SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec Blog Forum Gdańsk. Miasto stawia na współpracę z SeeBlogers i Festiwal Kobiet Internetu

Gdański ratusz ostatecznie zrezygnował z organizacji Blog Forum Gdańsk - wydarzenia poświęconego twórcom internetowym. Od tego roku będzie wspierać imprezę organizowaną przez SeeBlogers - Festiwal Kobiet Internetu. Firma uzyskała od miasta ponad pół miliona złotych dotacji na organizację eventu. Część twórców internetowych z optymizmem ocenia projekt.

Blog Forum Gdańsk, fot. materiały prasoweArticle

Blog Forum Gdańska było interdyscyplinarną konferencją dla twórców internetowych, głównie blogerów i vlogerów. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Za organizację wydarzenia od początku odpowiadały władze Gdańska.

Ostatnia edycja odbyła się w 2017 roku. W lipcu 2018 roku organizatorzy ogłosili zawieszenie projektu, który miał powrócić w zmienionej formule. Jednak władze Gdańska zadecydowały o wygaszeniu eventu na rzecz nowej imprezy - Festiwalu Kobiet Internetu, organizowanego przez SeeBlogers. Gdyńska firma odpowiadała za spotkania dla twórców internetowych w Łodzi, Gdyni i Sopocie.

- Pomysł na pierwszą edycję, jak w przypadku Festiwalu Kobiet Internetu przyszedł z zewnątrz i był on realizowany przez podmiot zewnętrzny przy współpracy z miastem. Obecnie podjęliśmy decyzję o nie kontynuowaniu projektu BFG, gdyż w naszym odczuciu wydarzenie wyczerpało swój format w ówczesnym kształcie - poinformował portal Wirtualnemedia.pl Mateusz Piotrowski z zespołu prasowego gdańskiego ratusza. - Postanowiliśmy wyjść z nową formułą wydarzenia, korzystając z doświadczenia nowego partnera strategicznego i w efekcie dotrzeć do szerszego grona odbiorców - planujemy miejsce dla 1000 uczestniczek i uczestników z perspektywą zwiększenia w kolejnych latach jeśli wydarzenie zostanie pozytywnie przyjęte i odniesie sukces - dodaje.

Jakub Zając, CEO SeeBlogers, dodaje, że zamknięcie BFG było wyłącznie decyzją gdańskich urzędników oraz że "nie ma z nimi nic wspólnego".

- Festiwal Kobiet Internetu to nowy pomysł i ogromnie cieszymy się, ze organizujemy go z miastem Gdańsk. To zupełnie nowe wydarzenie, które ma na celu integrację środowiska internetowego, pokazanie fantastycznych kobiecych projektów. Chcemy inspirować i motywować kobiety do działania. Hasłem przewodnim tej edycji będzie Odpowiedzialność (społeczna, w biznesie, w internecie) - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Zając.

Festiwal Kobiet Internetu w listopadzie

Premierowa edycja Festiwalu Kobiet Internetu odbędzie się w Gdańsku 23 i 24 listopada 2019 roku. Miasto Gdańsk stało się jednocześnie Partnerem Głównym wydarzenia. Event będzie podzielony na dwa bloki: pierwszy skupi się wokół aspektów biznesowych, drugi będzie dotyczyć tematyki społecznej (misja i odpowiedzialność twórcy internetowego, walka z hejtem). Rekrutacja uczestników ruszy we wrześniu.

- Kobiety niesamowicie radzą sobie w internetowym świecie, a przede wszystkim to kobiety działające w internecie chcą się spotykać i dzielić doświadczeniem, a także inspirować się wzajemnie na żywo. Dlatego pomysł na organizację takiego eventu, który skupi kobiety działające w przeróżnych obszarach. Festiwal nie ma żadnej misji banowania mężczyzn, wręcz przeciwnie - mężczyźni, którzy prowadzą swoje kanały z kobietami będą oczywiście uczestnikami wydarzenia. Zapraszamy też wszystkich mężczyzn, których to wydarzenie interesuje i którzy na co dzień wspierają kobiety w swych działaniach lub współpracują z kobietami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jakub Zając.

Gdańsk zwiększa wydatki na event dla influencerów

Jak podał serwis Trójmiasto.pl, gdański ratusz wesprze Festiwal Kobiet Internetu kwotą ponad 575 tys. zł, podczas gdy organizacja Blog Forum Gdańsk kosztowała około 400 tysięcy złotych.

Na co zostaną przeznaczone te środki? Jak poinformował Wirtualnemedia.pl Mateusz Piotrowski, dofinansowanie zostanie przeznaczone na produkcję i promocję wydarzenia, pokrycie pełnych kosztów prelegentów, druk materiałów konferencyjnych, aplikację konferencyjną, a także dokumentację filmową i zdjęciową. - Na organizację i logistykę tak dużego wydarzenia, które ma na celu także promocję miasta, składa się wiele czynników i tym samym, aby utrzymać je na stosownie wysokim poziomie niezbędne są odpowiednie nakłady finansowe. Pochodzą one w części ze środków Miasta Gdańska, a w części od partnerów i sponsorów wydarzenia. Dzięki temu udział dla uczestników jest bezpłatny - dodaje Piotrowski.

Jakub Zając dodaje: - Każdy kto organizuje duże poważne wydarzenia, doskonale wie, że żeby zrobić to na odpowiednim poziomie potrzebny jest budżet. Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników, a my  przygotowujemy 2 dni pełne warsztatów, prelekcji, paneli dyskusyjnych. Na wydarzeniu pojawi się około 60 wybitnych prelegentów i prelegentek, których ugościmy w Gdańsku. Częścią wydarzenia będzie też koncert i impreza wieczorna, która uświetni wydarzenie i pozwoli uczestnikom jak najlepiej zapamiętać swój pobyt w Gdańsku.

Sfera influencerów "pognała w stronę celebrytów i złego pieniądza"

Zdaniem Jakuba Górnickiego, szefa platformy dziennikarstwa obywatelskiego Outriders, a w przeszłości uczestnika kilku edycji Blog Forum Gdańsk, impreza była "bardzo specyficzna" oraz niszowa. - W aspekcie wpływu społecznego na wpierw blogerów, a potem YouTuberów i influencerów - to była najlepsza rzecz, jaka powstała w historii blogosfery. Stawiano na "jakość, misję i bycie odpowiedzialnym influencerem" - przez co część BFG kochała, a część nienawidziła - bo na BFG nikt nie bał się "walić między oczy" - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jakub Górnicki.

Dziennikarz dzieli się z naszym portalem gorzką refleksją na temat branży influencerów po zniknięciu z mapy wydarzeń społeczności Blog Forum Gdańsk.

- "Influencosfera" pognała w stronę celebrytów i złego pieniądza. Tak pewnie by się stało gdyby Blog Forum Gdańsk istniało, ale nadal byłaby to wyspa, ściągająca do siebie grupę osób, dla których takie podejście było ważne. Utracono balans. Miasto ma swoje cele i ma prawo nie wspierać imprez gdy te kierunki się zmieniają. Błędem było nagłe przerwanie współpracy a nie wypychanie BFG, by utrzymało się samo - twierdzi Górnicki.

Czy Festiwal Kobiet Internetu dorówna Blog Forum Gdańsk? - Myślę, że w porównaniu do Blog Forum Gdańsk - Festiwal Kobiet Internetu - będzie cieszył się znacznie większym powodzeniem rozumianym poprzez liczby. Więcej uczestników, większe dotarcie i, największa zmora oceniania wydarzeń - czyli większy "ekwiwalent reklamowy". Pytaniem jest - jaką rolę będzie pełnił, jakie cele społeczne stawiają sobie organizatorzy. Sam fakt odbywania się w Europejskim Centrum Solidarności zobowiązuje do braku ścianek do selfie tylko raczej pogłębionych dyskusji. Na dziś nie widzę, patrząc na charakter SeeBloggers, by FKI był następcą BFG. Sam fakt, że mówi do tej samej grupy docelowej nie świadczy o kontynuacji. Zobaczymy po pierwszej edycji jaki duch i jaki wpływ to wydarzenie ma i chce wywrzeć - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Jakub Górnicki.

Blog Forum Gdańsk w obecnej formule "bez racji bytu"

Zdaniem Małgorzaty Zmaczyńskiej, podcasterki prowadzącej audycje " RADIOaktywny" i "ZMACZNEGO", od czasów pierwszej edycji Blog Forum Gdańsk środowisko twórców internetowych znacząco się sprofesjonalizowało. - Dlatego też uważam, że BFG w takiej formie, w jakiej istniało dotychczas przestało mieć rację bytu, tym bardziej, że obecnie organizowane są dwie podobne konferencje. Co więcej, myślę, że dla wielu twórców pełnią one przede wszystkim rolę networkingu, ponieważ większość z prelekcji jest raczej kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w internecie. Jeśli BFG miałoby pozostać, to moim zdaniem powinno przybrać formę szkolenia, na którym doświadczeni twórcy znajdą odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania - ocenia Zmaczyńska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Z nadzieją na Festiwal Kobiet Internetu patrzy Andrzej Tucholski, psycholog biznesu i twórca internetowy.

- Wewnętrzne strategie miasta są niestety mi nieznane, ale jako obserwator z dużym entuzjazmem wspieram podejście, by z pewnego impasu wyjść zupełnie na nowo, czymś świeżym, mającym duży potencjał. Wierzę, że jeśli format utrzyma się, w kolejnych latach będziemy widzieli jego coraz lepsze wcielenie - mówi nam Tucholski.

Nasz rozmówca wróży nowemu gdańskiemu eventowi powodzenie. - W przypadku imprez z precyzowaną grupą docelową mamy do czynienia z dwoma mechanizmami. Po pierwsze, interesują węższe grono odbiorców - z definicji. Ale zarazem tych odbiorców interesują o wiele mocniej, ponieważ silniej odnoszą się do potrzeb tej grupy. Jeśli oferta FKI została oparta o porządny research wszystko powinno pójść dobrze i zbudować fundament pod cykliczne wydarzenie - ocenia Andrzej Tucholski.

W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Zmaczyńska.

- Uważam, że jest to ciekawy pomysł, który ma potencjał. Zarówno z perspektywy twórcy, jak i odbiorcy obserwuję, że kobiety działające w internecie często same zamykają się w pewne ramy. Za wyjątkiem kilku dziedzin, jak beauty czy moda, w większości przeważają mężczyźni. Doskonale widać to na przykładzie podcastów, gdzie tych prowadzonych przez kobiety jest zdecydowanie mniej. Kobietom często brakuje pewności siebie, a także wsparcia ze strony innych pań. Mężczyzna szybciej poleci drugiego mężczyznę niż kobieta kobietę. Pod tym względem myślę, że konferencja z edukacyjnymi i merytorycznymi prelekcjami dla dziewczyn to naprawdę dobra inicjatywa. Pod warunkiem, że sama nie wpadnie w różowe różową pułapkę, gdzie podobno kobiety w internecie mówią jedynie o kosmetykach i ubraniach - ocenia podcasterka.

Aleksandra Mokwa-Kaługa, przez wiele lat odpowiedzialna za Blog Forum Gdańsk z ramienia gdańskiego ratusza, nie chciała komentować sprawy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec Blog Forum Gdańsk. Miasto stawia na współpracę z SeeBlogers i Festiwal Kobiet Internetu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bert
Słuszna decyzja. Od lat cała ta impreza to było jakieś kuriozalne kółeczko wzajemnej adoracji dla niespełnionych blogerów - kompletnie bezwartościowe i generujące koszty. Brawo miasto Gdańsk ze w końcu to zauważono.
odpowiedź
User
ojojoj
Lewarowanie się kobietami w sytuacji gdy świat influencerski jest praktycznie kobietą - czysta hipokryzja. Już teraz wydarzenia dla blogerów i twórców są zdominowane przez tematy kobiece. I spoko, po prostu tak jest, ale po co tu teraz jeszcze podkreślać to i tworzyć oddzielne wydarzenie?
odpowiedź
User
Pedros
BFG od początku było źle koncepcyjnie opracowane - powodowało negatywny ferment i dzieliło środowisko na tych, którzy z nieznanych powodów dostali zaproszenie, i tych którzy, z również nieznanych powodów, zaproszeń nie dostali.
Z każdą kolejną edycją narastały wątpliwości, dlaczego procedura zatwierdzania uczestników nie jest transparentna i jawna.
Do tego powtarzający się prelegenci i coraz bardziej oderwane od rzeczywistości tematy prelekcji.

SeeBlogers idzie tą samą drogą i obawiam się, że w dłuższej perspektywie wygrany będzie tylko organizator - swoje zarobi.
odpowiedź