SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 200 tys. Polaków zalega z pieniędzmi dla firm telekomunikacyjnych. Ile wynosi średni dług?

Krajowy Rejestr Długów opublikował nowy raport dotyczący dłużników firm telekomunikacyjnych. Jak się okazuje, średni dług konsumentów wobec firm telekomunikacyjnych wynosi 3 tys. zł. Najczęściej nie płacą osoby w wieku 36-45 lat, przeważnie za internet i telefon.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Z raportu wynika, że dług konsumentów wobec firm telekomunikacyjnych wynosi 571 mln zł, co stanowi także 60 proc. całości zobowiązań. Na jednego dłużnika przypada średnio 3 tys. zł, natomiast 57 proc. z nich stanowią mężczyźni. Dodano, że do mężczyzn należy także 58 proc. długu, co daje prawie 333 mln zł. Liderami nieopłaconych należności za internet i telefon są osoby w wieku 36-45 lat (51 tys. osób) oraz 26-35 lat (46 tys. osób).

W KRD jest notowanych 232 tys. dłużników firm telekomunikacyjnych. Od roku 2020 firmy telekomunikacyjne pobrały prawie 11 mln raportów o konsumentach i firmach z bazy dłużników - przekazano.

Polacy nie płacą rachunków za telekomunikację?

- Z badania “Jak Polacy płacą rachunki”, zleconego przez KRD pod koniec 2023 roku, wynika, że niemal co czwartemu Polakowi w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdarzyło się nie opłacić rachunku w terminie. 47 proc. z nich spóźniło się z opłatą za media. Co dziesiąty nie opłacił rachunku w ogóle, a 30 procent przypadków dotyczyło rachunków za internet i telefon. W rankingu priorytetów płatności, opłaty za telefon zajęły 12. miejsce, a za internet 15. wśród 23 możliwych. Zatem dla wielu Polaków rozliczanie się z operatorami telekomunikacyjnymi nie jest sprawą najważniejszą - ocenił prezes Zarządu KRD Adam Łącki.

W publikacji wskazano, że najwięcej do spłaty mają mieszkańcy średnich i dużych miast (powyżej 20 tys. mieszkańców), bo 409 mln zł, natomiast mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości są winni ponad 162 mln zł. Najwięcej dłużników znajduje się w województwach: śląskim (27,2 tys. osób), mazowieckim (22,3 tys.) i dolnośląskim (20 tys.).

Przedsiębiorcy stanowią 17 proc. dłużników, co daje 38 tys. firm, a kwota ich zaległości to 376,4 mln zł. Ponad połowa to jednoosobowe działalności gospodarcze (142,5 mln zł długu). Najwięcej zadłużonych firm działa w województwach: mazowieckim (8645), śląskim (4473) i dolnośląskim (3371). Najbardziej zadłużone branże stanowią: handel, budownictwo oraz transport - podano. 

Dołącz do dyskusji: Ponad 200 tys. Polaków zalega z pieniędzmi dla firm telekomunikacyjnych. Ile wynosi średni dług?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl