SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedna trzecia polskich internautów nie zmienia haseł, jedna czwarta nie korzysta z antywirusów

W przeciwieństwie do internautów z innych krajów Europy, aż 75% Polaków nie obawia się korzystania z internetu. Jednocześnie 1/3 Polaków nie zmienia swoich haseł i danych uwierzytelniających lub robi to rzadko, a 1/4 osób w ogóle nie ma antywirusa na swoich urządzeniach - wynika z badania Lexis Research.

Article

Europejczycy są bardzo interaktywni, chętnie korzystają z sieci, przeglądają strony internetowe, wysyłają e-maile, korzystają z portali społecznościowych i komunikatorów. Okazuje się jednak, że tylko 42% z nich obawia się zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci. Największą świadomość zagrożeń mają Hiszpanie - 65% z nich przyznaje, że odczuwa takie obawy. W dalszej kolejności znajdują się Włosi (47%) i Francuzi (45%). Niepokój związany z bezpieczeństwem w sieci rzadziej odczuwają Niemcy (39%) i Belgowie (31%). Tymczasem tylko 1/4 respondentów z Polski przyznaje, że obawia się korzystać z internetu. Polscy internauci w porównaniu z osobami z innych europejskich krajów czują się w sieci bezpiecznie (75%).

Jakich zagrożeń najbardziej obawiają się internauci? W pierwszej kolejności są to zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci, m.in. zagrożenia ze strony środowisk pedofilskich, rozpowszechnianie zdjęć na stronach pornograficznych, zniesławienia, czy cyberprzemoc. Europejczycy obawiają się również zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, takich jak kradzież danych finansowych, haseł i danych uwierzytelniających, czy wykorzystania danych osobowych do działań nielegalnych. W dalszej kolejności obawy te odnoszą się do pozostawienia w sieci danych osobowych lub danych konta bankowego / karty, a także braku możliwości kontrolowania informacji umieszczanych w internecie oraz ataku wirusa. Wyniki dla poszczególnych krajów nie odbiegają od średniej europejskiej.

Zdecydowanie więcej osób obawia się jednak fizycznej utraty danych w związku z kradzieżą dokumentów. Dotyczy to 64% Europejczyków, z czego najwięcej Hiszpanów (83%), Włochów (74%) i Polaków (61%).

Podstawą bezpiecznego korzystania z sieci jest używanie oprogramowania antywirusowego oraz stosowanie silnych i skutecznych haseł zabezpieczających. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania, 22% internautów nie ma na swoich urządzeniach oprogramowania antywirusowego. Jego brak deklaruje 28% internautów z Belgii, 25% Włochów, 24% Niemców, 18% Hiszpanów i 17% Francuzów. Jeżeli chodzi o Polaków, to antywirusa nie posiada 1/4 polskich internautów. Okazuje się, że jeżeli już instalujemy oprogramowanie antywirusowe, najczęściej mamy je na komputerze (92%), rzadziej na tablecie (62%) i smartfonie (58%).

Tylko połowa Europejczyków (51%) używa innego hasła dla każdej strony internetowej. Reszta osób (49%) używa kilku, tych samych haseł dla różnych stron. Dobrze na tym tle wypadają polscy internauci: 63% z nich deklaruje, że ma inne hasło dla każdej strony. Nieco gorzej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o skłonność do zmiany hasła. 31% Europejczyków rzadko lub nigdy nie zmienia swoich haseł. Najgorzej w zestawieniu wypadają Włosi (42% z nich nie zmienia haseł) i Polacy (33%). Najlepszy wynik mają Belgowie – haseł nie zmienia tylko 21% internautów.

Ponad połowa Europejczyków (54%) jest zainteresowana takimi usługami, a chęć ich zakupu deklaruje 30% osób. Najbardziej zainteresowani zakupem są Włosi (43%), Hiszpanie (40%) i Polacy - ponad 1/3 respondentów byłaby zainteresowana nabyciem produktu, który zapewniałby ochronę przed cyberzagrożeniami. Jak pokazują wyniki badania, najbardziej wiarygodnymi instytucjami oferującymi takie usługi są banki (69%), towarzystwa ubezpieczeniowe (66%) i firmy oferujące oprogramowanie (66%), przy czym w banku taki produkt najchętniej nabyliby Polacy (78%) i Francuzi (77%).

Badanie "Internauci w cyberprzestrzeni" zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Lexis Research na zlecenie Grupy Europ Assistance w marcu 2017 r. W badaniu udział wzięli internauci z 6 europejskich krajów: Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Niemiec i Polski. Reprezentatywna próba badawcza wyniosła 4822 osoby (800 ankiet w każdym kraju), które udzieliły swoich odpowiedzi w ramach ankiety internetowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia polskich internautów nie zmienia haseł, jedna czwarta nie korzysta z antywirusów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl