SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozpisze konkursy na nadawanie w DAB+ w Poznaniu i Rzeszowie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaplanowała kolejny konkurs na nadawanie na multipleksie radia cyfrowego w Poznaniu i Rzeszowie. W tym roku - wedle zapowiedzi - miało natomiast wystartować postępowanie na ogólnopolski radiowy multipleks cyfrowy.

fot. Shutterstock.comArticle

Pierwsze informacje o planach cyfryzacji radia KRRiT przedstawiała w maju 2019 roku, kiedy przedstawiła w jakich lokalizacjach i terminach odbędą się konkursy na multipleksy lokalne radia cyfrowego. Regulator przewidział także multipleks ogólnopolski (MUX R1) dla nadawców ogólnopolskich i ponadregionalnych.

W kwietniu 2020 roku przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski przekazał nam, że prowadzi konsultacje ws. ogłoszeń na multipleksy ogólnopolskiego DAB+. W połowie kwietnia ub.r. weszło też w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych dla standardu DAB+ (ang. Digital Audio Broadcasting+).

Do tego czasu – niemal rok później – nie został jednak ogłoszony konkurs na wolne częstotliwości, a jedynie konsultacje, przesunięte zostały także kolejne tury konkursowe dotyczące lokalnych rozgłośni.

Konkurs w Poznaniu i Rzeszowie

Teraz KRRiT rozpisze kolejne konkursy na nadawanie lokalnych podmiotów w DAB+ w Poznaniu i w Rzeszowie (jako pierwszy poinformował o tym Press). Ogłoszenie przewodniczącego w tej sprawie zostało już opublikowane w Rządowym Centrum Legislacji.

W Rzeszowie nadawaniem w DAB+ były zainteresowane w lipcu 2019 roku: Radio Leliwa; Open.FM; Fundacja Profeto.pl; Muzo.Fm i Fundacja Emanio Arcus. Natomiast w Poznaniu złożono dziewięć wniosków: Fundacja Emanio Arcus; Muzo.FM; Open.FM; PI KWADRAT Piekarski & Pietrzak (na Wasze Radio FM); Fundacja Profeto; Hello Radio; Disco Radio; Joł Radio oraz Archidiecezja Poznańska (na Emaus - Katolickie Radio Poznań).

Do tej pory KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym. Ogólnopolscy nadawcy komercyjni wielokrotnie podkreślali na naszych łamach, że nie są zainteresowani technologią DAB+, a za rozsądniejsze rozwiązanie uważają inwestycje w radia internetowe

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisze konkursy na nadawanie w DAB+ w Poznaniu i Rzeszowie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon Zawodowiec
Szkoda że Radio 357 nie stara się o koncesję DAB+ obecnie koszty nie są duże.
odpowiedź
User
xyz
Szkoda że Radio 357 nie stara się o koncesję DAB+ obecnie koszty nie są duże.

Niby koszty koncesyjne nie są duże, ale jednak są. Liczba odbiorników z DAB+ w polskich domach nadal znikoma, a smartfona z możliwością zainstalowania aplikacji ma prawie każdy.
odpowiedź
User
Paliak
Radio 357 nie może się starać, bo nie ma krajowego konkursu przecież na DAB+.
odpowiedź