SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zapowiada konkurs o miejsce na MUX-1. Miejsce ma stracić ATM Rozrywka

Grupa ATM poinformowała, że nie uzyskała jeszcze od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużenia koncesji dla stacji ATM Rozrywka dostępnej w naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawca zapewnia, że wniosek w tej sprawie wysłał w styczniu, KRRiT twierdzi, że go nie otrzymała i - jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl - Rada chce rozpisać nowy konkurs na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

fot. materiały prasoweArticle

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasa 25 lutego 2021 roku. W czwartek wieczorem Grupa ATM w komunikacie giełdowym opisała, jak doszło do tego, że nadal nie uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużenia tej koncesji.

Firma poinformowała, że 14 stycznia br. skierował do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego (zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy mogą o to wnioskować na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji).

- Powyższe działanie w trybie art. 35a ww. ustawy jest standardowym działaniem dla podmiotu, który posiada aktualnie koncesję na nadawanie programu telewizyjnego, ponieważ w takiej sytuacji koncesja zostałaby udzielona na kolejny okres bez przeprowadzania postępowania konkursowego oraz bez badania dodatkowych formalnych przesłanek przez KRRiT - zaznaczyła ATM Grupa.

Pod koniec marca, już po wybuchu epidemii koronawirusa, firma zawnioskowała do Krajowej Rady, żeby w związku z sytuacją gospodarczą (w okresie wiosennego lockdownu firmy produkcyjne nie mogły prowadzić prac na planach zdjęciowych) opłata koncesyjna za nowy okres została rozłożona na raty.

ATM Grupa ma dowody wysłania, KRRiT nie ma wniosku

W odpowiedzi KRRiT na początku maja listownie wezwała ATM Grupę, żeby przekazała dowody na to, że wysłała wniosek w połowie stycznia. Firma przekazała wydruk z własnej dokumentacji obiegu dokumentów oraz potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię strony z pocztowej skrzynki nadawczej (wniosek wysłano jako przesyłkę poleconą w placówce Poczty Polskiej).

13 lipca nadawca otrzymał od przewodniczącego Krajowej Rady pismo informujące, że nie otrzymał on wniosku o przedłużenie koncesji, dlatego nie toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne. Wyjaśnił, że otrzymał od firmy inne dokumenty w tej sprawie, ale nie sam wniosek.

- W związku z tym zaistniało prawdopodobieństwo, że z dniem 24.02.2021 r. Koncesja posiadana przez Emitenta (czyli ATM Grupę - przyp.) wygaśnie i Emitent nie będzie miał możliwości w dalszym ciągu nadawania programu telewizyjnego ATM Rozrywka TV po tej dacie. Przewodniczący KRRiT jednocześnie nie przedstawił żadnych dowodów, które mogłyby zakwestionować ww. fakt nadania przesyłki przez Emitenta, wykazany dowodami przedłożonymi przez Emitenta, a niezależnie potwierdził fakt wpłynięcia do KRRiT przesyłki od Emitenta z dnia 14.01.2020 r. w dniu 17.01.2020 r., która zgodnie z informacjami przekazanymi przez ww. organ zawierała wyłącznie inne dokumenty również równolegle przedłożone przez Emitenta (tj. wynikające z obowiązków sprawozdawczych wobec KRRiT) - tak opisano tę sytuację w komunikacie ATM Grupy.

Wtedy firma zleciła dwóm zewnętrznym doradcom opinie prawne, jakie działanie może podjąć wobec KRRiT. - Obie opinie niezależnie potwierdziły, że wobec wykazania przez Emitenta szeregiem dowodów faktu skutecznego wysłania Wniosku do KRRiT w dniu 14.01.2020 r., działanie KRRiT i Przewodniczącego KRRiT w tej sprawie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach, a Wniosek powinien zostać merytorycznie rozpatrzony - podano w komunikacie.

Ponadto nadawca „z ostrożności złożył ponownie wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres dla programu ATM Rozrywka TV łącznie z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia ww. wniosku”. Firma tłumaczyła, że pierwotny wniosek wysłała w ustawowym terminie i nie odpowiada za powstałe opóźnienie, ponadto KRRiT wcześniej w analogicznej sytuacji dokonywała przywrócenia terminu o udzielenie koncesji.

Złożenie ponownego wniosku opóźniła sytuacja epidemiczna: w związku z obostrzeniami dopiero 8 września przedstawiciele ATM Grupy mogli przejrzeć akta tej sprawy w siedzibie Krajowej Rady, a tydzień później skierowali wniosek.

ATM Grupa zaznaczyła, że do czwartku nie uzyskała „wiarygodnej i precyzyjnej informacji odnośnie rozstrzygnięcia KRRiT w przedmiocie wniosku”.

Informacje nie są już poufne

Firma podkreśliła, że do tej pory wiadomości w tej sprawie uznawała za poufne, więc ich nie upubliczniała.

- Zarząd nie miał wiedzy co do przesłanek oraz podstaw prawnych i faktycznych działania Przewodniczącego KRRiT. Zarząd Emitenta nie miał także na wcześniejszym etapie możliwości obrony praw Emitenta w ramach formalnego postępowania administracyjnego. Wobec uzasadnionych wątpliwości co do zasadności wcześniejszego działania Przewodniczącego KRRiT (potwierdzonych niezależnymi opiniami prawnymi dwóch zewnętrznych doradców) Zarząd Emitenta nie miał możliwości rozsądnej oceny sytuacji oraz tego jakim rezultatem zakończy się postępowanie przed KRRiT - wyliczono w komunikacie. Dodano, że upublicznienie tej informacji „mogłoby spowodować również jej niewłaściwą ocenę przez opinię publiczną”.

Dlaczego więc ATM Grupa opisała sprawę w komunikacie giełdowym? - W ocenie Emitenta od dnia 29.10.2020 r. poufność ww. informacji nie jest zapewniona w dostateczny sposób (z przyczyn nieleżących po stronie Emitenta) - stwierdzono.

KRRiT zapowiada nowy konkurs

Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisze konkurs na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Nowy kanał miałby zająć miejsce ATM Rozrywka.

Ogłoszenie przewodniczącego KRRiT dotyczące nadawania na multipleksie trafiło w czwartek do Rządowego Centrum Legislacji i czeka na publikację w "Monitorze Polskim".

ATM Rozrywka emitowana od 8 lat

ATM Rozrywka jest nadawana od sierpnia 2012, kanał jest dostępny na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej oraz u wielu operatorów kablowych i satelitarnych. Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. stacja miała 1,29 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji, o 20,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

ATM Grupa w drugim kwartale br. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 42,9 proc. do 35,11 mln zł i zysku netto z 10,05 do 2,96 mln zł, a w całym pierwszym półroczu jej wpływy zmalały o 26,4 proc. do 85,8 mln zł. Najmocniej skurczyły się przychody firmy z wynajmu sprzętu i hal producenckich.

W obejmującym ATM Rozrywkę pionie nadawania półroczne przychody sprzedażowe ATM Grupy zmalały z 11,06 do 7,39 mln zł, a wynik netto - z 2,75 mln zł zysku do 1,14 mln zł straty. Firma uzasadniła to przejściem części widzów od kanałów rozrywkowych do informacyjnych w związku z pierwszą falą epidemii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT zapowiada konkurs o miejsce na MUX-1. Miejsce ma stracić ATM Rozrywka

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
To są pisowskie jaja.

ciekawe komu szykują tam miejsce pisowskie komuchy - Trwam czy braciszkom Karnowskim czy Sakiewiczowi?

Oj boją się utraty władze towarzysze, oj boją.
odpowiedź
User
oburzony
Tyle było hejtu, że ATM Rozrywka same gnioty od Polsatu a teraz jak chcą zabrać to nagle płacz.
odpowiedź
User
Maciek
Tyle było hejtu, że ATM Rozrywka same gnioty od Polsatu a teraz jak chcą zabrać to nagle płacz.

Tu nie chodzi o to co jest tam nadawane, tylko w jakim trybie się to odbywa
odpowiedź