, w przyszłym roku ani złotówki, a w 2024 roku 36 mln zł. Wówczas odbędzie się Euro 2024, do którego prawa ma TVP. Sądząc po kosztach, możliwa będzie regularna emisja stacji w 4K. Nadawca publiczny w tej jakości obrazu wyprodukował m.in. seriale „Erynie” czy „Korona królów”.

Dołącz do dyskusji: Przygotowania do startu TVP 4K w MUX-6 i na platformach cyfrowych

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Jakie piękne logo ";-P
mogli by się w końcu zdecydować.
odpowiedź
User
TxT
Będzie to dobry test dla wielu tych chińskich tunerów DVB-T2/HEVC, które zalały rynek. Wiele z nich będzie miało problem z poprawnym zdekodowaniem kanału 4K.

Co do miejsca na multipleksach - gdyby TVP raczyła w końcu przejść na DVB-T2/HEVC w MUX3, to miejsca miałaby dosyć.
odpowiedź
User
Europa w tyle za Azją
W Azji już Mundial z Rosji nadawano w standardzie 8K.
odpowiedź