SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Seriale i programy z serwisów VoD będzie można zobaczyć także za granicą. Jest porozumienie w UE

Mieszkańcy UE będą mogli korzystać z legalnie wykupionych treści cyfrowych, jak filmy, muzyka czy e-książki, także w czasie tymczasowego pobytu w innym kraju unijnym. We wtorek negocjatorzy europarlamentu i rządów państw UE uzgodnili przepisy w tej sprawie.

UE uzgodniła nowe przepisy, dzięki którym Europejczycy będą mogli korzystać z treści cyfrowych podczas podróży za granicą.

Wkrótce podczas podróży w Unii Europejskiej będziemy mogli w pełni korzystać ze swoich abonamentów w serwisach internetowych oferujących filmy, wydarzenia sportowe, e-booki, gry lub muzykę. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu osiągniętemu przez negocjatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego, państw członkowskich i Komisji Europejskiej. Są to pierwsze uzgodnione przepisy z pakietu modernizującego prawo autorskie UE, przedstawionego przez Komisję w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego.

Za sprawą nowych przepisów podczas podróży w UE konsumenci będą mogli korzystać z wykupionych usług online w zakresie treści w taki sam sposób, jak robią to we własnym kraju. Przykładowo gdy mieszkaniec Francji wykupi abonament na filmy i seriale Canal+, będzie mógł korzystać z filmów i seriali dostępnych we Francji także podczas wakacji w Chorwacji lub podróży służbowej do Danii.

Dostawcy usług online w zakresie treści, tacy jak Netflix, MyTF1 czy Spotify, będą sprawdzać, w jakim kraju mieszka abonent, posługując się danymi podanymi do celów płatności, umową na dostawę internetu lub adresem IP. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich płatnych usług online w zakresie treści. Również dostawcy oferujący bezpłatne treści (tacy jak publiczni nadawcy telewizyjni lub radiowi) będą mogli oferować swoim użytkownikom możliwość przenoszenia treści.

Uzgodniony tekst musi teraz zostać zatwierdzony przez Radę UE i Parlament Europejski. Jeśli przepisy te zostaną przyjęte, będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE od początku 2018 r., gdyż rozporządzenie przyznaje dostawcom usług i podmiotom praw dziewięciomiesięczny okres na przygotowanie się do stosowania nowego prawa.

 

Dołącz do dyskusji: Seriale i programy z serwisów VoD będzie można zobaczyć także za granicą. Jest porozumienie w UE

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
A może czas najwyższy, aby TVP przestała blokować dostęp do swojego VoD internautom spoza Polski?
odpowiedź
User
czytelnik
ZA GRANICĄ, drodzy państwo.
odpowiedź
User
CDA nie ma tego problemu
"Największy polski VOD" nie ma geoblokad i świeci filmy nie tylko na Unię, ale na cały Świat, a co! wszystko ukradzione.
odpowiedź