SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Channel 4 pokazał fałszywe orędzie królowej Elżbiety jako ostrzeżenie przed deepfake'ami (wideo)

Brytyjski Channel 4 wyemitował życzenia od „Królowej Elżbiety II”, które zostały przygotowane w oparciu o technologię deepfake. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem fałszowania rzeczywistości z użyciem tego narzędzia.

Article

Królowa Elżbieta składa życzenia swoim poddanym od 1950 roku, za pośrednictwem BBC. Channel 4 od 1993 roku także zaprasza rozmaite osobistości życia publicznego do składania alternatywnych życzeń - często są do tego osoby budzące kontrowersje, jak np. Edward Snowden czy Jesse Jackson. W tym roku zaproszono „Elżbietę II”, a następnie przygotowano „jej” życzenia za pomocą aktorki i technologii deepfake.

„Królowa” w pierwszych minutach dziękuje telewizji Channel 4 za umożliwienie jej wypowiadania na antenie tego, co chce - nie tego, co musi mówić. Wspomina kryzysy 2020 roku, które dotykały rodziny królewskiej: odejście Księcia Harry’ego i Meghan, a także ustąpienie Księcia Andrzeja w związku z podejrzeniami o powiązania z Jeffrey’em Eppsteinem. Następnie wspomina też o filmie „Kevin sam w domu” i Netflixie, a na koniec prosi, by kamera cofnęła się i zaczyna tańczyć w rytm żwawej muzyki (w pewnym momencie tańczy też na biurku).

 

Granica w walce między dezinformacją i prawdą

Stacja opublikowała film w Wigilię, opatrując go komentarzem: „Czy zawsze to, co widzimy i słyszymy jest tym, czym wydaje się być?”. W ten sposób skierowano uwagę odbiorców na używanie technologii deepfake w informacji i telewizyjnych przekazach. Nadawca poinformował też, że klip z „królową” miał być ostrzeżeniem przed zaawansowaną technologią, która umożliwia rozprzestrzenianie się w internecie dezinformacji i fałszywych wiadomości.

- Technologia deepfake stanowi przerażającą nową granicę w walce między dezinformacją i prawdą. Tegoroczne alternatywne życzenia, pozornie wygłoszone przez jedną z najbardziej znanych i zaufanych postaci w kraju, są mocnym przypomnieniem, że nie możemy już ufać własnym oczom - skomentował w oświadczeniu Ian Katz, dyrektor Channel 4.

Stacja pokazała też wideo obrazujące, jak przygotowywano w tym roku alternatywne życzenia. Pracowało przy nich studio VFX Framestore.

 

Co to jest deepfake

Deepfake to zjawisko tworzenia i zamieszczania w internecie zmanipulowanych filmów wideo, fotografii lub nagrań dźwiękowych, w których oryginalna treść zostaje zmieniona zgodnie z intencjami autora. Technika ta oznacza materiały spreparowane za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W rezultacie może np. powstać film, w którym twarz bohatera zostaje podmieniona na inną, która dopasowuje swoją mimikę do oryginalnej treści nagrania.

W styczniu br. Facebook oznajmił, że zaostrza swoją politykę dotyczącą zmanipulowanych treści typu deepfake. Takie materiały mają być szybko wykrywane i w niektórych przypadkach usuwane z platformy, w innych zaś oznaczane i ukrywane w serwisie.

We wrześniu 2019 roku Facebook, Microsoft oraz kilka uczelni powołali inicjatywę o nazwie Deepfake Detection Challenge (DFDC). Partnerzy projektu stawiają sobie za cel wspomaganie tworzenia nowych narzędzi ułatwiający wykrywanie deepfake’ów. Facebook zapowiadał wówczas przekazanie kwoty 10 mln dolarów na rzecz tego przedsięwzięcia.

Dołącz do dyskusji: Channel 4 pokazał fałszywe orędzie królowej Elżbiety jako ostrzeżenie przed deepfake'ami (wideo)

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stella
żałuję, że w tym roku nie będzie szopki noworocznej w tvp
odpowiedź
User
LauraBrown
Facebook płaci 530 dolarów dziennie. Dołącz do Facebooka i co tydzień otrzymuj dodatkowe dolary ze swojego domu. Po prostu zapłacono mi 8590 $ w poprzednim miesiącu. Zacznij zdobywać więcej gotówki, bez zadłużenia i różnych wydatków. Odwiedź ten link i zwróć uwagę, co powiedział właściciel Facebooka....... www.workreviews10.com
odpowiedź
User
Galo
Na pewno składa je na wizji od 1930..
odpowiedź