SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec procesu przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej

Zakończył się proces zwolnienia pasma 700 MHz (tzw. refarming) na rzecz częstotliwości dla sieci piątej generacji 5G. Do tej pory pasmo było wykorzystywane przez telewizję naziemną.

fot. Shutterstock.comArticle

Urząd Komunikacji Elektronicznej monitorował proces reorganizacji multipleksów telewizji naziemnej, co było spowodowane zwolnieniem pasma 700 MHz dla 5G. Tzw. refarming był związany z decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej z kolei przygotował plan zagospodarowania częstotliwości i wydał decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców (uzgodnione z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

Aby udało się jej wdrożenie, nadawcy cyfrowej telewizji naziemnej musieli zwolnić pasmo 700 MHz. Proces ten został zaplanowany na kilka etapów, jego druga część miała miejsce między 2 a 4 czerwca br. Prace zakończą się w 2022 roku.

Przełączenie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej dotyczyło w sumie 98 stacji. Monitoring UKE objął podczas w pierwszym dniu  63 stacje nadawcze, w tym wszystkie główne centra multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3. Stanowiło to ok. 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Kolejnego dnia monitoring UKE objął 34 stacji nadawczych, a trzeciego dnia (4 czerwca br.) zmian – 12 stacji nadawczych.

Ten etap refarmingu obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni, w tym przypadku była to firma Emitel.

Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu firmy Emitel oceniał, że „pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa udało się właściwie zrealizować ten etap prac”. - Ponad 100 ekip technicznych Emitel dokonało rzeczy niezwykłej, wykonując prace zaplanowane na 3 dni w dużo krótszym czasie. W naszych działaniach na pierwszym miejscu stawiamy interes widza i nadawców. Dlatego znaczna część prac realizowana była w późnych godzinach nocnych i przerwy w emisji sygnału telewizyjnego były bardzo krótkie – podkreślał.

Kolejny etap refarmingu pasma 700Mhz będzie mieć miejsce w marcu 2022 roku, a całkowite zwolnienie pasma 700MHz zaplanowano na 30 czerwca 2022 roku. Jednocześnie nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości (z obrazu w jakości High Definition lub Ultra HD/4K).

Co istotne, z punktu widzenia klientów powinni oni zwrócić uwagę na zakup nowego odbiornika lub tunera, by był on przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie i czy obsługują HbbTV 2.0.1 (telewizję hybrydową łączącą w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec procesu przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iron
Wszystko pięknie tylko czekać aż 2 lata nim włącza dvbt 2 to jakieś nieporozumienie!!!!czemu w tym kraju na wszystko czeba tak długo czekać?
odpowiedź
User
G34
Moga włączyc DvbtT2 od razu tylko co zrobisz jak okażę sie że twoj telewizor nie spełnia wymogów
odpowiedź
User
goscu
UHD w naziemnej za darmo? wow, super
odpowiedź
User
TX
To jest chore. U mnie ledwo co 3G funkcjonuje, a mieszkam niecałe 15km od 200 tysięcznego miasta.
Cyfryzacja, postęp techniczny, a w rzeczywistości zacofanie i średniowiecze.
odpowiedź
User
Zdzisław
Bezpłatna telewizja naziemna DVB-T wszędzie się pisze ale płacą tylko emeryci i się ich zmusza
odpowiedź