SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

TVP nie ujawnia osób odpowiedzialnych za paski w TVP Info. „Ochrona danych osobowych”

Organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska żąda od TVP ujawnienia nazwisk osób przygotowujących paski w TVP Info. Telewizja publiczna nie zamierza jednak tego robić zasłaniając się "ochroną danych osobowych".

Article

TVP Info celuje w paskach biegnących u dołu ekranu, które w kontrowersyjny (zdaniem niektórych) sposób ujmują polityczną rzeczywistość. Na początku lipca, podczas transmisji TVP Info z sejmowej dyskusji nad wnioskiem o votum nieufności dla ministra Mariusza Błaszczaka, stacja podawała na „pasku” informacje krytykujące Platformę Obywatelską, m.in. za to że debata odbywa się w dzień wizyty w Polsce prezydenta USA, oraz broniące Błaszczaka. Niektórzy z dziennikarzy uznali te komunikaty za stronnicze i manipulujące. Innym razem można była przeczytać m.in.: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa", "Słaba frekwencja przed Sejmem pomimo nawoływań Grzegorza Schetyny do puczu", "Opozycja zapowiada łamanie prawa", "Szokujące zapowiedzi opozycyjnych bojówkarzy", "Agresja i chamstwo - tyle zapamiętamy z dzisiejszej manifestacji przed Sejmem".

Sieć Obywatelska Watchdog Polska - organizacja stojąca na straży prawa obywateli do informacji - postanowiła zbadać, kto personalnie stoi za kontrowersyjnymi informacjami na paskach. - Chcemy wiedzieć kto zarządza i publikuje na nich treści, dlatego wysłaliśmy wniosek do TVP - informują członkowie organizacji. - Głosy z różnych stron sceny politycznej mówią o tekstach na paskach „urągających inteligencji”, o powinnościach telewizji publicznej vs powinnościach telewizji prywatnych oraz o tym, na ile płacąc za telewizję publiczną mamy prawo oczekiwać od niej czegoś szczególnego. W naszej ocenie ujawnianie informacji o tym kto i o czym decyduje w TVP może mieć na dłuższą metę dużo lepszy skutek niż krytykowanie indywidualnych przekroczeń etyki dziennikarskiej - precyzują.

W treści wniosku proszą o udostępnienie imion i nazwisk osób publikujących oraz nadzorujących publikowanie treści na paskach informacyjnych, w dniach między 10 a 25 lipca br. - To spółka publiczna, informacje są jawne - argumentują członkowie Watchdog Polska.

Telewizja publiczna odmówiła jednak podania tych informacji, powołując się na ochronę danych osobowych swoich pracowników i współpracowników. - Nie znamy intencji pytającego - argumentują pracownicy Centrum Informacji TVP. Zdaniem wnioskodawców - telewizja odmówiła udzielenia informacji w sposób nieprawidłowy, gdyż powinna wydać decyzję i podać podstawę prawną, a nie zrobiła tego.

Organizacja szykuje już skargę na taki tryb odmowy.

Udział TVP Info w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w I półroczu br. wyniósł 3,52 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP nie ujawnia osób odpowiedzialnych za paski w TVP Info. „Ochrona danych osobowych”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
td
Wstydzą się ewidentnie a kto chce popyta podzwoni to się dowie. Po przegranych wyborach wróci do pracy dla Nowogrodzkiej.
57 6
odpowiedź
User
prawnik
1. Prawo prasowe przewiduje ochronę danych źródła informacji.
2. Prawo prasowe nie zna konstrukcji tajnego redaktora.
3. Ustawa o ochronie danych osobowych nie przewiduje ochrony danych osobowych dziennikarza i redaktora.
4. Paski informacyjne nie będące depeszami agencji informacyjnej, są artykułami prasowymi. Krótkimi, ale istotnymi.
5. Odmowa ujawnienia ich autora ma mizerne podstawy prawne - zwłaszcza u podmiotu publicznego, w którym jawne winno być wszystko.
84 5
odpowiedź
User
mux
to poniekąd zrozumiałe, że nikt się swoją głupotą nie chce chwalić.
68 9
odpowiedź
User
wlad
Czcionka nie pasuje ? No bo chyba nikt nie jest przeciwko pisaniu prawdy ?
11 74
odpowiedź
User
tarpan
Dobry wieczór Państwu, rozpoczynamy "Wiadomości", wita Państwa Danuta H.
58 3
odpowiedź
User
:D
Czcionka nie pasuje ? No bo chyba nikt nie jest przeciwko pisaniu prawdy ?


To czemu autor tych "prawd" nie chce ich glosic ze zdjeta przylbica, tylko bawi sie w anonymusa? Prawdy sie wstydzi?
51 3
odpowiedź
User
wlad
Czy wszystkie artykuły w takiej np. GW są podpisywane ? Tylko paski mają się ujawniać?
9 43
odpowiedź
User
lolek
Czy wszystkie artykuły w takiej np. GW są podpisywane ? Tylko paski mają się ujawniać?

A wystąpiłeś z zapytaniem czy tylko tak bredzisz po pisowsku..?
49 4
odpowiedź
User
zoo
ale co to za rożnica? jezeli to prawda co pisza to sama sie obroni. TVP jest wolna lewicowa stacja - mowia o geder, gejach to moga tez pisac co chca. WOLNOSC SŁOWA
3 28
odpowiedź
User
Zew
ale co to za rożnica? jezeli to prawda co pisza to sama sie obroni. TVP jest wolna lewicowa stacja - mowia o geder, gejach to moga tez pisac co chca. WOLNOSC SŁOWA


Ale za nasze podatki. Autor tych pasków pracuje za nasze pieniądze i jest de facto naszym pracownikiem. Jako pracodawca, mam prawo wiedzieć kto dla mnie pracuje. Płacąc - zresztą chyba obowiązkowe opłaty na TVP - mam prawo wiedzieć na co idą te pieniąde.
40 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing