SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Krzysztof Ziemiec o zacytowaniu w „GW” jego słów sprzed pół roku o mediach i dziennikarzach: ubeckie metody

„Gazeta Wyborcza” ujawniła wypowiedzi Krzysztofa ZIemca ze spotkania na UW w listopadzie ub.r. Dziennikarz stwierdził wtedy, że nie czuje się odpowiedzialny za przekaz programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej i pochwalił Polsat za obiektywizm. - Co jeszcze znajdziecie by mnie zaatakować?! Obrzydliwe! - skomentował tę publikację Ziemiec. - Przecież to są cytaty z Twoich wypowiedzi na publicznym spotkaniu - odpowiedziała mu Dominika Wielowieyska z „GW”.

Krzysztof Ziemiec w studiu „Wiadomości”, fot. TVP Article

W listopadzie ub.r. Krzysztof Ziemiec wspólnie z prof. Ewą Marciniak i dziennikarzem Polsatu Wojciechem Szelągiem brali udział w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącym dziennikarstwa i mediów społecznościowych. Zapis debaty ujawniła właśnie „Gazeta Wyborcza”, w tekście Dominiki Wielowieyskiej obszernie zrelacjonowano wypowiedzi Ziemca.

O Krzysztofie Ziemcu było głośno w zeszłym tygodniu z powodu zapowiedzi materiału w „Wiadomościach” na temat rocznicy 4 czerwca 1989 i 1992 roku. Na „pasku” pokazano w programie stwierdzenie „4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit”, które oburzyło część środowiska dziennikarskiego. Ziemiec był krytykowany, ponieważ prowadził tamto wydanie „Wiadomości”.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz zaznaczył, że odpowiada tylko za wypowiadane przez siebie słowa. - Jest pan dziennikarzem piszącym, więc doskonale pan wie, że tytuły są tak redagowane przez wydawców, żeby były krzykliwe i się klikały - dodał.

„Nie czuję się odpowiedzialny za telewizję publiczną”

Podczas debaty na UW Krzysztof Ziemiec narzekał na to, że media stają cię coraz bardziej tożsamościowe, a mniej obiektywne. - Mówimy do swojego odbiorcy. Dajemy swoich gości, czyli tych, którzy przez odbiorców są mile i chętnie widziani - opisał. - Ja pracuję w telewizji polskiej od wielu lat, więc przeżyłem wielu prezesów, mam nadzieję, że przeżyję jeszcze kolejnych. I muszę z przykrością powiedzieć, że widz także się zmienił – mówię o swojej stacji, nie wiem, jak jest w innych - i on nie oczekuje czegoś nowego. Niestety, większość widzów nie jest ciekawa tego, co powie gość. Jest ciekawa tylko tego, co powie „ich” gość, który utwierdzi ich w przekonaniu, że rząd jest dobry albo rząd jest zły - dodał dziennikarz.

Ziemcowi wytykano, że w programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej obowiązuje obecnie prorządowa propaganda. - Jeśli to ma być dyskusja, w której ma być oceniania telewizja publiczna, to ja państwa pożegnam, bo ja nie czuję się odpowiedzialny. Ja nie jestem ani prezesem, ani dyrektorem, ani nawet szefem redakcji, więc nie chcę być chłopcem do bicia. Jestem tylko pracownikiem winnicy pańskiej i byłem nim zawsze - odpowiedział gospodarz „Wiadomości”.

- I mówienie, że media publiczne były kiedykolwiek dziewicą, to jest mijanie się z prawdą. Nigdy nie były dziewicą, mogłyby być tylko w mniejszym lub większym stopniu... nie powiem czym, ugryzę się teraz w język. Za długo tam pracuję i nie widzę światełka w tunelu. Też chciałbym, aby było inaczej, chciałbym mieć przed sobą wielkie możliwości. Obawiam się, że tego nie będzie - ocenił.

Niektóre z innych wypowiedzi Krzysztofa Ziemca w tej dyskusji Dominika Wielowieyska. - Kiedy telewizją polską rządził polityk SLD, do telewizji byli zapraszani tylko i wyłącznie politycy koalicji SLD-PSL. Bardzo często gościem był Leszek Miller - stwierdził dziennikarz. Najmocniej kojarzony z SLD prezes Telewizji Polskiej to Robert Kwiatkowski, który kierował firmą od połowy 1998 do lutego 2004 roku.

- Jest ogromny problem z posłami z tej największej dziś partii, żeby zaprosić posła, którego bardzo się chce. Trzeba przejść przez ucho igielne i stanąć na głowie - powiedział Ziemiec o zapraszaniu obecnie polityków PiS do programów TVP. Przy czym przedstawiciele obozu rządzącego często goszczą w telewizji publicznej, najmocniej dominują wśród osób zapraszanych do „Gościa Wiadomości”.

- W związku z tym, że w przeważającej mierze inicjatorem tych wydarzeń jest Rząd i przedstawiciele partii rządzących, naturalnym jest, że są zapraszani do programu. W audycjach, w których przyjęto takie założenie programowe, jak w „Gościu Wiadomości” zawsze, niezależnie od tego, która partia polityczna ma większość, wśród gości programu będzie przewaga osób reprezentujących Rząd i partie rządzące - tłumaczył to prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w czerwcu ub.r.

Ziemiec pochwalił Tomasza Lisa i Polsat

Podczas debaty Krzysztof Ziemiec zwrócił uwagę, że dziennikarze chcący być obiektywnymi obserwatorami wydarzeń politycznych są obecnie w trudniej sytuacji. Zwrócił uwagę, że od września ub.r. nie jest już wicenaczelnym tygodnika „Sieci”, a artykuły dotyczące polityki pisze do „Dziennika Gazety Prawnej” i „Polski The Times”. - Dziennikarz, którego szanuję, Piotr Zaremba musiał się ze swoją macierzystą redakcją pożegnać mimo silnych więzów towarzyskich. Przeszedł do „DGP”, bo nie do końca identyfikował się z tym, co jest w „Sieci” - skomentował Ziemiec.

- Ja się staram robić każdego dnia, co mogę, i dostaję wciry z obu stron. Dla jednych jestem frajerem, dla innych zdrajcą. Muszę się z tym zmagać. Czy warto? Nie wiem, to się okaże u św. Piotra, czy to była słuszna droga - powiedział gospodarz „Wiadomości” o własnej sytuacji. - Nie mam z tego tytułu żadnych profitów ani z jednej, ani z drugiej strony. Dla wszystkich jestem niechcianym dzieckiem. Nie chcę mówić, że jestem niezależny, bo tego nie ma. Ale gdzieś są jakieś granice, jak w matematyce od A do B. Staram się rozpychać, jak mogę, na lewą i prawą stronę tego zbioru - dodał.

Ziemiec przypomniał, że problemy z niezależnością i swobodą dziennikarską są też od dawna w mediach prywatnych. - Choroba filipińska A. Kwaśniewskiego pojawiła się tylko dlatego, że Lis, który był wtedy szefem „Faktów” TVN stanął na głowie, żeby tę taśmę z TVP wydobyć. Udało mu się to pokazać w „Faktach” i miał z tego powodu ogromne problemy - stwierdził. Zaznaczmy, że chodzi o tzw. kontuzję goleni, którą tłumaczono widoczną niedyspozycję Aleksandra Kwaśniewskiego podczas wizyty w 1999 roku na cmentarzu w Charkowie w rocznicę zbrodni katyńskiej. Ówczesnemu prezydentowi zarzucano, że był wtedy pod wpływem alkoholu.

- Nie jestem przekonany, że ta sytuacja aby na pewno potwierdza tezę, że nie ma dziennikarzy niezależnych ;) P.S. Taśmy nie wydobywałem z TVP - skomentował tę wypowiedź Ziemca Tomasz Lis w środę rano na Twitterze.

Ponadto Krzysztof Ziemiec ocenił, że obecnie wśród głównych nadawców najbardziej obiektywne programy informacyjne i publicystyczne ma Polsat. - Patrzę na dwie spolaryzowane stacje: moją stację z jednej strony, i TVN - z drugiej. Myślę, że stacją, która zachowuje tutaj największy dystans jest Polsat i chwała mu za to - stwierdził, cytowany przez Dominikę Wielowieyską.

„Nie zmienię już zawodu”

Według Krzysztofa Ziemca branża mediów jest w złym stanie nie tylko wskutek zaangażowania politycznego. - Media to agonia. Są blisko upadku. Zmieniły się, nie tylko technologicznie. Są szybkie, totalne, brutalne, płytkie, są beznadziejne, krótko mówiąc, mimo że tam pracuję - ocenił.

- Nie zmienię już pracy. Za późno, aby w wieku 50 lat zmieniać zawód - stwierdził dziennikarz.

Dodał, że dwa-trzy lata temu żeby pracować dalej w TVP, musiał założyć jednoosobową działalność gospodarczą (według ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” z września ub.r. wystawia firmie rachunki na 33,5 tys. zł netto miesięcznie, a nieco więcej zarabiają Michał Adamczyk i Danuta Holecka).

Przypomnijmy, że w styczniu 2016 roku Ziemiec w „Woronicza 17” w TVP Info powiedział, że pod koniec 2011 roku Telewizja Polska chciała się z nim rozstać (prezesem firmy był wtedy Juliusz Braun). - Dzięki zespołowi „Wiadomości” zostałem wybroniony - zaznaczył.

Ziemiec: ubeckie metody „GW”, to obrzydliwe. Wielowieyska: to cytaty z Twoich wypowiedzi

W środę rano Krzysztof Ziemiec na Twitterze skrytykował artykuł „Gazety Wyborczej” relacjonujący jego wypowiedzi z debaty na UW. - Ile trzeba mieć w sobie złej woli żeby opisywać z wypiekami spotkanie sprzed pół roku! Co jeszcze znajdziecie by mnie zaatakować?! Obrzydliwe! - stwierdził.

Podkreślił, że wbrew stwierdzeniu z artykułu nie zgodził się na publikację nagrania debaty. - To co napisałaś na mój temat to zwykłe pałkarstwo! Zdajesz sobie sprawę? I jeszcze kłamstwo że „nagranie z debaty dostępne jest dopiero teraz, ponieważ wcześniej na jego upublicznienie nie zgodził się Ziemiec”. To ubeckie metody. Po co to robisz?! - zapytał Dominikę Wielowieyską.

- Krzysiu, dlaczego nazywasz to pałkarstwem? Przecież to są cytaty z Twoich wypowiedzi na publicznym spotkaniu. Ja też spotykam się z ludźmi, jeśli ktoś z tego zrobiłby relację, to atakowanie go za to uznałabym za absurd - odpowiedziała Wielowieyska. - Mówiłeś studentem rzeczy, z którymi fundamentalnie się nie zgadzam. Właściwie stwierdziłeś, ze każdy dziennikarz to osoba sprzedajna i koniunkturalista. Protestuję przeciwko temu. Uważam, że trzeba to prostować - dodała.

- Jeżeli nie miałeś nic przeciwko temu, aby upublicznić zapis debaty publicznej, w której brałeś udział, to dlaczego nazywasz to „pałkarstwem”? - zapytała dziennikarka „GW”.

Zrelacjonowane przez „GW” wypowiedzi Ziemca komentowali na Twitterze publicyści. - Przerażające i zwyczajnie po ludzku smutne. Człowiek przyznaje wprost, że uprawia prostytucję (zdanie o tym, że media publiczne nie są dziewicą tylko ...), że nikt go nie szanuje a on sam też swojego zawodu nie poważa, ale nic innego w życiu nie będzie w stanie robić. Straszne - oceniła Kataryna.

Krzysztof Ziemiec zapytał, czy Kataryna przeprosi go za ten wpis. - Ale za co konkretnie? Powiedział Pan, co powiedział, zakładam, że szczerze i że zdania nie zmienił. Uważam to za bardzo smutne - odpowiedziała mu publicystka. - Czy kiedykolwiek odważyłabyś się zarzucić prostytucję np. Lisowi? Jak śmiesz używać takich słów wobec Krzysztofa Ziemca? - zapytała ją Marzena Paczuska, doradca prezesa TVP, a od stycznia 2016 roku do sierpnia ub.r. szefowa „Wiadomości”.

Na co Kataryna zwróciła uwagę, że Krzysztof Ziemiec w jednej z wypowiedzi podczas debaty ocenił, że media publiczne są czymś odmiennym od dziewicy, ale nie skonkretyzował, co ma na myśli. - Ponownie polecam lekturę wypowiedzi Ziemca. Ewentualnie dopytanie co miał na myśli zanim się ugryzł w język - napisała do Marzeny Paczuskiej. - Moim zdaniem biorąc pod uwagę pierwszą część wypowiedzi, w drugiej Ziemiec miał na myśli wstydliwe i wulgarne przeciwieństwo. Jeśli mnie wyprowadzi z błędu, chętnie przeproszę - dodała.

Z kolei Dominika Wielowieyska podkreśliła, że organizatorzy debaty na UW przekazali jej, że Krzysztof Ziemiec jako jedyny uczestnik nie zgodził się na upublicznienie jej zapisu.

- Krzysiu staram się odpowiadać względnie delikatnie na Twoje agresywne tweety. Po pierwsze Twoje dementi jest w tekście, ale wybacz bardziej wierzę mojemu informatorowi. Dlaczego? Bo skoro chciałeś upublicznienia debaty, to dlaczego nazywasz "pałkarstwem" relację z tej debaty. I trochę mnie żenuje, że poucza mnie przedstawiciel "Wiadomości", które bez oporów kłamały na mój temat np. za pomocą strzałek dowodziły, że siłą chcę obalić rząd PiS. Razem z moim ojcem. To tylko jedno z wielu kłamstw TVP. I za to mógłbyś, owszem, przeprosić - napisała do Krzysztofa Ziemca.

- 1. Zmyślasz Dominiko. 2. Przyznajesz się do zemsty. 3. Dnia by nie wystarczyło dla cytowania kłamstw, które „Wyborcza” opublikowała nt. TVP i wybranych, nielubianych przez Wasz salonik dziennikarzy. Przez lata „GW” zachowuje się jak główny kadrowy - skomentowała Marzena Paczuska. - To nie jest żadna zemsta, informacja, że ja z moim ojcem chcę obalić siłą rząd jest tak śmieszna, że za co tu się mścić :D nic nie zmyślam, mam nagranie debaty - podkreśliła dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

Wielowieyska: Ziemiec firmuje swoją twarzą nieprawdę i ataki na opozycję

- Jedna dygresja w sprawie Krzysztofa Ziemca. Jest on pod największym ostrzałem ze względu na swoje publiczne wypowiedzi. A nie np. D. Holecka czy M. Adamczyk. A prawda jest taka, że jest istotna różnica między sposobem prowadzenia rozmowy przez K. Ziemca a nimi na korzyść tego pierwszego - zaznaczyła Dominika Wielowieyska.

- Nie zmienia to faktu, że niestety firmuje swoją twarzą podawanie nieprawdziwych informacji i bardzo tendencyjnych ataków na opozycję - dodała dziennikarka „GW”.

Krzysztof Ziemiec jest jedną z niewielu osób, która została w redakcji „Wiadomości” po ogromnych roszadach, jakie rozpoczęto tam w styczniu 2016 roku, zaraz po zmianie zarządu Telewizji Polskiej. W lutym 2016 roku Ziemiec w zapowiedzi materiału błędnie powiedział, że grafolog potwierdził autentyczność podpisu Lecha Wałęsy w dokumentach z teczki TW „Bolka”. Przeprosił za to w mediach społecznościowych, a niektórzy dziennikarze krytykowali, że sprostowanie nie ukazało się w programie.

W lipcu 2016 roku Magda Jethon, z którą Ziemiec przez 8 lat pracował w radiowej Trójce, zarzuciła dziennikarzowi powtórzenie za „Faktem” nieprawdziwej informacji o Komitecie Obrony Demokracji. - Krzysiu, nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa. Czy ktoś w końcu powie STOP? Za parę lat władza się zmieni, zostanie zła pamięć i zwykły wstyd - napisała do niego w liście otwartym.

Z kolei w czerwcu ub.r. poseł PO Michał Szczerba w „Gościu Wiadomości” powiedział do Krzysztofa Ziemca: „Byłem ciekawy, jakie pytania pan mi zada. Byłem również ciekawy i chciałem panu zadać pytanie, czy nie ma pan problemów z codziennym goleniem się rano i spoglądaniem w lustro, będąc na usługach PiS-owskiej, propagandowej telewizji”. Dziennikarz zapewnił, że nie ma z tym problemów i podkreślił, że to on jest od zadawania pytań, a zarzut Szczerby, że „Wiadomości” pominęły informację o przejściu Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta RP do zarządu PZU, stwierdził: „To nie jest mój prywatny dziennik. Jest całe kolegium, zespół, cała grupa dziennikarzy”.

Piotr Kraśko polemizuje z Ziemcem ws. braku niezależności dziennikarzy

Z kolei Piotr Kraśko w środę w porannym paśmie Radia TOK FM odniósł się do słów Krzysztofa Ziemca z niedawnego spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Gospodarz „Wiadomości” stwierdził wtedy, że nie ma niezależnych dziennikarzy, a w mediach prywatnych linia redakcyjna jest zależna w pewnym stopniu od interesów właścicieli.

- Może w niektórych miejscach tak jest. Ale to dowodzi tylko tego, że najważniejszą decyzją jaką podejmiecie, będzie wybór redakcji, w jakiej będziecie pracować. Gwarantuję wam, że możecie znaleźć taką redakcję prasową, radiową, telewizyjną, w której szefom nie przyjdzie do głowy, żeby tłumaczyć wam, jakie mają interesy do załatwienia - skomentował Kraśko, zwracając się do studentów dziennikarstwa, którzy mogli być na spotkaniu z Ziemcem

- Gwarantuję wam, że znajdziecie redakcję, w której nikt wam nie będzie mówił co myśleć, co macie mówić, jakie macie zadawać pytania i jakich pytań macie nie zadawać - zapewnił Piotr Kraśko. - Ogromną przyjemność znajdziecie też w pracy w stacji telewizyjnej, w której nie będziecie musieli mówić, że odpowiadacie tylko za to, co sami powiecie, albo napiszecie, ale też będziecie zgadzali się z tym, co znajduje się na pasku informacyjnym tej stacji na dole ekranu. Chciałbym was zapewnić, że znajdziecie taką redakcję, w której będziecie się czuli wolnymi, spełnionymi ludźmi, a dziennikarstwo może być wspaniałym zawodem - zapewnił.

Piotr Kraśko pracował w Telewizji Polskiej od 1991 roku do stycznia 2016 roku. W latach 2003-2008 był korespondentem zagranicznym, a od 2008 roku - gospodarzem „Wiadomości” (od 2012 roku także szefem tego programu). Obecnie jest związany z Grupą TVN, prowadzi „Fakty z zagranicy” w TVN24 BiS oraz „Dzień dobry TVN”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Ziemiec o zacytowaniu w „GW” jego słów sprzed pół roku o mediach i dziennikarzach: ubeckie metody

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Mówi
Krzysiek prześladowany przez GW własnymi cytatami. Smutne.

W czasach kiedy prezesem TVP był człowiek z SLD to Danusia Holecka zajmowała się właściwie wyłącznie ludźmi z koalicji SLD PSL. Co za przypadek!
odpowiedź
User
walter
ubeckie metody do stosują Wiadomości w których Pan pracuje.
odpowiedź
User
dzennikarski szmateks
Już się wypiera tego, co mówił pół roku temu. Zaraz zacznie tego, co powiedział wczoraj. Facet o żelaznym kręgosłupie.
58 45
odpowiedź
User
mariuszeditor
Kolejny który udaje, że nic się nie dzieje to drużynowy Tomasz Wolny. Pamiętaj chłopie, że harcerzem jest się całe życie. Działania charytatywne wcale Cię nie wybielają:(
28 39
odpowiedź
User
Andrzej
Choroba dwubiegunowa?
38 39
odpowiedź
User
ekspert
Kto jak kto, ale Ziemiec wie co mówi. W końcu jeśli chodzi o komunistyczne metody w sianiu dezinformacji i propagandy, to dorównywać może mu obecnie co najwyżej Danuśka.
odpowiedź
User
Remek Dąbrowski
Biedny Krzyś, może wypłata mu osłodzi tę gorycz.
37 33
odpowiedź
User
Gregorz marciniak
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA Ziemiec wytyka coś dziennikarzom HAHAHAHAAHHAAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAAHAHHA
27 36
odpowiedź
User
zigi
Wypada doczytać czego one miały dotyczyć....
15 6
odpowiedź
User
rr2
a Wielowieyska z resztą Gw udają dziennikarzy
15 29
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing