SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Kaczyński dwa razy bardziej eksponowany w "Wiadomościach" niż Mateusz Morawiecki

"Wiadomości" od czerwca do sierpnia pokazywały Jarosława Kaczyńskiego aż w 111 materiałach - wynika z danych PSMM Monitoring & More - przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.  W tym samym czasie premier Mateusz Morawicki był w 62 materiałach "Wiadomości", a prezydent Andrzej Duda w 92.

Na zlecenie Wirtualnemedia.pl firma analityczna PSMM Monitoring & More zbadała częstotliwość wystąpień czołowych polityków obozu rządzącego w programach telewizyjnych Telewizji Polskiej w ostatnich miesiącach prezesury Jacka Kurskiego - od czerwca do sierpnia.

Analizą objęto: prezydenta RP Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Politycy władzy w "Wiadomościach"

Zacznijmy od flagowego programu informacyjnego TVP. "Wiadomości" pokazywały polityków PiS i prezydenta łącznie w 353 materiałach, poświęcając na to łącznie 1 godzinę, 15 minut i 48 sekund - wynika z danych PSMM Monitoring & More (wcześniej Press-Service Monitoring Mediów).

Zdecydowanie największą ekspozycję w "Wiadomościach" miał prezes PiS Jarosław Kaczyński, pokazywany w 111 newsach przez łącznie 50 minut i 47 sekund. Drugi pod tym względem był Andrzej Duda, wymieniony w 92 materiałach przez 15 minut i 43 sekundy. Podium zamyka Mariusz Błaszczak, wymieniony w 63 informacjach przez łącznie 13 minut i 57 sekund.

Dopiero czwarty pod względem częstotliwości ekspozycji w "Wiadomościach" TVP był premier Mateusz Morawicki, wymieniony w 62 materiałach. Główny program informacyjny TVP poświęcił szefowi rządu tylko osiem minut i 37 sekund - to cztery razy mniej czasu niż Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Jacek Sasin w "Wiadomościach" pojawił się 25 razy przez cztery minuty i 48 sekund.

Błaszczak częściej w "Teleexpressie" niż Duda, pół minuty na Sasina

Pozostałe dwa serwisy informacyjne TVP - "Teleexpress" i "Panorama", czołowym politykom obozu rządzącego poświęciły znacznie mniej miejsca niż "Wiadomości". W "Telexpressie" czas ten wyniósł 22 minuty i 51 sekund, w "Panoramie" 47 minut i 45 sekund.

W "Teleexpressie" najczęściej wymieniano Mateusza Morawieckiego (50 materiałów), na co poświęcono sześć minut i osiemnaście sekund. Mariusza Błaszczaka "Teleexpress" eksponował częściej niż Andrzeja Dudę. Szefa resortu obrony pokazano w 45 materiałach przez sześć minut i 37 sekund, zaś prezydenta w 42 materiałach przez cztery minuty i 28 sekund. Jacek Sasin był pokazany zaledwie w czterech materiałach "Teleexpressu" przez 34 sekundy.

Jarosławowi Kaczyńskiego "Teleexpress" poświęcił czas w 25 informacjach - łącznie cztery minuty i 54 sekundy. W "Panoramie" prezes PiS był wymieniany 52 razy przez 13 minut i 10 sekund.

"Panorama" najchętniej wzmiankował Mateusza Morawieckiego (75 newsów, czas 12 minut i 12 sekund), następnie Andrzeja Dudę (68 materiałów, dziewięć minut i 57 sekund).

Mariusz Błaszczak był wymieniony w 49 informacjach w "Panoramie", czas ekspozycji polityka wyniósł dziewięć minut i 19 sekund. O Jacku Sasinie mówiono w 19 materiałach przez łącznie trzy minuty i siedem sekund.

Politycy PiS w informacjach TVP

We wszystkich programach informacyjnych TVP ("Wiadomości", "Teleexpress", "Panorama"), czołowi politycy obozu władzy byli eksponowani przez dwie godziny 26 minut i 24 sekundy.

- Warto zwrócić uwagę na poszczególne programy informacyjne TVP i ich wagę w kształtowaniu opinii publicznej - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Lubieniecki, kierownik działu raportów medialnych PSMM Monitoring & More.

- Choć o Andrzeju Dudzie i Mateuszu Morawieckim częściej wspominano w "Panoramie" i "Teleexpressie", to we flagowym programie Telewizji Publicznej - "Wiadomościach" - to nazwisko Jarosława Kaczyńskiego pojawiało się najczęściej. Jeszcze większą przewagę prezesa Kaczyńskiego widać w analizie czasu antenowego. Wypowiadał się on w "Wiadomościach" łącznie ponad 32 minuty, podczas gdy Andrzej Duda około 16 minut, a Mateusz Morawiecki tylko 8, 5 minuty. Z tej statystyki jasno wynika, kto jest najczęściej słyszany i cytowany w TVP i w konsekwencji, kto wyznacza kierunek polityki obozu władzy - ocenia Tomasz Lubieniecki.

We wrześniu 2022 roku widownia "Wiadomości"  wyniosła 2,50 mln osób (1,86 mln w TVP1 i 647 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,65 proc. (rok wcześniej było to 19,82 proc.) - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

W tym okresie widownia "Teleexpressu" wyniosła 2,17 mln osób (1,53 mln w TVP1 i 635 tys. w TVP Info). SHR% dziennika w zeszłym miesiącu wyniósł 26,47 proc. (25,04 proc. we wrześniu 2021 roku). Wynik „Panoramy” TVP2 i TVP Info zwiększył się najbardziej w zestawieniu - o 22,34 proc. do 1,46 mln widzów (979 tys. w Dwójce i 483 tys. w stacji informacyjnej).

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński dwa razy bardziej eksponowany w "Wiadomościach" niż Mateusz Morawiecki

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Jaro jest najwiekszym politykiem polskim ostatniego stulecia, a moze i 300-lecia. Jest rowny najwiekszym polskim krolom !
odpowiedź
User
rzułta morda z żymu
Król jest w końcu tylko jeden
odpowiedź
User
Pawel
Dobrze,ze TVP pokazuje PJK,ponieważ ,niektóre media prezentują go w krzywym zwierciadle.
odpowiedź