SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po karze od szefa KRRiT Zoom TV wyciszył wulgaryzmy w filmie „Psy”

Po tym jak przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył karę na Stopklatkę za zbyt wczesną emisję filmu „Psy”, stacja Zoom TV, która również wchodzi w skład Grupy Kino Polska TV, wyemitowała sensacyjną produkcję z wyciszonymi wulgaryzmami. Nadawca informuje Wirtualnemedia.pl, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Film „Psy” na antenie Zoom TVFilm „Psy” na antenie Zoom TV

W połowie grudnia przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich.

Film „Psy” został wyemitowany na antenie Stopklatki 30 marca 2022 roku o godz. 20. Został zakwalifikowany jako dostępny od 16 roku życia, KRRiT uważa, że produkcja z brutalnymi scenami przemocy powinna być przeznaczona wyłącznie dla dorosłych widzów.

„Emisja dostosowana do obowiązujących regulacji”

Mimo kary Zoom TV, wchodzący w skład tej samej grupy, wyemitował „Psy” w sobotę o godzinie 20.45. Ku zaskoczeniu widzów, wulgaryzmy charakterystyczne dla tej produkcji, zostały wyciszone. Dźwięk podczas wielu scen był więc nienaturalny.

- W Zoom TV „Psy” są prezentowane z kategorią wiekową 16+, w związku z czym emisja filmu musiała zostać dostosowana do obowiązujących regulacji prawnych – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kino Polska TV.

„Psy” to polski film sensacyjny z 1992 roku. Można w nim zobaczyć m.in. Bogusława Lindę, Janusza Gajosa, Cezarego Pazurę czy Marka Kondrata. Opowiada o byłym funkcjonariuszu Służby Bezpieczeństwa, który zaczyna pracę w policji. Bierze udział w akcji przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej, podczas której ginie trzech policjantów. Franz Maurer podejrzewa, że stoją za tym byli funkcjonariusze SB i zaprzysięga zemstę. Nagradzany i doceniony obraz słynie z wulgaryzmów.

Kino Polska TV już raz wygrała w sądzie z KRRiT

We wrześniu 2021 roku KRRiT poprzedniej kadencji ukarała Zoom TV za emisję brytyjskiej wersji „Magii nagości”. 20 tys. zł grzywny nałożono za odcinek wyemitowany już po godzinie 23, a więc w czasie, kiedy mogą być emitowane treści tylko dla dorosłych.

- W opinii Organu rozpowszechnienie przedmiotowej audycji narusza standardy dotyczące treści programów (określone w art. 18 ust. 1 ustawy o rtv, tj. zakaz propagowania postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym), w szczególności ze względu na prezentację scen i treści uprzedmiotawiających kobiety i mężczyzn oraz przedstawianie ich w roli obiektów seksualnych, a przez to naruszające ludzką godność obu płci - tłumaczyła wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Wówczas Grupa Kino Polska TV odwołała się do sądu. - Nadawca odwołał się od Decyzji o ukaraniu z 16 sierpnia 2021 r. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 lutego 2022 roku uchylił decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary pieniężnej na nadawcę. KRRiT złożyła apelację od ww. wyroku SO w Warszawie; główny zarzut apelacji: nierozpoznanie istoty sprawy - poinformowała Brykczyńska z KRRiT. W listopadzie br. przewodniczący Świrski nałożył kolejną karę za brytyjską wersję „Magii nagości”. Tym razem w wysokości 40 tys. zł. Firma nie zdradza czy również w tym przypadku odwołała się od decyzji regulatora.

Kanał Zoom TV miał w 2022 roku 0,55 proc. udziału w rynku wśród samych odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. Stacja wchodzi w skład MUX-8.

Dołącz do dyskusji: Po karze od szefa KRRiT Zoom TV wyciszył wulgaryzmy w filmie „Psy”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lars
No tak niech wycisza wulgaryzmy a autorom niech przyprawia Tęczowe opaski na ramionach
odpowiedź
User
Wypikowany
Następny Jaś Fasola przemalował obraz, wielkiego malarza, a mogli pójść dalej i w miejsce wulgaryzmów wstawić ,,motyla noga,,
odpowiedź
User
Redaktorek
To chyba narażają się na proces z tytułu złamania praw autorskich. Film- jako dzieło- nie podlega modyfikacjom, można go tylko nie pokazać.
odpowiedź