SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT wskazała główne kierunki pracy na najbliższych sześć lat. Teraz zaprasza do konsultowania ich

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła, czym będzie zajmować się w ciągu najbliższych sześciu lat. Wyznaczyła pięć kręgów swoich strategicznych działań i poprosiła o konsultacje w tej sprawie.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

Głównymi kierunkami działania KRRiT (najogólniej) będą: telewizja naziemna i radiofonia cyfrowa, nowe media (internet), media publiczne, ochrona pluralizmu w mediach i nadzór regulacyjny.

W pierwszym z kręgów tematycznych Rada będzie chciała wprowadzenia standardu HD we wszystkich programach naziemnych. W tym celu trzeba będzie zmienić standard nadawania sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2 oraz zastosować sposób kompresji High Efficiency Video Coding (HEVC).W planach nie ma znacznego rozszerzenia NTC o nowe programy, lecz sukcesywne udostępnianie odbiorcom obecnej oferty programów NTC w wysokiej rozdzielczości. Dostęp do programów telewizyjnych w NTC powinien pozostać dla widzów otwarty. KRRiT nie zamierza zatem uruchamiać multipleksów za dodatkową opłatą.

Zdaniem KRRiT należy pełnej wykorzystać MUX 5 do promocji nowego standardu DVB-T2 (HEVC), umieszczając w nim programy w HD – tak brzmi jedna z wytycznych do pracy. Zdaniem członków Rady aktualnie nie ma też potrzeby wyznaczania terminu „wygaśnięcia” UKF, a więc istniejący nadawcy będą mogli kontynuować swoją działalność w systemie analogowym.

Jeżeli chodzi o internet, to Rada stawia sobie za cel działania zmianę obowiązującego prawa w kierunku zagwarantowania skutecznej ochrony małoletnich w internecie. Skupi się też na wdrażaniu przepisów DAUM do ustawy o radiofonii i telewizji.

W mediach publicznych za najważniejsze kierunki pracy uważa się doprecyzowanie, na czym ma polegać misja nadawców oraz kontrola wydawania publicznych pieniędzy. Temu ma służyć projekt nowelizacji, w którym przewidziano między innymi, że w porozumieniu z KRRiT, każda ze spółek publicznych będzie co pięć lat określać sposób realizacji zadań ustawowych w tzw. Karcie powinności.

Ochrona pluralizmu w polskim prawie mediów i określanie pozycji znaczącej nadawców to kolejne dwa kierunki pracy. KRRiT stoi na stanowisku, że pozycja znacząca w mediach może zostać osiągnięta wtedy, gdy udział podmiotu (grupy kapitałowej) przekroczy 30 proc. na rynku przychodów reklamowych, lub przychodów z opłat z płatnej telewizji, widowni telewizyjnej, audytorium radiowego, użytkowników usług audiowizualnych online. Do zadań na najbliższe lata Rada wpisała sobie też ochronę przez tzw. Własnością krzyżową (jednoczesne posiadanie radia, telewizji, VoD, prasy, kin, reklamy zewnętrznej, usług internetowych i mobilnych).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że powinna zostać też włączona w ustalania standardów i metod badan odbioru, np. poprzez wydawanie zaleceń, opinii lub inicjowanie współregulacji.

Rada zaprasza do konsultacji na temat strategicznych kierunków swojej pracy m.in. przedsiębiorców działających na rynku mediów audiowizualnych, stowarzyszenia i izby producentów, nadawców i operatorów, środowiska naukowe zajmujące się zagadnieniami dotyczącymi mediów, nowych technologii przekazu, komunikacji społecznej, instytucje publiczne i wszystkich, którzy zainteresowani są współtworzeniem polityki medialnej.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wskazała główne kierunki pracy na najbliższych sześć lat. Teraz zaprasza do konsultowania ich

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe co za bzdury
piractwo Krajowej Radzie nie przeszkadza wcale. śmiem wątpić czy ktokolwiek z Członków siedział dłużej niż 5 minut w życiu przy komputerze.
odpowiedź
User
Gosc
Po prostu śmieszne ,po pierwsze to nie jest rada Internetu więc wchodzenie tam z buciorami to duży nietakt, po drugieo mediach publicznych i wpływie na nie powinni od razu zapomnieć, bo zostali ubeswłasnowolnieni przez rmn i naprawde raz na zawsze nalezy przestać używać słowa wytrychu pluralizm. Najprostszym sposobem aby podnieść kilka kanałów do hd jest likwidacja polsatowego mux4 który tylko blokuje częstotliwości i rozpoczęcie tam emisji w dotychczasowym standardzie, Mux5 powinien pójść w nowym t2 ale z nowymi kanałami czyli takimi nadawcami którzy wezmą ryzyko ze część telewizorów nie będzie ich odbierać. Oczywiście wszystkie Nowe kanały powinna stanowić komercja, a TVP należy odebrać miejsca na Mux8 za brak nadawania i ustawowo w ogóle ograniczyć do jednego mux3 i niech tam sobie wyprawia swoje pluralizmy.
odpowiedź
User
Ogólnie
Czyli ogólnie:
co by tu jeszcze spierniczyć!
To co zrobili z dvb-t to skandal - dno i bagno!
odpowiedź