SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT podpisała umowę z NASK ws. opracowania badania RPD

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała umowę z NASK - Państwowym Instytutem Badawczym w sprawie opracowania metody gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych RPD (return-path-data - dane ze ścieżki zwrotnej - przyp.red.), które posiadają operatorzy telewizyjni. To kolejny krok do realizacji jednoźródłowego badania mediów.

Article

Program Telemetria Polska zakłada stworzenie panelu telemetrycznego opartego na 26 tys. respondentów. Jednoźródłowy pomiar telewizji, radia i internetu ma objąć zarówno pomiar konsumpcji mediów w domu, jak i na urządzeniach przenośnych. Dodatkowo w ramach projektu ma być uruchomiony panel RPD oparty o 11 milionów gospodarstw domowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje wraz z rynkiem na wdrożeniem tego projektu od kwietnia 2018 roku.

Kolejnym krokiem w realizacji założeń do jednoźródłowego badania mediów ma być umowa między KRRiT a NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Dotyczy ona prac badawczo-rozwojowych, które mają prowadzić do stworzenia standardu korzystania z danych RPD na polskim rynku telewizyjnym. Dodatkowo celem jest wdrożenie testowej technologii związanej z DAI - dynamicznym wprowadzaniem reklam (ang. Dynamic Ad Insertion).

Do realizacji zadań w ramach umowy został powołany zespół składający się z osób pracujących w NASK - PIB, jak i spoza instytutu. Jego pracami będzie kierował Marcin Grabowski, który zajmował się rozwojem koncepcji projektu Telemetrii i danych RPD dla KRRiT. Pozostaje też przewodniczącym Rady Metodologicznej do spraw RPD przy KRRIT. - Umowa KRRIT z NASK PIB to szansa dla polskiego rynku mediów na uzyskanie dokładniejszego obrazu konsumpcji contentu wideo - uważa.  

Jak zapewnia Marcin Grabowski, szef zespołu ds. RPD w NASK „efekty prac będą szybko widoczne dzięki sprawnej organizacji i współpracy z operatorami z którymi pracujemy w ramach programu Telemetria Polska i Radzie Metodologicznej ds. RPD przy KRRiT”.

Rezultatem działań ma być wdrożenie prototypu infrastruktury, która umożliwi przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych z kilku milionów urządzeń należących do operatorów cyfrowych usług telewizyjnych w Polsce. Pierwsze wyniki NASK ma udostępnić pod koniec 2020 roku, najpierw poprzedzi je konsultacjami z operatorami i KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT podpisała umowę z NASK ws. opracowania badania RPD

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brak kontroli nad radiem
Zajmijcie się nadzorem finansowym radia A nie głupotami.
2 0
odpowiedź
User
Gosc
Zwykłą defraudacja, suweren nie życzy sobie żadnych badań na swój koszt, ponieważ nie interesują go wyniki oglądalności i słuchalności. Nie ma żadnego merytorycznego argumentu aby wydać z ciężko zarobionych pieniędzy nawet złotówkę na jakieś badania- niech to sobie finansują ci których to interesuje i przedstawiają wyniki reklamodawcom.
2 1
odpowiedź
User
Turnau
Bardzo dobry ruch. DAI to przyszłość reklamy. Na tym się zarabia. W końcu KRRiT robi coś dla rynku
4 0
odpowiedź