SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa koncesja dla HGTV najwcześniej w marcu. KRRiT czeka na informacje o właścicielu TVN

Najwcześniej w marcu może dojść do głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla stacji HGTV, bo przez ostatnie dwa tygodnie KRRiT nie przewidziała posiedzeń. Zasiadający w niej prof. Tadeusz Kowalski czeka na informacje w sprawie zmian w strukturze właścicielskiej TVN. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że KRRiT podejmie decyzję po zapoznaniu się z nimi.

KRRiT nadal nie przedłużyła koncesji kanału HGTVArticle

Koncesja dla HGTV kończy się 26 czerwca 2023 roku, a wniosek o jej przedłużenie wpłynął do regulatora 23 czerwca 2022 roku, a więc trzy dni przed wymaganym terminem. Jesienią rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska informowała, że decyzja zapadnie na jednym z najbliższych posiedzeń. Tak się jednak nie stało. Później w Radzie można było usłyszeć, że do głosowania dojdzie jeszcze w styczniu. Nie doszło do tego. Podobna sytuacja dotyczyła lutego.

- Mamy w tej chwili przerwę w posiedzeniach i prawdopodobnie następne posiedzenie odbędzie się w marcu. Trwają jedynie wewnętrzne prace, ale posiedzeń KRRiT na razie nie ma – informował nas niedawno prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek Rady.

Długotrwały proces rekoncesyjny HGTV

Pod koniec roku KRRiT zarządziła monitoring programowy stacji prezentującej programy o urządzeniu, wynajmowaniu i kupowaniu domów, mieszkań oraz ogrodów. Nie wykazał on nieprawidłowości. Prof. Kowalski poinformował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. Szef KRRiT, ani regulator nie informują o wynikach tej analizy. HGTV zastąpił TVN Meteo Active, który z kolei wcześniej działał jako TVN Meteo.

Prof. Kowalski chce przyspieszenia procedery przedłużenia koncesji HGTV. - Wystąpiłem do zarządu TVN o informacje, na temat struktury własności, ze szczególnym uwzględnieniem istotnych zmian po 17 lutego ubiegłego roku. Wtedy przedłużono koncesję dla TVN7. Jeśli nie nastąpiły, to nie widzę powodu, dla którego proces koncesyjny miałby być przedłużany – mówi prof. Kowalski.

Zmiany po fuzji Warner Media z Discovery

Pewne zmiany w strukturze właściciela m.in. TVN i HGTV  jednak nastąpiły. W kwietniu 2022 roku doszło do finalizacji fuzji Warner Media z Discovery i powstania koncernu Warner Bros. Discovery. Z kolei od sierpnia ub.r. formalnym właścicielem TVN nie jest już spółka Polish Television Holding z Amsterdamu, tylko Discovery Communications Benelux. Jej siedziba również znajduje się w Amsterdamie. W poprzedniej kadencji KRRiT twierdziła, ze TVN obchodzi ustawę o radiofonii i telewizji, dlatego zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i TVN7, co ostatecznie nastąpiło. Z przepisów wynika, że koncesję może otrzymać firma z siedziba w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Stacje TVN warunek ten spełniały, ale właścicielem Polish Television Holding był amerykański Discovery.

Członek KRRiT chce zapoznać pozostałe osoby zasiadające w Radzie z odpowiedzią TVN i wezwać ich do niezwłocznego podjęcia decyzji. - Sprawa powinna być już dawno rozstrzygnięta i z niezrozumiałych powodów jest odwlekana. Jeśli uzyskam informację od TVN, to zaproponuję przyspieszenie tego procesu. Formalnie właścicielem koncesji nadal jest polska spółka TVN. Ona jest nadawcą i koncesjonariuszem. Jest inna spółka europejska, która ma 100 proc. własności spółki polskiej. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji nie nakazuje, żeby to dalej badać. Ważne, żeby to była spółka na prawie europejskim – przekonuje prof. Kowalski.

Warner Bros. Discovery może wystąpić o holenderską koncesję dla HGTV, jak firma uczyniła na wszelki wypadek w przypadku TVN24 i TVN7. Stacja o domach i ogrodach jest dostępna tylko w sieciach kablowych, na platformach cyfrowych i w streamingu, więc może działać na podstawie zagranicznej licencji, jak m.in. Discovery Channel, Animal Planet, TLC, Discovery Science, Discovery Historia, ID, Travel Channel, Food Network, DTX. Jedynie stacje naziemne muszą nadawać na podstawie polskiej koncesji. W przypadku głównego TVN wygasa ona 14 kwietnia 2024 roku. Stosowny wniosek trafił do KRRiT już w grudniu.

Dołącz do dyskusji: Nowa koncesja dla HGTV najwcześniej w marcu. KRRiT czeka na informacje o właścicielu TVN

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxxxx twn
pralnie się zamyka...
odpowiedź
User
Barabasz
Po co zmiany na pilotach....wykurzyć wszystkich innych i git !!!!
odpowiedź