SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec TVN CNBC. Adam Pieczyński stworzy nowy kanał

Kanał TVN CNBC będzie nadawać tylko do końca roku. Potem w jego miejsce powstanie stacja łącząca treści ekonomiczne z wiadomościami spoza biznesu. Stworzy ją Adam Pieczyński, który na fotelu szefa TVN CNBC zastąpił Romana Młodkowskiego.

- TVN SA podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu informacji nadawanych przez TVN CNBC o wiadomości pozabiznesowe. W związku z tym z końcem tego roku zakończy emisję TVN CNBC pod dotychczasową nazwą. Po tym terminie TVN SA zacznie nadawać kanał, który zastąpi TVN CNBC. Prace nad nowym formatem trwają - poinformował nas wczoraj Karol Smoląg, rzecznik prasowy TVN, potwierdzając informacje, który podał jako pierwszy portal Wirtualnemedia.pl (więcej na ten temat).

Smoląg nie podaje przyczyn rezygnacji z loga CNBC. Jednak dzięki tej decyzji spółka oszczędzi na drogich opłatach licencyjnych dla zagranicznego partnera. Wspólny projekt TVN i CNBC Europe wystartował we wrześniu 2007 roku i przez trzy lata nie był rentowny. Zaczął na siebie zarabiać dopiero w 2010 roku wypracowując wówczas wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) na poziomie 560 tys. zł. Smoląg nie informuje, czy kanał nadal jest rentowny.

Jednak oglądalność TVN CNBC w ostatnich miesiącach spadała. Z danych Nielsen Audience Measurement dla portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że w czerwcu br. średnio w każdej minucie biznesową stację oglądało 3,3 tys. osób, o 0,28 proc. niż rok wcześniej, a jej udział wyniósł 0,06 proc. (dowiedz się więcej). W maju br. spadek widowni był jeszcze większy i wyniósł 31,4 proc. (więcej na ten temat).

Właśnie wtedy zaczęto wprowadzanie oszczędności w kanale. W połowie maja br. z anteny spadło kilka pozycji i skrócono godziny nadawania programu na żywo. Zaś w czerwcu br. przeniesiono realizację “Bilansu” do newsroomu TVN24. Dzięki temu stacja mogła pożegnać się z częścią pracowników od realizacji, ich obowiązki przejęły osoby z TVN24 (więcej na ten temat). Kolejne cięcia miały miejsce w miniony poniedziałek, gdy z TVN CNBC zwolniono około 10 pracowników etatowych, w tym zastępcę redaktora naczelnego Beatę Chądzyńską, szefa zespołu reporterów Mikołaja Kunicę i szefa zespołu redaktorów Radosława Wróblewskiego.

Prace nad nową formułą stacji koordynuje nowy redaktor naczelny TVN CNBC Adam Pieczyński, członek zarządu TVN ds. programów informacyjnych i od dziewięciu lat szef TVN24. Dotychczasowy szef TVN CNBC i jego twórca Roman Młodkowski został wysłany na urlop. Smoląg nie podaje, czy Młodkowski pozostanie w Grupie TVN.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że po zmianie nazwy stacja zacznie emitować programy publicystyczne dotyczące polityki, stając się "taką lepszą wersją" TVN24, podążającej coraz mocniej w stronę infotainmentu.

- Prowadzimy z CNBC rozmowy na temat tego, jak najlepiej odpowiadać na potrzeby widzów TVN zainteresowanych informacjami ekonomicznymi i biznesowymi. Systematycznie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które spełniają oczekiwania tej widowni. Do tej pory nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie - mówi tylko Karol Smoląg, pytany o szczegóły.

>>> Do problemów TVN CNBC przyczyniło się środowisko „białych kołnierzyków” (OPINIE)

W tym roku swój biznesowy kanał odświeżyła też Telewizja Polsat. 18 lutego br. stacja zmieniła nazwę z TV Biznes na Polsat Biznes. Poza informacjami ekonomicznymi i publicystyką na jej antenie pojawiły się magazyny lifestylowe (więcej na ten temat). Dzięki tej decyzji, kanał zanotował ogromny wzrost oglądalności. W czerwcu br. jego średnia oglądalność wyniosła 3,9 tys. widzów po wzroście względem czerwca ub.r. o 276 proc., a udział uplasował się na poziomie 0,07 proc. (poznaj szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Koniec TVN CNBC. Adam Pieczyński stworzy nowy kanał

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kowohl
"opłatach licencyjnych dla brytyjskiego partnera"
jakiego brytyjskiego partnera
CNBC należy do NBC a ta spolka należy po polowie do GElectric i Comcast
To amerykankie korporacje
A CNBC nadaje z NY (choć ma studio w Londynie i Singapurze--
Powinniscie zmienić nazwe na polskiewirtuanemedia.pl
bo na innych się chyba nie znacie
odpowiedź
User
Babcia
Adam Pieczyński stworzy nowy kanał! To się w Polsacie i TVP ucieszyli!!! Więcej takich wiadomości a TVN dokona samozwinięcia
odpowiedź
User
Zawiedziona
Zniszczyli ostatnie dobre wzorce dziennikarstwa w tym kraju tabloizując tvn24, którego nie da się już oglądać, teraz zniszczą CNBC, jedyny kanał gdzie można było posłuchać o trudnych, ważnych sprawach, tragedia. Naród Mamy Madzi
odpowiedź