SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najczęstsze błędy w internecie: „napewno”, „wogóle/w ogule” czy „na prawdę”

W 2020 roku najczęściej popełnianymi błędami przez internautów były: „napewno”, „wogóle/w ogule”, „na prawdę”, „narazie”, „dzień dzisiejszy” czy „po za tym/pozatym”. Dziennie popełniamy błąd co 6 sekund, w ciągu doby to aż 14 188 źle napisanych słów - wynika z raportu przygotowanego przez Nadwyraz.com.

Article

W trzeciej edycji raportu, przygotowanego przez Nadwyraz.com, który zajmuje się promowaniem polskiej polszczyzny i polskiej literatury zbadano, jakie najczęstsze błędy popełniali w zeszłym roku użytkownicy internetu.

W 2020 roku więcej czasu spędzaliśmy w sieci, w związku z pojawieniem się pandemii – życie towarzyskie i praca w sporej mierze przeniosła się do internetu. Nie uniknęliśmy jednak błędów ortograficznych i językowych. W analizowanym okresie pod uwagę wzięto 5 192 736 popełnianych błędów. Z danych wynika, że błąd w sieci popełniamy co 6 sekund, dziennie to w sumie 14 188 źle napisanych słów.

W zestawieniu czołowe miejsca pod względem najczęściej popełnianych słów zajmują: "napewno", "wogóle/w ogule", "na prawdę", "narazie", "dzień dzisiejszy", "po za tym/pozatym", "na codzień/nacodzień", "orginalny", "muj", "wziąść", "conajmniej", "niewiem", "z przed/zprzed", "jusz", "złodzieji".

W 13 przypadkach na 15 słów to te same błędy, jakie popełnialiśmy w 2019 roku. W 2020 roku „apropo/a propo” oraz „na przeciwko/na przeciw” zostały wyparte przez „orginalny” oraz „złodzieji”.

Gdzie popełniamy błędy najczęściej?

Błędy internauci najczęściej popełniają na Facebooku - 31,5 proc. wszystkich, Twitterze – 26 proc. oraz YouTube – 16 proc. Na dalszych miejscach w zestawieniu za 2020 rok znalazły się:  portale (12,8 proc.), fora dyskusyjne (6,5 proc.), Instagram (2,6 proc.), recenzje (2,2 proc.), Wykop (2 proc.) i blogi (0,4 proc.). W ubiegłym roku zestawienie prezentowało się podobnie - w czołówce były: Facebook, Twitter i portale internetowe.

Od lat te same błędy

Autorzy raportu zwracają uwagę, że od lat internauci popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością. Trzeci raport na ten temat wykazał, że wiele uwagi należy jeszcze poświęcić na naukę języka polskiego, by użytkownicy nauczyli się nim poprawnie posługiwać.

„Możemy jedynie powtórzyć wnioski zeszłoroczne - przed nami jeszcze wiele pracy nad poprawą jakości naszego języka ojczystego. Póki nie zaczniemy postrzegać go jako wartość ani nie poświęcimy mu należytego zainteresowania, póty będziemy powielać stare błędy” - zwracają uwagę autorzy raportu w swojej publikacji.

Raport wykazał także, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie, a te, które znalazły się w czołówce są wciąż takie same. Co to oznacza? Błędy te są popełniane powszechnie i weszły do codziennego użycia.

Serwis Nadwyraz.com przygotował zestawienie z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (przypada on 21 lutego). Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

Raport powstał we współpracy z Polszczyzna.pl i SentiOne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najczęstsze błędy w internecie: „napewno”, „wogóle/w ogule” czy „na prawdę”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Taka jest prawda o niedouczonym społeczeństwie.
A im głupszy internauta, tym częściej dzieli się „przemyśleniami”
1 0
odpowiedź
User
Spaces Between
Mogliby podać obok poprwaną pisownie, bo ja już napewno nie wiem jak sie poprawnie to powinno pisać.
0 0
odpowiedź