SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsza różnica zdań w nowej KRRiT. Poszło o Polskie Radio

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała projekt zmian w Karcie Powinności Polskiego Radia. Od głosu wstrzymał się jedynie wybrany przez Senat prof. Tadeusz Kowalski. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonuje, że chciał w dokumencie dodatkowych zapisów o obiektywizmie stacji.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioAgnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio

Z naszych informacji wynika, że 4 członków KRRiT opowiedziało się w głosowaniu za przyjęciem projektu zmian w Karcie Powinności nadawcy publicznego, a tylko wskazany przez zdominowany przez opozycję Senat, prof. Kowalski wstrzymał się od głosu. - Oczekiwałem wyraźnego wpisania do Karty Powinności Polskiego Radia drugiej części artykułu 21 ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi o zasadach, którym powinny podlegać media publiczne, czyli o bezstronności, niezależności i zrównoważenia. Ta propozycja została odrzucona z argumentacją, że w kolejnych częściach dokumentu przy poszczególnych programach o tym się mówi. Mnie zależało na tym, żeby to się znalazło także w tej części ogólnej, dotyczącej działalności Polskiego Radia, ale to większość odrzuciła - informuje Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

Mniej informacji i publicystyki w Trójce

Medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego zaniepokoiły też zmiany w strukturze programowej Trójki. - Radio zaproponowało też zmiany w strukturze Programu 3, które zakładają zwiększenie udziału rozrywki i muzyki oraz zmniejszenie udziału informacji i publicystyki. Zwróciłem uwagę, że idą wybory i będzie rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju rozmowy. Tu argumentowano, że charakter Trójki jest taki, że ma być bardziej muzyczna.  Zostawiam to bez komentarza - zauważa członek KRRiT.

Przez brak zapisu o niezależności Polskiego Radia, prof. Kowalski wstrzymał się od głosu. - Jeśli chodzi o głosowanie w sprawie Karty Powinności, ja wstrzymałem się. Nie byłem przeciw. Mam tu wątpliwości. Uważam, że mówienie o bezstronności i pluralizmie jest ciągle ważne i trzeba to przy każdej okazji przypominać. Większość uznała, że skoro jest to zapisane w ustawie, to nie trzeba – relacjonuje medioznawca. W posiedzeniu członkowie KRRiT wysłuchali też informacji rzeczniczki regulatora Teresy Brykczyńskiej m.in. o nagrodach przyznawanych przez Radę.

Przed tygodniem KRRiT obecnej kadencji zaczęła urzędowanie. Jej przewodniczącym został Maciej Świrski, a wiceprzewodniczącą Agnieszka Glapiak (oboje zostali wybrani do Rady przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości). W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zasiadają jeszcze wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę dr hab. Hanna Karp z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem) i Marzena Paczuska (była szefowa „Wiadomości” TVP1). Izba wyższa parlamentu wybrała do KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego. Posiedzenia Rady mają odbywać się w poniedziałki i środy.

Polskie Radio zmieniło stację w Karcie Powinności

Z przyjętego projektu Karty Powinności wynika, że 1 stycznia 2023 roku do multipleksu DAB+ Polskiego Radia nie dołączy Polskie Radio Literatura ani Polskie Radio Hit, tylko Polskie Radio dla Ukrainy, czyli stacja znana już z analogowego eteru dla uchodźców. Nadawca publiczny planuje też w przyszłym roku zwiększyć zasięg swojego MUX-u.

Obecnie w multipleksie Polskiego Radia są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Radio Poland, rozgłośnie regionalne Polskiego Radia i Ukraińskie Radio. Z obowiązującej przed rokiem Karty Powinności wynikało, że w styczniu 2023 roku rozpocznie nadawanie Polskie Radio Literatura.  Jego założeniem miało być: prezentowanie literatury, publicystyki i informacji kulturalnej w celu zainteresowania słuchaczy artystyczną  ofertą, poprzez dobór wartościowych książek do słuchania i słuchowisk, audycji dokumentalnych i reportaży radiowych, wywiadów i dyskusji o charakterze kulturotwórczym.

W kwietniu br. doszło do zmiany Karty Powinności. Stację zastąpiło Polskie Radio Hit, które miało mieć charakter muzyczno-rozrywkowy. - Polskie Radio S.A. udostępnia i planuje dalszy rozwój platformy udostępniającej literaturę za pośrednictwem internetu. Możliwość kontaktu z literaturą w wersji audio w miejscu i czasie wybranym przez odbiorcę jest znacznie skuteczniejszym sposobem docierania z ofertą. Jednocześnie Spółka planuje dalszy rozwój radiofonii cyfrowej. Tak techniczny jak również programowy. Projekt korekty Karty Powinności jest złożony w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i komentowanie szczegółów zakładanych zmian w chwili obecnej  nie wydaje się nam celowe - informowała wówczas portal Wirtualnemedia.pl Marzena Kęsy, specjalista z Działu Obsługi Statutowych Organów Polskiego Radia.

Polskie Radio dla Ukrainy w DAB+

Choć w multipleksie DAB+ Polskiego Radia zaraz po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, pojawiło się Ukraińskie Radio, to w styczniu trafi tam jeszcze Polskie Radio dla Ukrainy. Można o tym przeczytać w dokumencie „Plany programowo-finansowe Polskiego Radia S.A. na rok 2023”, który otrzymali członkowie rady programowej nadawcy.

Nadawca publiczny informuje, że będzie to kontynuacja okolicznościowego projektu, który ruszył wiosną. Stacja poza emisją w DAB+, ma być dostępna w internecie, podcastach, aplikacji dla urządzeń mobilnych i analogowym eterze (FM) po uzgodnieniach z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Obecnie Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w Przemyślu (98,6 MHz), Warszawie (100,6 MHz), Łodzi (94,40 MHz), Wrocławiu (100,700 MHz) oraz w Białymstoku (94,80 MHz). Przez wiele godzin Polskie Radio dla Ukrainy transmituje sygnał Ukraińskiego Radia, znanego z DAB+.

W dokumencie przesłanym radzie programowej można przeczytać, że celem nowej stacji będzie dotarcie do wiarygodnych i rzetelnych treści osobom, które szukają schronienia w Polsce. W ramówce znajdą się programy poświęcone życiu uchodźców w naszym kraju.

Nie zabraknie audycji o kulturze, rozrywce ukraińskiej i polskiej, a także elementów, które pozwolą na podtrzymanie więzi z bliskimi i dodanie otuchy w trudnej sytuacji.

W godzinach dziennych rozgłośnia ma emitować treści przygotowane przez zespół dziennikarsko-producencki Polskiego Radia. W godzinach nocnych stacja ma retransmitować program ukraiński. W ofercie Polskiego Radia dla Ukrainy znajdzie się „Maraton radiowy”, do którego treści będą dostarczać publiczni i komercyjni nadawcy z Ukrainy. W 2023 roku stacja ma kosztować 8,4 mln zł.

Będą kolejne nadajniki w DAB+

Polskie Radio informuje, że w 2023 roku przeprowadzi i rozstrzygnie kolejne postępowania przetargowe. Mają dotyczyć emisji analogowych (FM), jak i cyfrowych (DAB+). Nie precyzuje jak poszerzony zostanie zasięg DAB+.

Od 1 października ub.r. w zasięgu multipleksu cyfrowego nadawcy powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy miał wynosić 61,5 proc.

Tymczasem zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców).

W lutym br. doszło do unieważnienia rozpisanego jesienią ub.r. przetargu na poszerzenie zasięgu. Polskie Radio i rozgłośnie regionalne były gotowe przeznaczyć na ten cel 12 mln zł. Emitel chciał uruchomić dodatkowe nadajniki, ale za 40 mln zł. Polskie Radio nie odpowiada na nasze pytania dotyczące przetargu i rezygnacji z planów uruchomienia Polskiego Radia Hit.

Z badania Radio Track wynika, że średnia dzienna liczba słuchaczy wszystkich stacji Polskiego Radia w DAB+ w 2021 roku to 27 tys. osób. Najchętniej słuchaną stacją była Jedynka (9 tys.), kolejne miejsca zajęły: Trójka (6 tys.), Polskie Radio 24 (5 tys.), Dwójka (4 tys.), Polskie Radio Chopin (3 tys.), Czwórka (2 tys.). Najgorzej poradziły sobie Polskie Radio Dzieciom i Polskie Radio Kierowców (1 tys.).

Z opublikowanego na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji projektu Karty Powinności Polskiego Radia wynika, że Czwórka będzie kosztować w 2022 roku blisko 21,1 mln zł, Polskie Radio Chopin 6,8 mln zł, Polskie Radio Dzieciom 11,3 mln zł, Polskie Radio Kierowców 10,0 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Pierwsza różnica zdań w nowej KRRiT. Poszło o Polskie Radio

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja o pracy wiem jedno
I bardzo dobrze, że Trójka "ma być bardziej muzyczna". Żeby jeszcze Kydryński z Kaczkowskim wrócili. Ech .. pomarzyć ..
odpowiedź
User
Antena
Czyli Ciechan na dyrektora?! Strach sie bac.
odpowiedź
User
Ha ha ha
Trójka ma być bardziej rozrywkowa, czyli wujcio Ciechan, pieśni biesiadne, pijaństwo i wyzywanie pracowników od dzbanów. Naprawdę rozrywka na miarę pani prezes i jej pupila.
odpowiedź