SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu rtv, zbiera podpisy pod projektem ustawy

W poniedziałek rozpocznie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego - zapowiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. - Biorąc pod uwagę konsekwencję z jaką Platform realizuje swoje obietnice wyborcze jestem spokojny o przyszłość TVP Info - skomentował dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

Rafał Trzaskowski i Borys Budka, fot. POArticle

Podczas sobotniej konferencji w Józefowie pod Warszawą Rafał Trzaskowski przekonywał, że partii politycznych nie należy dzielić na partie prawicowe czy lewicowe, a linia podziału jest dziś inna. - Dzisiaj stajemy przed zupełnie innym wyborem: musimy odpowiedzieć sobie, czy chcemy partii, która patrzy w przyszłość, czy takiej, która przez cały czas tkwi w przeszłości" - powiedział.

Podkreślał, że jego zdaniem trzeba wybierać pomiędzy kłamstwem a prawdą. I my oczywiście wybieramy prawdę - zapewnił.

Trzaskowski o TVP Info: dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji

- I pamiętacie jak w kampanii wyborczej mówiliśmy jasno o tym, by zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich - szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć - podkreślił prezydent Warszawy.

- I dlatego już w poniedziałek zaczynamy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu, bo wybieramy prawdę i równe warunki w wyborach" - zapowiedział.

Rafał Trzaskowski postulat likwidacji TVP Info ogłosił w drugiej połowie maja ub.r. na swojej pierwszej konferencji prasowej po tym, jak został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

TVP przez całą kampanię wiele razy w mocno negatywnym tonie przypominała tę zapowiedź, w połowie czerwca zapowiedziała, że pozwie Trzaskowskiego za „kolejne ataki i notoryczne naruszanie dobrego imienia spółki”.

Politycy PO będą zbierać podpisy za likwidacją TVP Info i abonamentu

Zapowiedź startu zbiórki podpisów pod ustawą likwidującą TVP Info i abonament radiowo-telewizyjny powtórzyli w mediach społecznościowych politycy Platformy Obywatelskiej. -

- Zbieramy podpisy pod ustawą likwidacja @tvp_info oraz abonamentu dlatego, że w przypadku projektów obywatelskich nie działa zamrażarka Marszałka Sejmu. Po max 4 miesiącach Sejm decyduje. I jest debata. @pisorgpl obiecał, że nigdy w pierwszym czytaniu nie odrzuci projektu obywatelskiego - przypomniał na Twitterze Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

- Damy znać ! Nie trzeba będzie tyle jechać! To my przyjedziemy! - zapewniła posłanka Monika Wielichowska, odpowiadając na deklarację internauty, że może dojechać 100 km, żeby podpisać ten projekt.

- Nie przemawia do mnie pomysł likwidacji TVP Info. W kraju prawie 40 milionów ludzi potrzebna jest porządna publiczna telewizja a w niej profesjonalny kanał informacyjny. Można zaorać to co jest, ale  po to, żeby zbudować porządną  telewizję i porządny  kanał - skomentował Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska”.

- Pomysł likwidacji TVP Info (dziś to tępa propaganda) jest zły, choć w politycznej kalkulacji to postulat służący PO. Ambicją państwa powinno być -to naiwność?- stworzenie silnych i pluralistycznych mediów. A nie oddawanie biznesowego pola walkowerem i rezygnacja z części misji - napisał Jacek Gądek z Gazeta.pl.

Szef TAI: jestem spokojny o przyszłość TVP Info

Na informację o planach likwidacji TVP Info zareagował też na Twitterze dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski. - Biorąc pod uwagę konsekwencję z jaką @Platforma_org realizuje swoje obietnice wyborcze jestem spokojny o przyszłość TVP Info - skomentował.

- W czasie rządów PO-PSL TVP Info była zacofana technologicznie. Dziś stacja dysponuje supernowoczesnym sprzętem. W ciągu ostatnich 5 lat widownia TVP Info wzrosła o blisko 50 proc. Dla milionów Polaków stacja jest głównym źródłem informacji. A @Platforma_org chce zlikwidować - dodał Olechowski.

Wicerzecznik PiS: PO boi się prawdy

Radosław Fogiel, poseł i zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości, komentując zapowiedź likwidacji TVP Info i abonamentu rtv, stwierdził, że politycy Platformy Obywatelskiego od dawna mają zakusy na media publiczne.

- Rozumiem, że boją się prawdy, boją się rzeczywistości - ocenił Fogiel. Przypomniał, że w październiku 2019 roku poseł PiS Marcin Horała podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi współorganizowanej przez TVN nazwał tę stację „największą partią opozycyjną”, natomiast Rafał Trzaskowski w czasie kampanii prezydenckiej w ub.r. dzielił media na lepsze i gorsze (Trzaskowski kilkakrotnie krytykował pytania zadawane przez dziennikarzy TVP Info).

Abonament rtv płaci niecały milion Polaków

Na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. ma odbiornik telewizyjny, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.). Na koniec 2019 roku opłaty uregulowało jedynie niecała 1/3 zobowiązanych - podała KRRiT w sprawozdaniu za 2019 r.

Na 13 mln 572 tys. gospodarstw domowych w Polsce – 96,4 proc. posiada odbiornik, z czego zarejestrowało go poniżej połowa gospodarstw (48,28 proc.); a spośród nich 58,03 proc. abonentów było zwolnionych z opłat.

Wszyscy pozostali zobowiązani, czyli 2 987 146 w tym 2 749 816 gospodarstw domowych i 237 330 abonentów instytucjonalnych powinni zgodnie z prawem zapłacić za abonament w terminie. Na koniec 2019 roku zrobiło to jednak tylko 31,47 proc., to jest dokładnie 940 011 zobowiązanych.

Licząc z opłatami regulowanymi na bieżącą Poczta Polska, której Krajowa Rada zleca pobór opłat abonamentowych, w 2019 r. uzyskała z abonamentu i opłat pozaabonamentowych 732,8 mln zł (z czego odsetki za zwłokę wyniosły 8,6 mln zł, a kary za niezarejestrowane odbiorniki - 7,7 mln zł). KRRT w ub.r. przekazała już Telewizji Polskiej i spółkom Polskiego Radia 650 mln zł, w br. przekaże jeszcze 65,4 mln zł, a resztę stanowi prowizja Poczty Polskiej.

W 2019 r. wysłano 420 457 upomnień do osób, które zalegały z wnoszeniem opłaty abonamentowej, a zadłużenie w całości lub części uregulowało 108 931 osób na kwotę w sumie 71 mln zł.

Poczta Polska do końca 2019 r. wszczęła postępowania administracyjne i wystawiła 122 365 nakazów zapłaty zaległego abonamentu, z czego zrealizowano 107 662 na łączną kwotę 102,7 mln zł. Na rachunek KRRiT w związku z tym przekazano 163,3 mln zł.

Od początku br. obowiązują wyższe stawki abonamentu rtv: miesięczna opłata za posiadanie tylko odbiornika radiowego zwiększyła się z 7 do 7,50 zł, a za posiadanie telewizora lub radia i telewizora - z 22,70 do 24,50 zł.

W br. kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP i Polskiego Radia

Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W 2019 r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

Kolejną rekompensatę abonamentową, w wysokości do 19,5 mld zł, zapisano w projekcie budżetu na br. W Sejmie większością głosów Zjednoczonej Prawicy odrzucono poprawki senackie, zgodnie z którymi środki zamiast na rekompensatę miałyby zostać przeznaczone na służbę zdrowia. Pod koniec stycznia ustawę budżetową podpisał prezydent Andrzej Duda.

PO chce zmian także w TK, KRS i SN

- Pytacie, czy jesteśmy gotowi na wybory? Tak, jesteśmy gotowi, bo mamy świetne doświadczenie z zeszłego roku. Pamiętacie? 10 mln głosów Rafała Trzaskowskiego (w wyborach prezydenckich - PAP). (...) Nie tylko wiemy, jak zmienić Polskę, bo takich osób jest sporo, które o tym mówią, ale my wam zaraz to pokażemy - mówił przewodniczący PO Borys Budka podczas swojego wystąpienia na konferencji PO.

Budka zadeklarował, że wspólnie z prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim zaprezentuje "najważniejsze filary, które są wspólne dla całej opozycji". "Do nich będziemy zachęcać naszych partnerów" - dodał.

- Ale żeby budować silną, stabilną i bezpieczną Polskę, potrzebne jest przywrócenie prawa i praworządności. Powołamy na nowo Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa. To jest nasze zobowiązanie - oświadczył Budka.

- To właśnie decyzją Trybunału Konstytucyjnego zostaliście zmuszeni do wyjścia na ulice (ws. wyroku dot. aborcji - PAP). Tak, to wasze bezpieczeństwo zostało narażone na szwank. (...) W przyszłości chcemy zagwarantować prawo wyboru, by godność, szacunek dla drugiego człowieka nigdy nie był przez państwo deptany" - powiedział szef PO.

- Jeżeli mówimy o odbudowie niezależnego wymiaru sprawiedliwości, to potrzebujemy również nowej Krajowej Rady Sądownictwa wybieranej nie przez posłów, nie przez polityków, ale absolutnie i całkowicie niezależnej" - zaznaczył.

Podkreślił, że trzeba również wprowadzić "pełną transparentność i jawność życia publicznego". "Wprowadzimy Centralny Rejestr Jawności, będziecie wiedzieli, na co idą pieniądze publiczne, kto bogaci się na majątku publicznym, kto zawiera umowy ze spółkami Skarbu Państwa" - powiedział.

Jak mówił, należy również zapewnić to, by "władza nie była bezkarna". - To nie tylko wyższe kary dla urzędników i rządzących za ich decyzje, ale przede wszystkim niezależny prokurator generalny. Nie może być tak, żeby kolega rozliczał kolegę. Nie może być tak, by prezes partii rządzącej był bezkarny tylko dlatego, że podlega mu prokurator generalny, minister sprawiedliwości- - powiedział Budka.

Ocenił również, że oprócz tego potrzebna jest instytucja specjalnego prokuratora śledczego. "Każda afera- respiratory, maseczki, wybory, które się nie odbyły, koperty, testy, to wszystko będzie rozliczone przez specjalnego prokuratora śledczego" - oświadczył

6-7 PKB na służbę zdrowia

Rafał Trzaskowski podkreślał, że pod względem wydatków na służbę zdrowia Polska jest na szarym końcu w Europie, a dla 90 proc Polaków zmiany w dziedzinie opieki zdrowotnej są jedną z najważniejszych rzeczy.

- Musimy wydawać więcej na zdrowie i dlatego jasno mówimy - 6 proc. PKB na służbę zdrowia w pierwszym budżecie rządu PO, później to będzie systematycznie rosło, w kolejnym roku 7 proc. - mówił prezydent Warszawy.

Wskazywał, że dzisiaj trzeba czekać cztery miesiące na wizytę u specjalisty i - jak podkreślił - to trzeba szybko zmienić. Trzaskowski dodał, że trzeba obronić lokalne, powiatowe szpitale przed likwidacją.

Trzaskowski mówił, że w dziedzinie edukacji mamy do czynienia z "totalnym chaosem, atakiem na nauczycieli, upolitycznieniem szkół i przeładowaniem podstaw programowych". Zapowiedział, że po objęciu władzy PO utworzy platformy internetowe, które ułatwią pracę online, wyposaży uczniów w tablety i laptopy, wydłuży czas pracy świetlic, a także wprowadzi odpis podatkowy na zajęcia indywidualne po szkole dla dzieci.

- To państwo odpowiada za wynagrodzenie i bieżące utrzymanie szkół, a samorządy zadbają o dodatkowe zajęcia i rozwój ucznia - mówił Trzaskowski.

W obszarze środowiska Trzaskowski alarmował, że z 50 miast w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 16 jest w Polsce. - Przekażmy samorządom więcej pieniędzy na walkę o czyste powietrze - apelował.

Mówił też, że za rządów PiS czterokrotnie zwiększył się import śmieci z zagranicy do Polski, zapowiedział, że gdy PO dojdzie do władzy, zacznie obowiązywać bezwzględny zakaz importu śmieci do Polski. Dodał, że ponadto Platforma sprawi, że cała Puszcza Białowieska stanie się parkiem narodowym.

PO chce Koalicji 276, żeby oddalać weta prezydenta

Proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski, chcemy stworzyć "Koalicję 276" - powiedział na sobotniej konferencji szef PO Borys Budka. Wskazywał, że 276 to liczba posłów potrzebna do obalenia prezydenckiego weta, by - jak mówił - móc realizować zmiany w Polsce.

Przedstawiając wyniki trzech sondaży wyborczych, Budka przekonywał, że opozycja jest w stanie wygrać wybory ze Zjednoczoną Prawicą. - Już teraz, gdyby odbyły się wybory, to opozycja miałaby większość. Ale to nie wystarczy. Żeby zmieniać Polskę, żeby spełniać wasze oczekiwania i marzenia, potrzebne jest coś więcej, bo nawet najlepsze pomysły nie będą mogły być zrealizowane, jeżeli w Pałacu Prezydenckim będzie zasiadał główny hamulcowy tych zmian - przekonywał.

Lider PO wskazywał, że liczba posłów potrzebna do obalenia weta prezydenta to 276. - Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce, jeżeli ktoś może zawetować np. podstawowe prawa kobiet? Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce i niezależność wymiaru sprawiedliwości, Polskę obywatelską, dbającą o środowisko, jeżeli ktoś te zmiany będzie mógł wetować? To będzie niemożliwe - podkreślił.

- Dzisiaj - rozmawiając o Koalicji 276 - proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski. Nie przesądzamy, w jakich konfiguracjach pójdziemy do wyborów. Ale jesteśmy to wam winni, żeby zbudować takie porozumienie, żeby zbudować taką koalicję, taki program, żebyście byli pewni, że wszystko, o czym dzisiaj mówimy, będzie mogło być zrealizowane - oświadczył Budka.

Wskazywał, że "Koalicja 276 to fundamenty, to filary, to coś, co jest wspólnego dla całej opozycji". - Bo przecież razem chcemy zmienić telewizję publiczną, chcemy odpolitycznić prokuraturę, przywrócić rolę Krajowej Rady Sądownictwa, Sąd Najwyższy wyrwać z łap polityków i wreszcie naprawić Trybunał Konstytucyjny. By już nigdy więcej na skutek takich decyzji ludzie nie byli zmuszeni do wychodzenia na ulicę - powiedział szef PO.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu rtv, zbiera podpisy pod projektem ustawy

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jordi
A jak byliście u władzy to TVP Info wam nie przeszkadzało? Wtedy bez podpisów mogliście usunąć.
odpowiedź
User
Jarek
mam już dość.Dlaczego ludzie z opozycji nie trzymają się razem.tylko razem możemy pogonić pis .Szlak mnie trafia jak słyszę i czytam w internecie same negatywne wpisy.Na Węgrzech opozycja potrafi się zjednoczyć.Wkurza mnie też to,że pis bardzo się oburza na jakieś tam przekleństwa ,podczas gdy sami tak psują nasze państwo.TYLKO W JEDNOŚCI SIŁA.DO DZIEŁA.ZWYCIĘŻYMY.TO SIĘ DA ZROBIĆ.NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH,NAWET JEŚLI MYŚLICIE INACZEJ.BĘDZIECIE ZASKOCZENI JAK POTOCZĄ SIĘ LOSY W NASZYM KRAJU.
odpowiedź
User
Poland 102
Po co nam lotnisko w Baranowie jak jest w Berlinie, po co nam przekop mierzei wiślanej jak jest ciesnina piławska, po co nam TVP INFO jak jest TVN24 itd. Itp
odpowiedź