SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kamil Dąbrowa prawomocnie wygrał z Polskim Radiem

Zapadł prawomocny wyrok w procesie wytoczonym Polskiemu Radiu przez Kamila Dąbrowę. Sprawa dotyczyła bezpodstawnego zwolnienia z pracy po tym jak Dąbrowa zarządził, by na antenie Jedynki grać hymn Polski i Odę do radości. - Sąd Okręgowy przyznał mi odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji wraz z odsetkami - poinformował Dąbrowa.

Kamil Dąbrowa, były dyrektor radiowej Jedynki, foto: Andrzej Szozda/PRArticle

W styczniu 2016 roku Kamil Dąbrowa, ówczesny dyrektor radiowej Jedynki, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy niedługo po tym, jak zdecydował, że przez kilka dni w stacji co godzinę grano na przemian hymn Polski i Unii Europejskiej. Miało to zwrócić uwagę na zagrożenia dla niezależności mediów, jakie zdaniem Dąbrowy wiązały się z nowelizacją, procedowaną wówczas w parlamencie, na podstawie władze spółek mediów publicznych miał powoływać minister skarbu państwa. Akcję z hymnami skrytykowali niektórzy słuchacze, zastrzeżenia do niej wyraziło biuro programowe Polskiego Radia.

Po zwolnieniu Kamil Dąbrowa skierował sprawę do sądu. W czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował, że dyscyplinarne zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa. Nakazał Polskiemu Radiu wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji i pokryć koszty procesu.

Wyrok był nieprawomocny, Polskie Radio złożyło odwołanie. Sąd wyższej instancji wiosną 2017 roku skierował sprawę do ponownego rozpoznania do Sądu Rejonowego. - W ponownym procesie sąd przesłuchał bardzo wielu świadków, z obu stron. Ostatecznie wydał wyrok, który jest dla mnie satysfakcjonujący - podkreślał w rozmowie z nami Kamil Dąbrowa.

W lutym 2021 r. Warszawski Sąd Rejonowy zawyrokował, że Kamil Dąbrowa w 2016 roku został bezprawnie zwolniony z pracy w Polskim Radiu. Nakazał też wypłacić mu odszkodowanie o równowartości 3-miesięcznej pensji wraz z odsetkami i kosztami sądowymi. - Taki wyrok mnie satysfakcjonuje - mówił nam wtedy były dziennikarz. Ale Polskie Radio się odwołało.

Teraz zapadł prawomocny wyrok w Sądzie Okręgowym.  - Po 6 latach od złożenia pozwu przeciwko Polskiemu Radiu zapadł prawomocny wyrok. Sąd Okręgowy przyznał mi odszkodowanie w wysokości 3-miesięcznej pensji wraz z odsetkami. Granie Hymnu Polskiego i Ody do radości w radiowej Jedynce nie było naruszeniem obowiązków pracowniczych - napisał Dąbrowa.

Kamil Dąbrowa pracuje w warszawskim ratuszu

W grudniu 2018 roku Kamil Dąbrowa został rzecznikiem prasowym prezydenta Warszawy. W marcu 2020 rok zastąpiła go na tym stanowisku Karolina Gałecka, a Dąbrowa przeszedł w stołecznym ratuszu na stanowisko wicedyrektora biura marketingu.

Dołącz do dyskusji: Kamil Dąbrowa prawomocnie wygrał z Polskim Radiem

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mordo Siuris
I pewnie zaraz po niedzieli sędzia na dywanik do izby odpowiedzialności.
odpowiedź
User
Melissa
I zaraz pioswcy wysla sędziego do Rosji, a minister zero uzna wyrok ,a niezgodny z konstytucją.
odpowiedź
User
abc
Wirtuoz polskiej radiofonii Slavek A. fumfel Dąbrowy otwiera już szampana :)
odpowiedź