SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ludzie mediów, którzy odeszli w ostatnim roku

Wspominamy dziennikarzy, aktorów, ludzi związanych z mediami, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Article

* 2 listopada ub.r. zmarł Andrzej Bułat, były dziennikarz i redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej", z którą był związany przez 36 lat (1972-2008). Po przejściu na emeryturę pisywał do macierzystego tytułu felietony. Miał 72 lata.

* 19 listopada ub.r. w wieku 35 lat z powodu koronawirusa zmarł Piotr "Cooldan" Kuldanek. Był autorem popularnego bloga PanCodziennik.pl oraz twórcą podcastu "Rozgrywka" o grach wideo, który utrzymywał ze zbiórki prowadzonej w serwisie Patronite.pl. Był jednym z pierwszych twórców na tej platformie.

* 22 listopada ub.r. zmarł Tomasz Kuc, były szef Radia Olsztyn i Polskiego Radia 24. Był zakażony koronawirusem. Miał 58 lat. Zanim trafił do radia, pracował m.in. w redakcji publicystyki TVP Info i w TVP Białystok. Z mediami publicznymi był związany przez prawie 30 lat.

* 25 listopada ub.r. w wieku 76 lat zmarł prof. Marcin Król, filozof i historyk idei. Był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma "Res Publica". Jako felietonista współpracował z wieloma tytułami, m.in. "Tygodnikiem Powszechnym", "Dziennikiem" czy "Wprost". Był autorem wielu książek, m.in. "Czego nas uczy Leszek Kołakowski", "Europa w obliczu końca", "Klęska rozumu".

* 7 grudnia ub.r. w wieku 87 lat zmarła Katarzyna Łaniewska, aktorka teatralna (grała w kilku stołecznych teatrach: Dramatycznym, Narodowym i Polskim), filmowa (m.in. w cyklu "Kogel Mogel") i serialowa (m.in. w "Klanie" i "Plebanii"). Przez kilka lat współprowadziła program "Ziarno" w TVP. Była felietonistką tygodnika "Sieci".

* Tego samego dnia (7 grudnia ub.r.) zmarł Wiesław Miller. Przez ponad 20 lat był dziennikarzem "Kuriera Szczecińskiego". Był też związany z "Głosem Pomorza", "Gońcem Pomorskim" i "Tygodnikiem Koszalińskim". Miller był także redaktorem naczelnym "Tygodnika Miasto" w Koszalinie. Prowadził audycje z muzyką rockową i reggae w Radiu Koszalin. Miał 63 lata.

* 18 grudnia ub.r. zmarł Maciej Krogulski, operator telewizyjny i filmowy. Przez prawie 50 lat pracował w Telewizji Polskiej, m.in. przy realizacji "Wiadomości" i "Panoramy". Z TVP pożegnał się w 2009 r. Miał 76 lat.

* 22 grudnia ub.r. zmarł Wojciech Borowik, członek rady programowej Polskiego Radia (od 2017 r.). Przez 12 lat był prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Był zakażony koronawirusem. Miał 64 lata.

* 23 grudnia ub.r. w wieku 54 lat zmarł Piotr Ryckowski, realizator wizji w TVN24 i "Faktach" TVN. Ze stacją był związany od 2001 r. Z wykształcenia był muzykiem, przez wiele lat pracował w teatrze. Miał troje dzieci.

* 22 stycznia br. zmarł rysownik Henryk Chmielewski, znany jako "Papcio Chmiel". Przez wiele lat tworzył serię komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". Był publicystą w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Napisał autobiografię "Urodziłem się w Barbakanie" (wyd. 1999) oraz jej rozwinięcie "Tytus zlustrowany" (2007) i "Tarabanie w Barbakanie" (2013). Miał 97 lat.

* Tego samego dnia (22 stycznia br.) w wieku 67 lat zmarł Ryszard Pułaski, dziennikarz portalu TVN24.pl i wydawca w TVNmeteo.pl. Od 2007 r. był związany z TVN24 m.in. jako szef sekcji dokumentacji i analiz, ostatnie lata pracował w portalu TVN24.pl oraz jako wydawca tvnmeteo.pl. Wcześniej był związany m.in. z Polskim Radiem.

* 23 stycznia br. zmarł legendarny dziennikarz telewizyjny Larry King, znany przede wszystkim z wywiadów (z najważniejszymi politykami, artystami, gwiazdami sportu i show-biznesu). Przez 25 lat (1985-2010) pracował w CNN, był też związany z Mutual Radio Network (od 1978 r.) i Russia Today (od 2013 r.). Od 1982 do 2010 r. pisał felietony do dziennika "USA Today". Miał 87 lat. Był zakażony koronawirusem.

* 24 stycznia br. w wieku 77 lat zmarła Elżbieta Markowska. Z Polskim Radiem była związana od 1970 r. Przez wiele lat była dziennikarką muzyczną radiowej Trójki, gdzie zajmowała się muzyką poważną: przygotowywała audycje, projekty koncertowe i wywiady, m.in. z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Władysławem Szpilmanem. Była dwukrotnie dyrektor radiowej Dwójki (w latach 1991-1995 i 1999-2007).

* 28 stycznia br. w wieku 88 lat zmarł Ryszard Kotys, aktor, reżyser i scenarzysta. Największą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich" w Polsacie. Przez 65 lat kariery aktorskiej wystąpił w 150 filmach i ponad 40 serialach. Zagrał w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland, a także w dwóch częściach "Vabanku" i "Kingsajz" Juliusza Machulskiego.

* 6 lutego br. zmarł Krzysztof Kowalewski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Największą sławę przyniosły mu role w filmach "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" oraz "Ogniem i mieczem", a także tytułowa rola w audycji "Kocham Pana, Panie Sułku" w radiowej Trójce. Miał 83 lata.

* 10 lutego br. w wieku 78 lat zmarł Larry Flynt, kontrowersyjny wydawca, założyciel magazynu pornograficznego "Hustler". Po zamachu na jego życie w 1978 r. był sparaliżowany od pasa w dół i poruszał się na pozłacanym wózku inwalidzkim. W 1996 r. powstał film oparty na jego biografii "Skandalista Larry Flynt" w reżyserii Milosza Formana.

* 16 lutego br. zmarł nagle w wieku 36 lat Szymon Chabior, założyciel, wydawca i redaktor naczelny lokalnego serwisu Oswiecimskie24.pl.

* 4 marca br. po długiej, ciężkiej chorobie w wieku 56 lat zmarł Andrzej Kukuczka, przez wiele lat dziennikarz muzyczny Radia Kraków. Z rozgłośnią był związany od początku pracy zawodowej. Był kolejno reporterem, wydawcą, lektorem serwisów informacyjnych, a także gospodarzem programów sportowych.

* 7 marca br. zmarła po długiej chorobie Bożena Walewska, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Pracowała w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej od 1975 r. Była m.in. współtwórcą i redaktorką katolickiego programu dla dzieci "Ziarno" (pracowała przy nim od pierwszego wydania w 1990 r.). Przez wiele kadencji była członkinią rady programowej TVP, ostatni raz znalazła się w niej w 2017 r.

* 12 marca br. zmarł dziennikarz motoryzacyjny Aleksander Żyzny, przez wiele lat głos Radia Kierowców w Jedynce. W Polskim Radiu pracował przez 36 lat (1976-2012). Był także związany z Telewizją Polską i czasopismami motoryzacyjnymi. Miał 73 lata.

* W nocy z 20 na 21 marca br. zmarł Marek Lesiński. Od 1997 r. był związany z Radiem Gdańsk, gdzie zajmował się tematyką religijną i morską, prowadził audycję katolicką "W Drodze", ponadto współpracował z działem sportowym. Wcześniej pracował w Radiu Plus. Miał 57 lat. Był zakażony koronawirusem.

* 30 marca br. zmarła Ewa Modrzejewska, dziennikarka przez wiele lat związana m.in. z "Super Expressem" (zajmowała się tematyką kulturalną) i miesięcznikiem "Film" (była wicenaczelną). Z mediami była związana przez trzy dekady. Miała 60 lat.

* 5 kwietnia br. w wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk, wokalista, gitarzysta i kompozytor, jeden z najpopularniejszych wykonawców w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Od 1963 do 1973 r. i w 1976 r. był wokalistą Trubadurów, a potem zaczął karierę solową (nagrał ok. 30 albumów studyjnych, a także wiele koncertowych, z kolędami i piosenkami religijnymi). Był zakażony koronawirusem.

* 12 kwietnia br. zmarła Ewa Kluczkowska, dziennikarka prasowa. Była związana z "Dziennikiem Łódzkim", "Wiadomościami Dnia", w "Rzeczpospolitej" kierowała działem społecznym, była tam także zastępczynią redaktora naczelnego Grzegorza Gaudena. Dziennikarka zmagała się z ciężką chorobą. Miała 61 lat.

* 18 kwietnia br. po długiej chorobie zmarł Stefan Bratkowski. Miał 86 lat. Dziennikarz, prawnik, pisarz i publicysta. Był związany m.in. z "Po Prostu", "Życiem Warszawy", "Gazetą Wyborczą", "Rzeczpospolitą" i Radiem TOK FM. Był także honorowym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wymyślił Studio Opinii, niezależny portal publicystyczny, który działa od 2008 r. Stefan Bratkowski był jego redaktorem naczelnym.

* 25 kwietnia br. w wieku 54 lat zmarł Norbert Skalski. Przez 20 lat pracował jako montażysta w TVN24. "Pracę miał niełatwą. Niezwykle stresującą. Wszystko na ostatnią chwilę i wieczne zmiany. Pomimo tego zawsze był oazą spokoju na wzburzonych falach newsów" - napisał zespół redakcyjny TVN24.

* 2 maja br. po długiej chorobie zmarł Bronisław Cieślak, aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Największą popularność zyskał dzięki roli Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się", występował też m.in. w serialu "Malanowski i partnerzy" oraz w programie "Telewizyjne Biuro Śledcze". Miał 77 lat.

* 3 maja br. w wieku 91 lat zmarł Jerzy Lechowski, przez 40 lat dziennikarz "Przeglądu Sportowego" (1953-1970) i "Piłki Nożnej" (1970-1991). Był także działaczem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

* 4 maja br. w wieku 41 lat zmarł Wiktor Kałuziński, operator obrazu w TVP. W Telewizji Polskiej pracował przez ostatnie 15, m.in. przy realizacji najważniejszych programów informacyjnych: "Wiadomości", "Panoramy" i "Teleexpressu".

* 7 maja br. zmarł Krzysztof Kuligowski. Przez 27 lat pracował jako operator dźwięku w Telewizji Polsat, m.in. przy realizacji programów informacyjnych i publicystycznych. Miał 64 lata.

* 15 maja br. w wieku 48 lat zmarł Rafał Poniatowski, wieloletni reporter i dziennikarz TVN24. Pracę w mediach rozpoczął jeszcze na studiach. Zaczynał w radiu RMF FM, z którym związany był do 1999 r. Później pracował jako dziennikarz TV Puls. Pracę w TVN24 rozpoczął niedługo po starcie tej stacji. O swojej chorobie nowotworowej opowiadał w programie "Dzień Dobry TVN".

* 24 maja br. w wieku 34 lat zmarła Kalina Mróz, dziennikarka "Gazety Wyborczej" od 2015 r. Pisała przede wszystkim o filmach i serialach, branży telewizyjnej oraz platformach VoD. Jej artykuły ukazywały się w głównym grzbiecie "Gazety Wyborczej" i "Wysokich Obcasach". Była autorką podcastu "Kanapowcy" o filmach i serialach, prowadziła też niektóre wydania podcastu "8:10".

* 25 maja br. zmarł po ciężkiej chorobie Krzysztof Lato, założyciel i redaktor naczelny serwisu 112 Katowice Służby Ratunkowe, współpracownik TVP3 Katowice. Miał 31 lat. Cierpiał na wrodzoną łamliwość kości, nigdy w życiu nie chodził.

* W nocy z 25 na 26 maja br. zmarł redemptorysta o. Marian Sojka, przez wiele lat związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. W ostatnim okresie pełnił obowiązki dyrektora powstającego w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II. Miał 61 lat.

* 27 maja br. zmarł Paweł Szwed, założyciel i redaktor naczelny wydawnictwa książkowego Wielka Litera, które działa od 2011 r. Jego założeniem było publikowanie literatury pięknej i literatury faktu. Pod szyldem Wielkiej Litery wydawali Jerzy Pilch, Inga Iwasiów, Henryk Grynberg, Eustachy Rylski i wielu innych znanych autorów. Wcześniej Paweł Szwed przez wiele lat był szefem działu prozy polskiej w wydawnictwie Świat Książki. Miał 54 lata. Chorował na COVID-19.

* 29 maja br. w wieku 48 lat zmarł Wojciech Zakrzewski. W ostatnich latach był dziennikarzem "Dziennika Wschodniego". Pisał tam przede wszystkim o wydarzeniach w Chełmie. Wcześniej był dziennikarzem innych mediów lokalnych w Chełmie. Napisał przewodnik "Chełmskie kina", trzy lata temu od Stowarzyszenia Kina Polskie dostał Złoty Bilet "za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów", był jurorem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

* 9 czerwca br. w wieku 43 lat zmarła nagle Małgorzata Durska, dziennikarka związana z koszalińskimi mediami. W Polskim Radiu Koszalin pracowała w latach 2017-2018. Pisała teksty do portalu internetowego stacji, prowadziła programy wideo w ramach TV Studio Bałtyk. Wcześniej była związana m.in. z lokalną telewizją TV Max (prowadziła tam programy publicystyczne) oraz tygodnikiem "Miasto". W mediach w Koszalinie pracowała przez ponad 15 lat.

* 14 czerwca br. po długiej chorobie zmarł Stanisław Świątek, wieloletni dziennikarz "Nowości Dziennika Toruńskiego" (od 1975 r., a później w latach 1997-1998). Wcześniej - jako publicysta i reportażysta - współpracował z "Polityką", "Kulturą", "itd", "Nowym Medykiem" i "Politechnikiem". Był felietonistą "Gazety Pomorskiej". Miał 71 lat.

* 18 czerwca br. zmarł Krzysztof Zakrzewski, aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy. Miał 72 lata. Na małym ekranie zadebiutował w serialu "Polskie drogi". Występował także w serialach: "Dom", "07 zgłoś się", "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Ekstradycja" i "Klan". Ponadto grał jako aktor dubbingowy, m.in. w filmach dla dzieci. Użyczył głosu w "Toy Story", "Pięknej i Bestii" czy "Gdzie jest Nemo". Wystąpił też w dubbingu gier wideo ("Wiedźmin", "Warcraft" czy "Harry Potter").

* Tego samego dnia (18 czerwca br.) zmarł Marek Tokarski, wieloletni operator obrazu w Telewizji Polskiej. Pracował przede wszystkim przy wydarzeniach sportowych. Miał 64 lata.

* 23 czerwca br. zmarł Tomasz Nowak, dziennikarz i reportażysta. Przez prawie 30 lat był związany z TVP3 Łódź. Był m.in. reporterem i wydawcą "Łódzkich Wiadomości Dnia". Przygotowywał także reportaże oraz filmy dokumentalne. Jest autorem m.in. "Snu o Victoii" poświęconego wokaliście zespołu Dżem - Ryszardowi Riedlowi. Miał 51 lat.

* 28 czerwca br. zmarł Andrzej Zakrzewski, reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy, przez wiele lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Miał 86 lat. W 1980 r. został nagrodzony na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie za reżyserię "Zegarka" według Jerzego Szaniawskiego, a w 1997 r. otrzymał Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za "Kartotekę rozrzuconą" według Tadeusz Różewicza. W 2001 r. przyznano mu Honorowy Wieki Splendor - nagrodę Teatru Polskiego Radia.

* 29 czerwca br. w wieku 45 lat zmarł niespodziewanie Olaf Eysmont. Syn reżysera filmowego Juliusza Machulskiego. Wystąpił w rolach epizodycznych w kilku jego filmach ("Kiler", "Kilerów dwóch", "Vinci", "Ile waży koń trojański", "Kołysanka" i "Ambassada"). Od początku był związany z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. "Zajmował się promocją, marketingiem, upowszechniał wiedzę o polskiej kinematografii, wspierał organizację najważniejszych wydarzeń filmowych. Po blisko dekadzie pracy w PISF przeniósł się do Gdyni, gdzie z typową dla siebie energią włączył się w organizację Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Stale zajęty, ciągle rozwiązujący problemy gości festiwalowych, z telefonem przy uchu" - napisało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

* 6 lipca br. zmarła Karina Zachara, była rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Kaliszu, w którym była związana od 2001 r. Wcześniej pracowała w lokalnych mediach. Zmagała się z chorobą nowotworową jelita grubego. Wcześniej pracowała w lokalnych mediach. Miała 47 lat.

* Tego samego dnia (6 lipca br.) zmarł Jan Janga-Tomaszewski, kompozytor i aktor związany z Teatrem Ateneum, znany też z seriali telewizyjnych (m.in. "07 zgłoś się", "13. posterunek", "Miasteczko", "Na Wspólnej", "M jak miłość", "Kryminalni", "Ojciec Mateusz" i "Prawo Agaty"). Był także aktorem dubbingowym, użyczał głosu bohaterom m.in. serii filmów "Hobbit" oraz wielu filmów i seriali animowanych dla dzieci. Miał 69 lat.

* 9 lipca br. zmarł Tadeusz Wojtych, aktor teatralny, filmowy i serialowy. Najdłużej był związany z Teatrem Syrena - lata 1977-1991. Wcześniej występował na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże, Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wystąpił też w wielu filmach (m.in. "Weryfikacja", "Konopielka", "Dorastanie", "Misja specjalna", "Sara", "Złoto dezerterów") oraz serialach telewizyjnych (m.in. "Karino", "07 zgłoś się", "Plebania", "Świat według Kiepskich", "Teraz albo nigdy!", "Prawo Agaty", "Dziewczyny ze Lwowa). Miał 89 lat.

* Tego samego dnia (9 lipca br.) zmarła Karina Wilhelmi-Tecław, dziennikarka TVP3 Poznań, związana z tym ośrodkiem Telewizji Polskiej od ponad 20 lat. Początkowo była reporterką programu informacyjnego "Teleskop", przygotowywała też felietony i reportaże, m.in. współtworzyła cykl "Widziane po drodze". W ostatnich latach pracowała w archiwum. Miała 55 lat.

* 20 lipca br. zmarł Bohdan Sienkiewicz, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej, marynista, najbardziej znany z programu "Latający Holender", którego był współtwórcą. Przez cztery lata był korespondentem Polskiego Radia i TVP w Afryce. Miał 89 lat.

* 21 lipca br. zmarł tyski dziennikarz, wydawca i pisarz Dariusz Dyrda. Był związany m.in. z "Tygodniem w Tychach", tyskim "Echem" i "Ślůnskim Cajtungiem". Napisał kilka książek reportażowych, a także podręcznik mowy śląskiej "Rychtig gryfno godka" i powieść "Operacja Papież". Miał 57 lat.

* 22 lipca br. zmarł Leszek Benke, aktor teatralny, filmowy i serialowy. Miał 69 lat. Największą popularność przyniosły mu występy w programach rozrywkowych z cyklu "Spotkanie z Balladą" w TVP. Był związany z łódzkimi teatrami. Za rolę w "Konopielce" według Edwarda Redlińskiego był trzy razy nagradzany na festiwalach teatralnych. Wystąpił też m.in. w serialach "Pan na Żuławach" i "Czterdziestolatek. 20 lat później".

* 28 lipca br. zmarła Barbara Połomska, wybitna aktorka telewizyjna, serialowa i teatralna. Przez ponad 60 lat związana była z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Była odtwórczynią głównych ról kobiecych w takich filmach, jak "Eroica", "Zezowate szczęście", "Inspekcja pana Anatola", "Dwa żebra Adama" czy "Matka królów". Aktorka miała 87 lat.

* 29 lipca br. w wieku 24 lat zmarł Przemysław Gawin, prezes Bytovii Bytów i jego rzecznik prasowy. Wcześniej - przez cztery lata - był dziennikarzem "Przeglądu Sportowego". Współpracował także z serwisem Meczyki.pl. Zmagał się z chorobą nowotworową.

* 15 sierpnia br. zmarła Klementyna Wohl, dziennikarka i wydawczyni TVP Kultura. Miała zaledwie 35 lat. Chorowała na nowotwór. Przed śmiercią prowadzono w internecie zbiórkę na jej leczenie za granicą. Osierociła 7-letniego synka. Kilka tygodni przed śmiercią wzięła ślub w szpitalu onkologicznym.

* 27 sierpnia br. zmarł Jan Borkowski (właściwie Jan Narkiewicz-Jodko). W Polskim Radiu pracował od 1963 r., w latach 1970-2014 był związany z radiową Trójką. Był producentem nagrań i koncertów radiowych, a także jednym z pomysłodawców festiwalu Jazz Jamboree. Miał 86 lat.

* 29 sierpnia br. zmarła Mira Urbaniak, pisarka i dziennikarka, była redaktor naczelna Radia Gdańsk (1991-1993). Miała 70 lat. Pasjonatka żeglarstwa. Była związana m.in. z "Rejsem", "Gazetą Gdyńską", TVP Gdańsk, Radiem Kołobrzeg i Radiem Gdańsk.

* 1 września br. zmarł Jacek Bednarczyk, wieloletni fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Miał 59 lat. Z PAP był związany przez 30 lat. Rejestrował życie Krakowa i Małopolski, a przede wszystkim wydarzenia kulturalne, które były jego pasją.

* 3 września br. zmarła Izabela Pieczara, wieloletnia dziennikarka TVP3 Kraków. Przygotowała tam ok. 1,5 tys. reportaży, felietonów i odcinków programów. "Jej 'Magazyn Medyczny' przez lata był jednym z najlepszych specjalistycznych programów telewizyjnych, podejmowała trudną problematykę patologii społecznych i zagrożeń cywilizacyjnych" - napisano w serwisie internetowym TVP3 Kraków.

* 6 września br. zmarł lektor radiowy, filmowy i telewizyjny Tomasz Knapik. Kilka dni później miał skończyć 78 lat. Jego charakterystyczny głos można było usłyszeć w filmach, serialach, programach telewizyjnych, grach, a także w warszawskich autobusach i tramwajach, gdzie zapowiadał przystanki.

* 9 września br. w wieku 90 lat zmarł Wiesław Gołas, wybitny aktor filmowy, teatralny i serialowy, odtwórca ponad 120 ról. Znany przede wszystkim z roli Tomka Czereśniaka w serialu "Czterej Pancerni i pies". Aktor występował również w "Kabarecie Starszych Panów", a także w wielu filmach, takich jak "Ogniomistrz Kaleń", "Lalka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Poszukiwany, poszukiwana" i "Brunet wieczorową porą".

* Tego samego dnia (9 września br.) zmarła nagle w swoim domu w Krakowie Anna Szulc. Przez dziewięć lat była dziennikarką i reportażystką "Newsweek Polska". Wcześniej pracowała w tygodnikach "Wprost" i "Przekrój" (wówczas ukazywał się raz w tygodniu). Zajmowała się tematami społecznymi. W 2007 r. została laureatką Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej, a w 2010 r. - nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. Była dwukrotnie wyróżniana przez Amnesty International. Napisała dwie książki: "Stacja Kraków" i "Krakowscy Czarodzieje".

* 11 września br. zmarł Grzegorz Zybert, dziennikarz i menedżer ds. PR. W ostatnich latach związany był z agencją Notoria Serwis, a wcześniej był m.in. dziennikarzem "Parkietu" (1996-2004) i pracownikiem agencji public relations Everest Consulting i MSL Group.

* 19 września br. zmarł publicysta Jerzy Targalski. Miał 69 lat. Politolog, historyk, publicysta związany m.in. z Telewizją Republika i "Gazetą Polską". W latach 1998–2000 był dyrektorem i redaktorem naczelnym PAI-Pressu w Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI). Od 2006 r. do 2009 r. zasiadał w Zarządzie Polskiego Radia S.A.

* 27 września br. zmarł Marcjusz Włodarczyk, dziennikarz i PR-owiec. Miał 54 lata. Ostatnio był związany z Telewizją Polską, pracował m.in. w zespole przygotowującym "Magazyn kryminalny" w TVP1. W latach 2015-2017 pełnił funkcję menedżera ds. social media w Pracodawcach RP, a w latach 2009-2012 był rzecznikiem prasowym Kolei Mazowieckich. Wcześniej był dziennikarzem m.in. w dzienniku "Życie", magazynie "Rynki Zagraniczne" Krajowej Izby Gospodarczej i miesięczniku "Businessman.pl".

* 27 września br. po ciężkiej chorobie zmarła Ewa Kozłowska, aktorka i producentka radiowa. Przez kilkanaście lat była związana z Polskim Radiem Białystok - tworzyła tam bajki i dobranocki dla dzieci, była jedną z głównych postaci słuchowiska "Na Młynowej". Zagrała też w kilku filmach oraz serialu "Ojciec Mateusz" emitowanym w TVP1. Od 1980 do 1991 r. pracowała jako reżyserka i aktorka w białostockim Teatrze Lalek.

* 28 września br. w wieku 66 lat zmarł Piotr Bratkowski, pisarz i dziennikarz. W 2002 r. związał się z "Newsweekiem", w którym m.in. kierował działem społecznym, był także publicystą działu kulturalnego, a od 2011 r. redaktorem działu kultury. Wcześniej pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". W latach 1997–2002 i 2014–16 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. Wydał m.in. tomiki poezji: "Strefa skażeń" (1983) "Nauka strzelania" (1990), powieść "W stanie wolnym" (1983). Ostatnią jego książką była powieść autobiograficzna pt. "Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli" (2020).

* 29 września br. zmarła nagle Edyta Bieńczak, dziennikarka i wydawczyni w RMF FM. Miała zaledwie 37 lat. W krakowskiej stacji pracowała od 2008 r. Wydawała "Fakty" RMF FM oraz treści publikowane w portalu Rmf24.pl. Pochodziła z Sanoka. Uwielbiała hokej na lodzie. "Była pracowita, dokładna, stawiała na swoim, potrafiła znaleźć najmniejszy błąd. Także u siebie" - napisali na stronie radia jej znajomi z redakcji.

* 24 października br. zmarł Krzysztof Kiersznowski. Aktor miał 70 lat. Kultowe stały się jego role drugoplanowe Nuty w "Vabanku" i "Vabanku II" oraz Wąskiego w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch". Zagrał także m.in. w filmach: "Ile waży koń trojański?", "Cześć Tereska" czy "Ballada o iotrowskim". Można go było zobaczyć także w popularnych serialach: "Samym życiu", "Heli w opałach", "Blondynce" czy "Kryminalnych". Występował również w wielu warszawskich teatrach: Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, Polonia, Capitol, IMKA i Kamienica.

* Tego samego dnia (24 października br.) zmarł także amerykański aktor James Michael Tyler, znany z roli Gunthera w serialu "Przyjaciele". Miał 59 lat. Aktor chorował na raka prostaty, zdiagnozowanego w zaawansowanym stadium w 2018 r. W latach 90. Tyler grał w serialach "Ja się zastrzelę" i "Sabrina, nastoletnia czarownica". W 2004 r. pojawił się m.in. w serialu "Hoży doktorzy" i "Modern Music". W 2012 r. zagrał samego siebie w serialu "Odcinki".

* 31 października br. zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. W latach 1991–1993 współtworzył "Polskie zoo" emitowane w TVP1, jeden z najsłynniejszych programów satyrycznych w dziejach polskiej telewizji. Miał 79 lat.


LISTOPAD 2020

1.11 - Janusz Szuber, poeta, felietonista i eseista - miał 72 lata.

9.11 - Józef Para, aktor i reżyser, znany m.in. z roli komisarza Przygody w filmach "Vabank" i Vabank II" - miał 98 lat.

15.11 - Witold Sadowy, aktor teatralny i filmowy, publicysta teatralny, felietonista - miał 100 lat.

16.11 - ks. kard. Henryk Gulbinowicz, były wieloletni metropolita wrocławski, 10 dni przed śmiercią Stolica Apostolska ukarała go za molestowanie, akty homoseksualne, i współpracę z SB - miał 97 lat.

19.11 - Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz - miał 55 lat.

23.11 - prof. Konrad Fiałkowski, uczony specjalizujący się w informatyce i cybernetyce oraz autor fantastyki naukowej - miał 80 lat.

24.11 - Andrzej Maria Marczewski, reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta, producent, dyrektor teatrów - miał 73 lata.

25.11 - prof. Marcin Król, filozof polityki, historyk idei, nauczyciel akademicki i publicysta. Działacz opozycji demokratycznej w PRL - miał 76 lat.

27.11 - Tadeusz Roman, operator filmowy i reżyser, uczestnik Powstania Warszawskiego - miał 91 lat.

28.11 - Maria Piechotka, architekt, łączniczka Powstania Warszawskiego, posłanka na Sejm PRL III kadencji w latach 1961–65 - miała 100 lat.

29.11 - Włodzimierz Wander, saksofonista, kompozytor, wokalista - miał 81 lat.

29.11 - Nedal Abu Tabaq, lekarz, od 2008 r. mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, od 2016 r. przewodniczący Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego - miał 49 lat.

GRUDZIEŃ 2020

7.12 - Katarzyna Łaniewska, aktorka teatralna i filmowa - miała 87 lat.

9.12 - Henryk Bardijewski, prozaik, satyryk, autor sztuk scenicznych i słuchowisk oraz tekstów dla kabaretów literackich - miał 88 lat.

14.12 - Hanna Stankówna, aktorka teatralna i filmowa - miała 82 lata.

14.12 - Piotr Machalica, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej - miał 65 lat.

18.12 - Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN, strategicznej spółki gwarantującej bezpieczeństwo energetyczne Polski; doświadczony menedżer - miał 69 lat.

22.12 - Wojciech Borowik, prawnik i polityk, opozycjonista w PRL, poseł na Sejm II kadencji, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, zmarł na COVID-19 - miał 64 lata.

26.12 - Stanisław Remuszko, niezależny dziennikarz i publicysta - miał 72 lata.

26.12 - prof. Ariadna Gierek-Łapińska, lekarka okulistka, synowa Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR - miała 82 lata.

27.12 - Mieczysław Morański, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, zmarł na COVID-19 - miał 60 lat.

30.12 - ks. prof. Roman Dzwonkowski, pallotyn, socjolog, wieloletni profesor nauk społecznych KUL, członek PAN, PAU oraz Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - miał 90 lat.

31.12 - o. Maciej Zięba, dominikanin, teolog, filozof, fizyk, publicysta, organizator i pierwszy dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2007–10), w latach 1998–2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów - miał 66 lat.

31.12 - Szczepan Szczykno, reżyser teatralny i telewizyjny - miał 60 lat.

31.12 - Jolanta Fedak, polityk, politolog, w latach 2007–11 minister pracy i polityki społecznej, posłanka na Sejm IX kadencji (2019–20) - miała 60 lat.

STYCZEŃ 2021

4.01 - ks. bp Antoni Stankiewicz, przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego (1995-2000), dziekan Trybunału Roty Rzymskiej(2004-12), członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (od 2010), członek Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (od 2012) - miał 85 lat.

5.01 - Lidia Lwow-Eberle, archeolog, żołnierz Armii Krajowej, sanitariuszka, towarzyszka życiowa mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", działaczka kombatancka - miała 100 lat.

7.01 - Krzysztof Śliwiński, działacz katolicki, uczestnik opozycji demokratycznej w okresie PRL, dyplomata - miał 80 lat.

8.01 - Waldemar Chrostowski, przyjaciel i kierowca bł. ks. Jerzego Popiełuszki, świadek jego porwania przez oficerów Służby Bezpieczeństwa, działacz NSZZ "Solidarność" - miał 79 lat.

10.01 - ks. bp Adam Dyczkowski, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski(1993-2007), wiceprzewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego Konferencji Episkopatu Polski - miał 88 lat.

18.01 - Maria Koterbska-Frankl, piosenkarka, śpiewała m.in. "Augustowskie noce", "Brzydulę i rudzielca", "Karuzelę" i "Parasolki" - miała 96 lat.

20.01 - Andrzej Bieniasz, muzyk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Współtwórca zespołów Düpą i Püdelsi - miał 66 lat.

21.01 - Erwin Sówka, malarz prymitywista, emerytowany górnik, ostatni żyjący twórca Grupy Janowskiej - miał 84 lata.

22.01 - Henryk Chmielewski, "Papcio Chmiel", grafik, rysownik, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek", Powstaniec Warszawski - miał 97 lat.

24.01 - Elżbieta Markowska, twórczyni nowej formuły Programu II Polskiego Radia, i dwukrotna dyrektorka tej anteny - miała 77 lat.

26.01 - Roman Szymon Pawlicki, aktor telewizyjny i teatralny, działacz polityczny, opozycjonista w PRL - miał 85 lat.

26.01 - prof. Józef Nizioł, matematyk i mechanik, rektor Politechniki Krakowskiej (1990–96) - miał 82 lata.

27.01 - Ryszard Kotys, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, reżyser i scenarzysta - miał 88 lat.

29.01 - o. Andrzej Koprowski, jezuita, twórca redakcji programów katolickich w Polskim Radio i TVP, były dyrektor programowy Radia Watykańskiego - miał 80 lat.

30.01 - Alfreda Noncia Markowska, polska Romni, która w czasie II wojny światowej ocaliła ok. 50 dzieci romskich i żydowskich - miała 94 lata.

31.01 - prof. Andrzej Kossakowski, twórca toruńskiej szkoły fizyki matematycznej, emerytowany wykładowca UMK, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - miał 82 lata.

LUTY 2021

1.02 - prof. Jerzy Gąssowski, nestor polskiej archeologii związany z Uniwersytetem Warszawskim, badacz wczesnego średniowiecza, popularyzator - miał 94 lata.

1.02 - Edward Babiuch, polityk i ekonomista, poseł na Sejm PRL V, VI, VII i VIII kadencji, członek Biura Politycznego KC PZPR (1970–80) i Rady Państwa (1972–80), premier (1980) - miał 83 lata.

5.02 - prof. Wojciech Burszta, antropolog, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury - miał 63 lata.

6.02 - Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, kabaretowy i radiowy, pedagog - miał 83 lata.

8.02 - Michał Szewczyk, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, pedagog - miał 86 lat.

11.02 - Antoni Kopff, pianista, kompozytor, aranżer, autor muzyki do wielu piosenek, producent telewizyjny - miał 76 lat.

15.02 - prof. Zdzisław Najder, historyk literatury, opozycjonista w PRL - skazany zaocznie na karę śmierci (1983) - założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (1982–87) - miał 90 lat.

17.02 - s. Maksymiliana Wojnar ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek, przez 25 lat pracowała na rzecz organizacji szkolnictwa katolickiego, członkini zarządu Rady Szkół Katolickich - miała 77 lat.

20.02 - prof. Mieczysław Chorąży, lekarz onkolog, członek rzeczywisty PAN i członek czynny PAU, Powstaniec Warszawski - miał 95 lat.

21.02 - Jan Lityński, polityk i publicysta, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968, członek Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR", więzień polityczny, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji - miał 75 lat.

22.02 - Aleksander Doba, podróżnik, kajakarz, jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki - miał 75 lat.

24.02 - Alicja Helman, teoretyk i historyk filmu, nestorka polskiego filmoznawstwa, eseistka i tłumaczka - miała 85 lat.

MARZEC 2021

3.03 - Wanda Sarna, łączniczka Armii Krajowej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau - miała 93 lata.

3.03 - Jerzy Limon, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk - miał 70 lat.

3.03 - Władysław Baka, ekonomista, profesor UW, bankowiec, działacz polityczny, prezes Narodowego Banku Polskiego (1985–88 i 1989–91), minister-członek Rady Ministrów (1981–85), członek Biura Politycznego KC PZPR (1988–89) - miał 85 lat.

7.03 - Jacek Łukasiewicz, poeta, krytyk literacki, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego - miał 86 lat.

9.03 - Zygmunt Michał Goławski, wojskowy i działacz społeczny, żołnierz NSZ, działacz opozycji antykomunistycznej, Sybirak - miał 96 lat.

10.03 - Stefan Raszeja, lekarz medycyny sądowej, profesor, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku (1972–75) - miał 98 lat.

12.03 - Aleksander Żyzny, polski dziennikarz motoryzacyjny, związany z Polskim Radiem oraz z TVP (1971–2011), prezes Auto Klubu Dziennikarzy Polskich. - miał 73 lata.

17.03 - Anna Wójtowicz, skrzypaczka i wiolonczelistka, członkini zespołu Anawa, pierwowzór "Prześlicznej wiolonczelistki" z piosenki Skaldów - miała 73 lata.

21.03 - Adam Zagajewski, poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, nauczyciel akademicki, tłumacz literacki - miał 75 lat.

22.03 - Jerzy Korczak-Ziołkowski, malarz świata kolei żelaznych i Piotrkowa Trybunalskiego - miał 81 lat.

23.03 - Tomasz Kosiorowski, fotoreporter prasowy, pracował m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym" i "Polityce" - miał 69 lat.

25.03 - Jan Waszkiewicz, matematyk, polityk, nauczyciel akademicki, marszałek województwa dolnośląskiego w latach 1999–2001, działacz opozycji demokratycznej w PRL, zmarł na COVID-19 - miał 76 lat.

31.03 - Izabella Sierakowska, filolog rosyjski, nauczycielka i działaczka związkowa, polityk, posłanka na Sejm kontraktowy (X kadencji) oraz na Sejm RP I, II, III, IV i VI kadencji (1989–2005, 2007–11) - miała 74 lata.

KWIECIEŃ 2021

1.04 - Iwona Liliana Konieczna, dziennikarka, publicystka, pisarka, współpracowniczka PAP, laureatka Nagrody SDP im. E. Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne(2020), zmarła na COVID-19 - miała 55 lat.

2.04 - Marek Czekalski, inżynier włókiennik, działacz opozycji niepodległościowej w PRL, polityk Unii Wolności, prezydent Łodzi 1994-98 - miał 68 lat.

4.04 - Zygmunt Malanowicz, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta - miał 83 lata.

5.04 - Krzysztof Krawczyk, wokalista obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu "Trubadurzy", wykonawca wielu przebojów - miał 74 lata.

8.04 - Andrzej Adamiak, gitarzysta basowy, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Współzałożyciel, lider i frontman zespołu Rezerwat - miał 60 lat.

12.04 - Andrzej Gędłek, działacz i dziennikarz polonijny w USA, zmarł na COVID-19 - miał 66 lat.

12.04 - Ewa Kluczkowska, dziennikarka, pracowała m.in. w "itd", "Wiadomościach Dnia", "Rzeczpospolitej" - miała 61 lat.

14.04 - Ewa Wawrzoń, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa - miała 83 lata.

18.04 - Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor "Życia i Nowoczesności", prezes SDP (1980–90), honorowy prezes SDP - miał 86 lat.

19.04 - Andrzej Białynicki-Birula, matematyk, jeden z pionierów algebry różniczkowej, profesor zwyczajny, członek rzeczywisty PAN, autor podręczników uniwersyteckich do algebry - miał 95 lat.

20.04 - Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz, aktorka teatralna i filmowa - miała 95 lat.

22.04 - Mirosław Handke, prof. nauk chemicznych, nauczyciel akademicki i polityk, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1993–98), minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (1997–2000) - miał 75 lat.

26.04 - Tomasz Sikorski, artysta malarz, pionier polskiego street artu, autor m.in. alternatywnego herbu Warszawy – Syrenki odrzucającej tarczę i miecz, wznoszącej ręce w geście zwycięstwa - miał 68 lat.

27.04 - Jarosław Zieliński, historyk, varsavianista - miał 62 lata.

27.04 - ks. bp Jan Gałecki, duchowny rzymskokatolicki, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - miał 88 lat.

29.04 - Kazimierz Kord, dyrygent, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie - miał 90 lat.

MAJ 2021

1.05 - Andrzej Osęka, dziennikarz, publicysta, krytyk sztuki - miał 88 lat.

2.05 - Bronisław Cieślak, dziennikarz, aktor - m.in. por. Borewicz w serialu "07 zgłoś się"(1976–87) - poseł na Sejm III i IV kadencji(1997–05)- miał 77 lat.

5.05 - Lucjan Kaszycki, kompozytor, aranżer, publicysta muzyczny, pedagog, profesor sztuk muzycznych, autor muzyki filmowej i teatralnej - miał 88 lat.

6.05 - Bolesław Pawlus, śpiewak, tenor związany głownie z Operą Śląską w Bytomiu - miał 91 lat.

8.05 - Jacek Starościak, samorządowiec, urzędnik państwowy i dyplomata, pierwszy po przemianach demokratycznych prezydent Gdańska (1990–91) - miał 73 lata.

9.05 - Ferdynand Matysik, aktor teatralny i filmowy - miał 90 lat.

15.05 - Wiesław Przeczek, fotografik z Zaolzia, długoletni fotograf miesięcznika "Zwrot", redaktor prasowy, radiowy i telewizyjny - miał 60 lat.

16.05 - Jerzy Wilk, przedsiębiorca i samorządowiec, prezydent Elbląga (2013–14), poseł na Sejm VIII i IX kadencji (2015–2021)- miał 66 lat.

17.05 - prof. Kwiryna Handke, językoznawca, socjolog języka, specjalistka w zakresie nazewnictwa miejskiego, varsavianistka - miała 88 lat.

18.05 - Radosław Kobus "Radoskór", raper, członek zespołu Wzgórze Ya-Pa 3 (1993–95), współzałożyciel zespołu V.E.T.O. - miał 45 lat.

20.05 - ks. Stanisław Orzechowski, duszpasterz akademicki, robotników i kolejarzy, kapelan "Solidarność" w latach 80., Honorowy Obywatel Wrocławia - miał 81 lat.

23.05 - Tadeusz Gillert, inżynier górnik, szopkarz krakowski, czternastokrotny zdobywca głównej nagrody w Konkursie Szopek Krakowskich - miał 89 lat.

27.05 - Paweł Szwed, wydawca, m.in. redaktor naczelny w wydawnictwie Świat Książki, założyciel wydawnictwa Wielka Litera, zmarł na COVID-19 - miał 54 lata.

28.05 - Jan Książek, aktor Teatru Cricot 2, od 30 lat wcielający się w postać Żyda Wiecznego Wędrowca podczas happeningów "Żywe pomniki", organizowanych w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora na ul. Kanoniczej w Krakowie - miał 76 lat.

28.05 - prof. Henryk Samsonowicz, historyk mediewista, nauczyciel akademicki, rektor Uniwersytetu Warszawskiego (1980-82), minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989–91), kawaler Orderu Orła Białego - miał 91 lat.

28.05 - Marek Czudowski, fotograf, fotoreporter, fotografował m.in Charles'a de Gaulle'a i Melchiora Wańkowicza - miał 83 lata.

30.05 - Barbara Sałacka, reżyser i realizatorka telewizyjna - miała 89 lat.

CZERWIEC 2021

4.06 - Władysław Ciastoń, gen. dyw. MO, funkcjonariusz SB i jej szef (1981–86); podejrzany o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki - miał 96 lat.

6.06 - Maciej Morawski, dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny i bloger. Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - miał 91 lat.

12.06 - prof. Witold Kieżun, ekonomista, teoretyk zarządzania, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej, żołnierz AK, ppor. czasu wojny, Powstaniec Warszawski, więzień sowieckich łagrów - miał 99 lat.

17.06 - Wojciech Tuszko, artysta fotograf, autor i tłumacz wielu publikacji książkowych oraz artykułów o fotografii - miał 99 lat.

22.06 - Ryszard Bacciarelli, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, praprawnuk malarza Marcello Bacciarellego - miał 93 lata.

22.06 - Zbigniew Pełczyński, filozof, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim - wśród jego studentów byli m.in. Bill Clinton oraz Viktor Orban - miał 95 lat.

22.06 - ­Krzysztof Gradowski, reżyser filmowy - twórca m.in. cyklu filmów o Panu Kleksie - scenarzysta i aktor - miał 77 lat.

23.06 - Wojciech Karolak, muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda - miał 82 lata.

29.06 - Andrzej Zakrzewski, reżyser filmowy, radiowy i telewizyjny.- miał 86 lat.

LIPIEC 2021

3.07 - Tadeusz Taworski, twórca i wieloletni dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, działacz opozycji w PRL - miał 90 lat.

6.07 - Jan Janga-Tomaszewski, kompozytor, aktor filmowy i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej - miał 69 lat.

8.07 - Lesław Sajdak, dziennikarz PAP; zaczynał od szeregowego dziennikarza (1974), kierował działem społecznym, ekonomii, kultury; na emeryturze współpracował z serwisem Dzieje Redakcji Krajowej PAP - miał 72 lata.

11.07 - Jerzy Janeczek, aktor teatralny i filmowy - znany m.in. z roli Witii w "Samych swoich" - miał 77 lat.

11.07 - prof. Włodzimierz Borodziej, historyk, specjalizujący się w historii najnowszej, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego (1999–2002) - miał 64 lata.

17.07 - Stanisław Rodziński, malarz, prof. sztuk plastycznych, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie(1996–2002) - miał 81 lat.

17.07 - Ryszard Antoniszczak, polski i szwedzki plastyk, pisarz, scenarzysta, reżyser filmów animowanych m.in. o Miki Molu – molu książkowym, członek i autor tekstów zespołu "Zdrój Jana" - miał 74 lata.

20.07 - Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, marynista, popularyzator edukacji morskiej, twórca programów telewizyjnych, m.in. "Latającego Holendra" - miał 89 lat.

21.07 - Maciej Wrzeszcz, dziennikarz i działacz katolicki, były przewodniczący Stowarzyszenia PAX i Polskiego Forum Chrześcijańsko-Demokratycznego - miał 86 lat.

24.07 - Antoni Rajkiewicz, ekonomista i polityk, członek PPR i PZPR, minister pracy, płac i spraw socjalnych (1981–82)- miał 99 lat.

25.07 - Róża Biernacka, historyk sztuki, kierownik redakcji Polskiego Słownika Biograficznego - miała 87 lat.

26.07 - Wiktor Bukato, tłumacz i wydawca specjalizujący się szczególnie w fantastyce naukowej - miał 73 lata.

27.07 - Stefan Michnik, kpt. LWP, sędzia wojskowy i adwokat, działacz komunistyczny, odpowiedzialny za sądowe zbrodnie komunistyczne - miał 91 lat.

27.07 - prof. Tomasz Wesołowski, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 70. zainicjował badania ptaków i ekosystemów Puszczy Białowieskiej - miał 71 lat.

28.07 - Barbara Połomska, aktorka teatralna i filmowa, związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, odznaczona Złotym Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis - miała 87 lat.

30.07 - Jerzy Diatłowicki, dziennikarz, publicysta i socjolog, działacz opozycji demokratycznej w PRL - miał 80 lat.

31.07 - Jerzy Matuszkiewicz "Duduś", muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej - miał 93 lata.

SIERPIEŃ 2021

1.08 - Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, popularyzator muzyki, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi - miał 70 lat.

7.08 - prof. Włodzimierz Zawadzki, fizyk teoretyk, specjalista w zakresie fizyki półprzewodników, poeta, prozaik, felietonista - miał 82 lata.

12.08 - Julian Eugeniusz Kulski, architekt, ekspert Banku Światowego, żołnierz AK, podpułkownik Wojska Polskiego, Powstaniec Warszawski - miał 92 lata.

13.08 - ks. bp Henryk Hoser, duchowny rzymskokatolicki, pallotyn, lekarz, misjonarz, wizytator apostolski w Rwandzie (1994–96), biskup diecezjalny warszawsko-praski (2008–17), wizytator apostolski w Medjugorie(2018–21) - miał 78 lat.

19.08 - Anna Jarnuszkiewicz, malarka, rysowniczka, rzeźbiarka, scenografka - miała 84 lata.

27.08 - Jan Borkowski, dziennikarz muzyczny, producent nagrań i koncertów radiowych, wieloletni pracownik Polskiego Radia (w "Trójce" od 1970 r.) - miał 86 lat.

28.08 - Teresa Żylis-Gara, uznana w świecie śpiewaczka operowa (sopran liryczny), pedagog - miała 91 lat.

30.08 - prof. Andrzej Ceynowa, filolog angielski, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Gdańskiego (2002–08) - miał 69 lat.

31.08 - Roman Malinowski, polityk, poseł na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji, minister przemysłu spożywczego i skupu(1980), wiceprezes Rady Ministrów(1980–85), marszałek Sejmu IX kadencji(1985–89), prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego(1981–89)- miał 86 lat.

WRZESIEŃ 2021

1.09 - Jacek Bednarczyk, fotograf, wieloletni krakowski fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej - miał 59 lat.

6.09 - Tomasz Knapik, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, doktor inżynier elektrotechnik, wykładowca akademicki - miał 77 lat.

9.09 - Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej - miał 90 lat.

9.09 - ks. bp Marian Duś, duchowny rzymskokatolicki, doktor filozofii w zakresie nauk społecznych, biskup pomocniczy warszawski (1986–2013) - miał 83 lata.

9.09 - Jan Beszta-Borowski, rolnik, polityk, działacz opozycji w okresie PRL, poseł na Sejm X kadencji - miał 84 lata.

14.09 - Jan Kucz, rzeźbiarz i pedagog, autor - miał 85 lat.

16.09 - Andrzej Rybczyński, fotoreporter i artysta fotografik, wieloletni pracownik Polskiej Agencji Prasowej - miał 78 lat.

17.09 - Alfred Miodowicz, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (1984-91), członek Rady Państwa PRL (1985-86) - miał 92 lata.

19.09 - Jerzy Targalski, "Józef Darski", politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL, publicysta, były członek zarządu Polskiego Radia - miał 69 lat.

20.09 - Marek Kopyt, matematyk, wieloletni pracownik redakcji "Rzeczpospolitej", Instytutu Badań Edukacyjnych, lider Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji oraz Zespołu Technologii Informatycznych - miał 63 lata.

22.09 - Zofia Krzyżanowska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - miała 85 lat.

23.09 - Bronisława Rafalska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - miała 90 lat.

22.09 - Józef Polak, architekt, malarz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari - miał 98 lat.

22.09 - Jan Stanienda, skrzypek i kameralista, od 1977 r. solista i koncertmistrz Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka - miał 68 lat.

22.09 - Lucyna Adamkiewicz, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, więźniarka obozów Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen - miała 94 lata.

23.09 - ks. bp Edward Janiak, biskup diecezjalny kaliski (2012–20) - w następstwie oskarżeń o zaniedbania w sprawie sygnalizowanych nadużyć seksualnych podległych mu księży złożył rezygnację z urzędu; Stolica Apostolska nakazała mu m.in. zamieszkanie poza diecezją kaliską - miał 69 lat.

23.09 - Zbigniew Galperyn, ekonomista, ppłk Wojska Polskiego, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz AK, prezes Związku Powstańców Warszawskich - miał 92 lata.

28.09 - Piotr Bratkowski, poeta, krytyk literacki i publicysta - miał 66 lat.

28.09 - Elżbieta Ryl-Górska, polska śpiewaczka operetkowa (sopran), związana głównie z Operetką Warszawską, pedagog muzyczny - miała 88 lat.

28.09 - Czesław Lasota, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny - miał 89 lat.

29.09 - prof. Tomasz Grzegorczyk, prawnik, członek Kolegium Najwyższej Izby Kontroli (1995–99), sędzia Sądu Najwyższego(1999-2016)- miał 72 lata.

PAŹDZIERNIK 2021

8.10 - Filomena Leszczyńska, świadek historii, krewna sołtysa opisanego w książce "Dalej jest noc" - miała 81 lat.

10.10 - Cezary Niedziółka, kierownik literacki Teatru Wybrzeże (od 2006 r.), wcześniej przez 25 lat kierownik literacki warszawskiego Teatru Powszechnego - miał 63 lata.

12.10 - prof. Paweł Bożyk, ekonomista, osobisty doradca ekonomiczny Edwarda Gierka, publicysta i polityk - miał 82 lata.

14.10 - prof. Antoni Smuszkiewicz, badacz polskiej fantastyki naukowej - miał 83 lata.

15.10 - Paweł Nowisz, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy - miał 81 lat.

16.10 - Jerzy Korczak, pisarz, prozaik i satyryk - miał 94 lata.

17.10 - Zbigniew Bernolak, muzyk, gitarzysta basowy w zespołach Niebiesko-Czarni, Polanie i ABC - miał 81 lat.

22.10 - Ryszard Filipski, aktor teatralny i filmowy, reżyser, odtwórca tytułowej roli w filmie "Hubal" - miał 87 lat.

22.10 - Janusz Kamocki, etnograf, więzień polityczny, żołnierz Armii Krajowej - miał 94 lata.

24.10 - Krzysztof Kiersznowski, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny - miał 70 lat.

27.10 - Jacek Niedźwiedzki, jeden z czołowych krajowych tenisistów lat 70., reprezentant w Pucharze Davisa i znany trener - miał 70 lat.

29.10 - o. Konstancjusz Kunz, przeor Jasnej Góry w latach 1978-84 - miał 87 lat.

29.10 - Alina Obidniak, reżyser, wieloletnia dyrektor teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, animatorka życia teatralnego, m,in. teatrów ulicznych - miała 90 lat.

31.10 - Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat.

Dołącz do dyskusji: Ludzie mediów, którzy odeszli w ostatnim roku

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Wieczny odpoczynek racz Im dac Panie.
odpowiedź
User
Malina
Requiem aeternum 🕯🕯🕯🕯
odpowiedź
User
słuchacz
A gdzie Janusz Majka z Radia Rzeszów?
odpowiedź