SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LOT pracuje nad nową strategią. "Być może zaprezentuje ją 5 października"

W tym roku PLL LOT ma szanse na historyczny wynik finansowy nie tylko na poziomie zysku, ale i wyniku operacyjnego - powiedział PAP prezes PLL LOT Michał Fijoł. Dodał, że spółka pracuje nad swoją strategią, którą być może zaprezentuje 5 października br.

fot. materiały prasoweArticle

Prezes PLL LOT Michał Fijoł, przekazał, że LOT pracuje nad strategią spółki. "W ciągu najbliższych tygodni zostanie ona - mam nadzieję - zatwierdzona przez radę nadzorczą. Jeśli tak się zdarzy, to 5 października ją zaprezentujemy" - poinformował.

Prezes przypomniał, że w lipcu narodowy przewoźnik przewiózł ponad 1 mln 41 tys. pasażerów. "Lipiec zakończył się z największą liczbą pasażerów w miesiącu w 94-letniej działalności LOT. Nigdy nie przewieźliśmy w miesiącu tylu pasażerów. Lotnictwo ma za sobą bardzo dobry sezon letni. A LOT korzysta z tej bardzo dobrej sytuacji dla światowego lotnictwa" - powiedział Fijoł. W jego ocenie sierpień zapowiada się na podobnych poziomach, jak lipiec.

"Wracamy na ścieżkę rentownego wzrostu. Nasze wakacyjne wyniki pozwalają z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość. Podtrzymuję wcześniejsze prognozy, że LOT przewiezie w tym roku 10 milionów pasażerów" – dodał.

Wojna na Ukrainie "ma bardzo duży wpływ na wyniki LOT"

Fijoł przyznał, że wojna na Ukrainie "ma bardzo duży wpływ na wyniki LOT". Ma to związek zarówno ze skasowanymi połączeniami przewoźnika z Polski na Ukrainę i do Rosji, jak również z wydłużeniem tras do Azji wynikających z konieczności ominięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Powoduje to wydłużenie czasu lotu i odległości. Przypomniał, że Rosja i Ukraina odpowiadały za blisko 10 proc. pasażerów LOT.

"Inny wpływ na lotnictwo to zwiększone ceny węglowodorów, czy paliwa lotniczego, co cieniem położyło się na ubiegłoroczne wyniki (...) W tym roku mamy ogromne szanse na historyczny wynik finansowy LOT nie tylko na poziomie zysku netto, ale na poziomie wyniku operacyjnego" - powiedział Fijoł.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki zapowiedział ostatnio, że w roku 2023 LOT walczymy o zysk powyżej 1 mld zł. "Mamy wszyscy świadomość, jak trudny, jak konkurencyjny, wymagający i zmienny jest rynek lotniczy. Więc mówię o 1 mld zł z nadzieją" - dodał.

W ubiegłym roku PLL LOT wypracowały ponad 113,7 mln zł zysku przy przychodach przekraczających 8,3 mld zł i przewiozły 8 mln pasażerów, wykonując ponad 85 tys. lotów.

Samoloty PLL LOT bezpośrednio latają do portów w Europie, a dalekodystansowe rejsy realizują do Stanach Zjednoczonych, Kanady, Chin, Japonii i Korei Południowej.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów), a drugim (30,7 proc.) - Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

  • Więcej informacji:
  • LOT

Dołącz do dyskusji: LOT pracuje nad nową strategią. "Być może zaprezentuje ją 5 października"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl