SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa” już dostępna na Androida i iOS. Selfie zamiast wizyty policjanta

Rząd w piątek udostępnił aplikację mobilną „Kwarantanna domowa”. Użytkownicy w odpowiedzi na esemesy kilka razy dziennie wysyłają swoje zdjęcia potwierdzające, że nie wychodzą z domów. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich wizyta policjantów.

Article

Aplikacja jest darmowa, dostępna zarówno w sklepie Google Play, jak i w AppStore. Skierowana jest do tych wszystkich, którzy bezwzględnie nie mogą wychodzić z domów na 14-dniowej kwarantannie: osób, które wróciły z zagranicy, ale i do tych, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. To, czy nie opuszczają domu, sprawdzają policjanci, którzy odwiedzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie zakazu opuszczania odosobnienia grozi mandat do 5 tysięcy złotych.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rychłe uruchomienie tej aplikacji, mającej pomóc w komunikacji z służbami i pomóc osobom objętym kwarantanną. - Najlepiej ściągnąć ją na telefon od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Po zainstalowaniu aplikacji aktywuje się ją za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma on w wiadomości SMS. Następnie użytkownik będzie musiał zrobić sobie tzw. zdjęcie referencyjne - potrzebne w dalszym kroku. Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację - SMSem wysyłana będzie prośba o wykonanie selfie. Dzięki geolokalizacji oraz systemowi porównywania twarzy (stąd początkowa prośba o zdjęcie referencyjne) będzie wiadomo, czy dana osoba przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane - zapewnia minister Zagórski.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dzięki rządowej aplikacji użytkownik zyskuje też dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji i korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy jedzenie. W najbliższych dniach do aplikacji dodawane będą kolejne funkcjonalności. Ministerstwo cyfryzacji podkreśla, że nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną: system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do jej przejścia.

W czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia podało, że kwarantanną w całym kraju jest objętych 28,4 tys. osób, a 48,3 tys. osób zostało skierowanych na kwarantannę po powrocie do Polski.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rządowa aplikacja „Kwarantanna domowa” już dostępna na Androida i iOS. Selfie zamiast wizyty policjanta

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lo
I pięknie zbieramy dane osobowe, w tym wyraz twarzy osób w całej Polsce dzięki temu :))))
odpowiedź
User
Musiałbym
się nieźle uderzyć w głowę, aby zainstalować jakąkolwiek rządową aplikację.
odpowiedź
User
hehe
Kolejna bzdura. Wystarczy sobie zrobić w domu 30 selfi a potem wysylać jak się jest w sklepie
odpowiedź