SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP produkuje film „Klecha”. Kinowa premiera 1 marca

Właśnie zakończyły się zdjęcia do filmu „Klecha” opowiadającego historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D”. W produkowanym przez TVP projekcie grają m.in. Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski i Danuta Stenka. Kinowa premiera została zaplanowana na 1 marca 2019 roku.

Article

„Klecha” opowiadać będzie historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ - ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW.

- Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana (Mirosław Baka), proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych - czytamy w opisie produkcji.

Oprócz Piotra Fronczewskiego w projekcie pojawią się tacy aktorzy, jak m.in.: Artur Żmijewski (Towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Janusz Chabior (Ksiądz Kanonik), Marcin Bosak (Prokurator), Karol Pocheć (Karuzo), Krystian Biłko (Nowy), Marek Kasprzyk (Pan Antoni), Maria Gładkowska (Siostra Lukrecja), Robert Gonera (Mańkut), Rafał Pyka (Mareczek), Lech Dyblik (Proboszcz z Młodocina), Ignacy Gogolewski (Ksiadz Senior), Andrzej Beja-Zaborski (Ksiadz Wacław), Przemysław Stippa (Laborant), Leszek Piskorz (Biskup) Tadeusz Huk (Ordynator) Zdzisław Wardejn (Kelner) oraz debiutująca na dużym ekranie Paulina Nadel (Hippiska).

Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwej historii księdza Romana Kotlarza. Napisali go: Wojciech Pestka, Janusz Petelski i Jacek Gwizdała, który jest również reżyserem projektu.

Za zdjęcia odpowiada Robert Lis, kostiumy - Anna Weber i Maria Duffek, a producentem jest Andrzej Stachecki.

Oprócz Telewizji Polskiej w produkcję filmu zaangażowani zostali: V-FILM, Kuria Diecezji Radomskiej, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Europejska Fundacja Edukacji Filmowej, Centrum Technologii Audiowizualnych, Contra Studio. Projekt powstaje przy wsparciu finansowym Polskiego  Instytutu Sztuki Filmowej

Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Pionkach pod Radomiem. Zakończyły się one 24 października br.

Kinowa premiera „Klechy” planowana jest na 1 marca 2019. Będzie to pierwszy film, którego dystrybucją zajmie się zespół dystrybucji kinowej w biurze handlu i współpracy międzynarodowej TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP produkuje film „Klecha”. Kinowa premiera 1 marca

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
skład sponsorów ciekawy... :) ciekawe czy będzie filmem obowiązkowym dla szkół?
47 16
odpowiedź
User
walter
jest Kler, to teraz będzie Klecha ;)

Ciekawe.
41 10
odpowiedź
User
Budzik
A reżimowi aktorzy pokroju Zelnika i Figurskiej nie dostali angażu?
51 22
odpowiedź
User
wincey & wincey
Jacek chce pobić rekord Smarzowskiego...
40 15
odpowiedź
User
aaa
Brawo. Kolejna szmira o prześladowaniu księży i kościoła katolickiego przez komunistów.
46 45
odpowiedź