SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

A gdy SMS-ów będzie za mało, żeby ułożyć notowanie? Pytamy o nową "Listę Przebojów Trójki"

Bez Marka Niedźwieckiego, bez Helen, bez charakterystycznych podkładów, bez werbli oznaczających nowości, bez głosowania w internecie. Będzie inaczej. W najbliższy piątek pierwsze notowanie "nowej" listy przebojów w Programie Trzecim Polskiego Radia. Poprowadzą je Łukasz Ciechański i Tomasz Miara. Zadajemy pięć pytań o głosowanie SMS-owe na "Listę Przebojów Trójki".

Article

"Lista Przebojów Trójki" znów w ramówce Programu Trzeciego Polskiego Radia. Audycja powróciła na antenę po prawie dwóch latach przerwy. Niektórzy potraktowali tę informację jako prima aprilisowy żart, bo "zerowe" notowanie wyemitowano 1 kwietnia. Ale to nie był dowcip. Tego dnia Trójka obchodziła swoje 60. urodziny, a szefostwo rozgłośni zapowiadało, że wieczorem szykuje dla słuchaczy niespodziankę. Wszystko stało się jasne po godz. 20, gdy antenę przejęli Łukasz Ciechański i Tomasz Miara. Obaj są w Trójce od niedawna. Wcześniej pracowali w Rock Radiu. Ciechański dołączył do Trójki jesienią 2020 r. i dziś jest jej szefem muzycznym. Tomasz Miara jest w Programie Trzecim od października 2021 r. Od czasu do czasu wspólnie prowadzą "7 dni na godzinę", nowy cykl wideo przygotowany przez dziennikarzy radiowej Trójki, którzy podsumowują wydarzenia tygodnia. Filmy można oglądać na kanale rozgłośni w serwisie YouTube.

Teraz wspólnie będą pojawiać się na antenie w każdy piątek wieczorem. Zostali gospodarzami "Listy Przebojów Trójki". "Zerowe" zestawienie było oparte na wynikach popularności piosenek na platformach streamingowych i listach przebojów z całego świata. Kolejne notowania mają już układać słuchacze. Mogą głosować jedynie SMS-owo na piosenki proponowane przez autorów programu.

Czy ta metoda oddawania i zliczania głosów, które mają decydować o kolejności nagrań prezentowanych podczas nowego wydania "Listy Przebojów Trójki", okaże się skuteczna? Dwa lata temu, gdy unieważniono 1998. notowanie, ówczesne szefostwo Trójki zarzuciło autorom audycji, że ręcznie zamanipulowano wyniki tego wydania "Listy". Nieco później okazało się, że była to ostatnia "Lista Przebojów Trójki".

Kazik na miejscu pierwszym i... koniec "Listy"

A ta audycja na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia pojawiła się niemal 40 lat temu - 24 kwietnia 1982 r. Jej pomysłodawcą i gospodarzem zdecydowanej większości wydań był Marek Niedźwiecki (kiedy w latach 2007-2010 pracował w Radiu Złote Przeboje, listę prowadził Piotr Baron). Początkowo "Listę" emitowano w soboty wieczorem, a od 1990 r. - w piątki wieczorem.

Ostatnie wydanie nadano 15 maja 2020 r. Pierwsze miejsce zajęła w nim piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika Staszewskiego aluzyjnie krytykująca to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miesiąc wcześniej, gdy w ramach obostrzeń w czasie pierwszego lockdownu zamknięto cmentarze, odwiedził groby części ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnego dnia wydanie listy usunięto z portalu Polskiego Radia, a ówczesny szef Trójki Tomasz Kowalczewski alarmował: - Podczas elektronicznego głosowania nad "Listą Przebojów Trójki" w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy.

Dyrektor stwierdził wtedy, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie "Listy Przebojów Trójki". - Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym. Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki "Twój ból jest większy niż mój" na miejsce pierwsze - poinformował Kowalczewski.

Obie strony odpuściły

Następnie na konferencji prasowej razem z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i swoim zastępcą Mirosławem Rogalskim szczegółowo opisali, na czym miało polegać zafałszowanie wyników notowania "Listy Przebojów Trójki". Zapowiedzieli też audyt jej wydań z ostatnich lat. Zupełnie inną wersję wydarzeń przedstawił pracujący przy "Liście Przebojów" dziennikarz Trójki Bartosz Gil, zawieszony przez Kowalczewskiego 16 maja. W liście otwartym do szefa stacji przypomniał, że dziennikarze pracujący przy "Liście" od dawna zwracali uwagę, że internetowy system głosowania pozwala seryjnie oddawać głosy, z czym musieli walczyć dziennikarze opracowujący wyniki. Ujawnił, że Kowalczewski kilka godzin po notowaniu wygranym przez piosenkę Kazika do ówczesnego szefa muzycznego stacji Piotra Metza napisał SMS-a: "Piotrze, dopilnuj, aby piosenka o której rozmawialiśmy, nie była na antenie”. Kilka dni później Metz pokazał ten SMS, informując o odejściu z Trójki. Ze stacji odszedł też Marek Niedźwiecki, a w następnych dniach ze stacją pożegnało się też paru innych wieloletnich dziennikarzy, m.in. Marcin Kydryński, Hirek Wrona, Piotr Kaczkowski i Agnieszka Szydłowska.

Marek Niedźwiecki pozwał Polskie Radio, Agnieszkę Kamińską i Tomasza Kowalczewskiego za naruszenie dóbr osobistych, chciał przeprosin za stwierdzenia, jakoby dopuścił się manipulacji przy "Liście Przebojów Trójki" oraz po 10 tys. zł zapłaty na fundację wspierającą lekarzy. W połowie ub.r. zawarto ugodę pozasądową, strony zdecydowały się nie podtrzymywać wzajemnych zarzutów.

Q&A ws "Listy Przebojów Trójki"

Zapytaliśmy Polskie Radio o zasady dotyczące głosowania na nową "Listę Przebojów Trójki". Na pytania odpowiedziała nam Marzena Kęsy z biura zarządu Polskiego Radia.

Jakie są dokładne zasady głosowania na "Listę Przebojów Trójki"?
- Słuchacz może oddać pięć głosów w danym notowaniu (czyli w tygodniu) na pięć różnych utworów. Głosowanie trwa od piątku, od godz. 19 (rozpoczęcie notowania) do godz. 12 kolejnego piątku. Od godz. 12 do 19 odbywa się liczenie głosów, układanie na ich podstawie kolejności utworów do następnego notowania oraz aktualizacja strony internetowej. Publikacja internetowa "Listy" odbywa się po zakończeniu notowania na antenie, czyli o godz. 22. "Lista" ma regulamin, do którego słuchacz w każdej chwili może się odnieść. Może także zadać pytanie redakcji (adres: lpt@polskieradio.pl). Regulamin jest na stronie Trójki.

Czemu nie zdecydowano się - tak jak poprzednio - na głosowanie poprzez stronę internetową rozgłośni?
- Ponieważ m.in. taką funkcję ma pełnić nowa aplikacja Trójki, specjalnie zaprojektowana na 60. urodziny Programu Trzeciego.

Co w sytuacji, gdy głosów będzie na tyle mało, że nie da się z nich ułożyć kolejnego notowania?
- W każdym notowaniu trzy utwory, które otrzymają najniższą liczbę głosów, zostają zastąpione trzema nowymi propozycjami. Jeżeli w notowaniu znajdzie się więcej utworów, na które nie oddano głosów, wtedy pozostaną one bez zmian. Ponieważ od uruchomienia "Listy Przebojów Trójki" minęły dopiero cztery dni, nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, czy taka sytuacja w ogóle będzie miała miejsce.

Czy będą podawane statystyki głosowania przy każdym notowaniu?
- Tak, przy każdym notowaniu będzie widoczny procentowy udział głosów oddanych na dany utwór.

W jaki sposób jest zabezpieczone głosowanie w sytuacji, gdy fani konkretnego artysty będą chcieli "zasypać" SMS-ami system, by wesprzeć ulubionego wykonawcę?
- Można oddać jeden głos z danego numeru telefonu na jeden utwór. Kolejny SMS z głosem na tego samego artystę, oddany z tego samego numeru telefonu, nie będzie liczony, a wysyłający otrzyma stosowną wiadomość zwrotną. Sytuacja, w której artysta dysponuje wiernym fanklubem, który będzie na niego głosował, nie jest zabroniona regulaminem. Przy głosowaniu SMS-owym przyjęliśmy najniższą stawkę, czyli 1,23 zł/SMS.

Pierwsze notowanie "Listy Przebojów Trójki" odbędzie się w piątek, 8 kwietnia o godz. 19:05.

Z ostatniego badania Radio Track wynika, że w okresie od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,8 proc.