SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Sasin: chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne

We wtorek Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych oraz Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, ogłosili powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, która ma służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.

Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk ogłaszają powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, fot. facebook.com/MAP Article

Holding Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji, polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto, Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Krajowa Grupa Spożywcza zbudowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową

„Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Kolejnym etapem tego działania będzie przedłożenie Radzie Ministrów stosownego projektu uchwały i w ciągu 7 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych taki projekt uchwały przedłoży. Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem” – powiedział we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na wspólnej z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem konferencji prasowej.

Sasin dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważne jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

„Dlatego budujemy koncern paliwowo-energetyczny. Tutaj jesteśmy na ostatniej prostej połączenia Orlenu z PNGiG, w ciągu najbliższych kilku miesięcy powołanie nowego podmiotu stanie się faktem. Dzisiaj mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, będzie inicjować działania w innych obszarach gospodarki” – dodał Sasin.

Sasin: chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne

"Zamierzamy w przyszłości dokonywać akwizycji do polskiego holdingu spożywczego" - zapowiedział wicepremier Sasin. "Mamy zamiar pozyskiwać do tego holdingu nowe podmioty, w tym zagraniczne, bo dziś takie możliwości są" - dodał.

Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy buduje polskie duże podmioty, którym już się staje Krajowa Grupa Spożywcza. "Takim podmiotem będzie też powiększony Orlen i zaraz będziemy mówić o nowych konsolidacjach w gospodarce" - zapowiedział.

Jak podkreślił szef MAP, nie ma inne drogi, jeśli Polska chce zachować suwerenność i bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki.

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza  jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych

Podczas wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem dotyczącej finalizacji prac nad powstaniem holdingu spożywczego Henryk Kowalczyk był pytany o przykłady wykorzystywania grupy spożywczej.

Wicepremier odpowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu.

"Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy" - powiedział minister rolnictwa.

Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności.

"Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy" - zauważył.

Pytany o to, jak sprawić, by ceny dla konsumentów były niskie, a dla producentów w skupie wysokie, Kowalczyk odparł, że bardzo dużo zależy tu od liczby pośredników.

"Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym" – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk dodał, że dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

Dołącz do dyskusji: Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Sasin: chcemy pozyskać nowe podmioty, w tym zagraniczne

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
Jeśli celem tego państwowego holdingu jest zmuszanie do "repolonizacji" swojego kapitału zagranicznych spółek przetwórczych z USA czy Niemiec (przykładem może być Hochland), to nic dziwnego, iż Pewien Pan Od 70 Milionów ma się tym projektem zająć.
3 2
odpowiedź
User
Poe
Jeśli tym zajmuje się p. Sasin, jestem spokojny o powodzenie całego projektu🤣🤣🤣
5 0
odpowiedź
User
Melissa
To Sasin kolejne miliony wyprowadzi:D Polski czempion!!!
1 0
odpowiedź