SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP nie ujawnia osób odpowiedzialnych za paski w TVP Info. „Ochrona danych osobowych”

Organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska żąda od TVP ujawnienia nazwisk osób przygotowujących paski w TVP Info. Telewizja publiczna nie zamierza jednak tego robić zasłaniając się "ochroną danych osobowych".

Article

TVP Info celuje w paskach biegnących u dołu ekranu, które w kontrowersyjny (zdaniem niektórych) sposób ujmują polityczną rzeczywistość. Na początku lipca, podczas transmisji TVP Info z sejmowej dyskusji nad wnioskiem o votum nieufności dla ministra Mariusza Błaszczaka, stacja podawała na „pasku” informacje krytykujące Platformę Obywatelską, m.in. za to że debata odbywa się w dzień wizyty w Polsce prezydenta USA, oraz broniące Błaszczaka. Niektórzy z dziennikarzy uznali te komunikaty za stronnicze i manipulujące. Innym razem można była przeczytać m.in.: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa", "Słaba frekwencja przed Sejmem pomimo nawoływań Grzegorza Schetyny do puczu", "Opozycja zapowiada łamanie prawa", "Szokujące zapowiedzi opozycyjnych bojówkarzy", "Agresja i chamstwo - tyle zapamiętamy z dzisiejszej manifestacji przed Sejmem".

Sieć Obywatelska Watchdog Polska - organizacja stojąca na straży prawa obywateli do informacji - postanowiła zbadać, kto personalnie stoi za kontrowersyjnymi informacjami na paskach. - Chcemy wiedzieć kto zarządza i publikuje na nich treści, dlatego wysłaliśmy wniosek do TVP - informują członkowie organizacji. - Głosy z różnych stron sceny politycznej mówią o tekstach na paskach „urągających inteligencji”, o powinnościach telewizji publicznej vs powinnościach telewizji prywatnych oraz o tym, na ile płacąc za telewizję publiczną mamy prawo oczekiwać od niej czegoś szczególnego. W naszej ocenie ujawnianie informacji o tym kto i o czym decyduje w TVP może mieć na dłuższą metę dużo lepszy skutek niż krytykowanie indywidualnych przekroczeń etyki dziennikarskiej - precyzują.

W treści wniosku proszą o udostępnienie imion i nazwisk osób publikujących oraz nadzorujących publikowanie treści na paskach informacyjnych, w dniach między 10 a 25 lipca br. - To spółka publiczna, informacje są jawne - argumentują członkowie Watchdog Polska.

Telewizja publiczna odmówiła jednak podania tych informacji, powołując się na ochronę danych osobowych swoich pracowników i współpracowników. - Nie znamy intencji pytającego - argumentują pracownicy Centrum Informacji TVP. Zdaniem wnioskodawców - telewizja odmówiła udzielenia informacji w sposób nieprawidłowy, gdyż powinna wydać decyzję i podać podstawę prawną, a nie zrobiła tego.

Organizacja szykuje już skargę na taki tryb odmowy.

Udział TVP Info w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w I półroczu br. wyniósł 3,52 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP nie ujawnia osób odpowiedzialnych za paski w TVP Info. „Ochrona danych osobowych”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
td
Wstydzą się ewidentnie a kto chce popyta podzwoni to się dowie. Po przegranych wyborach wróci do pracy dla Nowogrodzkiej.
odpowiedź
User
prawnik
1. Prawo prasowe przewiduje ochronę danych źródła informacji.
2. Prawo prasowe nie zna konstrukcji tajnego redaktora.
3. Ustawa o ochronie danych osobowych nie przewiduje ochrony danych osobowych dziennikarza i redaktora.
4. Paski informacyjne nie będące depeszami agencji informacyjnej, są artykułami prasowymi. Krótkimi, ale istotnymi.
5. Odmowa ujawnienia ich autora ma mizerne podstawy prawne - zwłaszcza u podmiotu publicznego, w którym jawne winno być wszystko.
odpowiedź
User
mux
to poniekąd zrozumiałe, że nikt się swoją głupotą nie chce chwalić.
odpowiedź